bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-05-2009, 04:57   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mutluluk aranmaz yasanır

Yaşadığımız dünyada insanı insan yapan değerlerin yerini bol kazanç üstün başarı makam ve mevki güç ve kuvvet iktidar gibi başka ölçüler almıştır. Bu ölçülerle yola çıkan insanlar kendilerine göre istedikleri en iyi noktaya ulaşmış olsalar bile yine de mutlu olamamaktalar. Toplumdaki psikolojik hastaların boşanmaların terör intihar ve cinayetlerin çocuk ve gençlerdeki davranış bozukluklarının sapmaların sigara alkol ve uyuşturucu tüketiminin bunca önleyici çalışmalara rağmen devamlı artış göstermesi bu mutsuzluğun işaretidir.

Günümüzde pek çok insanın istediği hayal ettiği her şeyi var: Çeşit çeşit yiyeceği içeceği model model rengarenk kat kat giyeceği villa tipi evi hizmetçileri son model otomobili vs. Bütün bunlara rağmen mutlu değil. Yani iç âleminde ruh dünyasında huzuru yok kendi kendisiyle barışık değil. Bir türlü içinde kopan fırtınaları dindiremiyor. Oysa yaşadığı ortamda birçok eksiklikleri olan haddinden fazla problem ve sıkıntılarla mücadele eden nice insanlar da vardır ki bunca hengamenin içinde mutluluğu yakalamışlar hayata olumlu bakmasını bilmişlerdir.

Bir adam yolda ayakları çıplak elinde tek ayakkabıyla yürüyen bir çocuğu görünce sordu:
“Geçmiş olsun yavrum. Ayakkabının bir tekini kaybettin galiba?” Çocuk bu soru karşısında gayet sakin bir şekilde: “Hayır amca. Ayakkabımın bir tekini buldum!” diye cevap verdi. Aslında her iki yönden de bakılınca ayakkabının biri yoktu kayıptı. Ama adam olaya kayıp olan tek ayakkabıyı düşünerek olumsuz yaklaşırken; çocuk kayıp olduğu halde bulduğu tek ayakkabıyı hatırlatarak olaya olumlu yönden ve başarısını ifade eder şekilde yaklaşmıştır. Olumsuz yönden bakılınca ayakkabının tekini kaybetmenin hüznü olumlu yönden bakılınca ayakkabının tekini bulmanın sevinç ve mutluluğu vardır.

İşte hayatta yaşanan bütün olaylar yorumlanışı açısından buna benzemektedir. Onun için William S. Burroughs: “Bence mutluluk yaşananın amacın ve zorlukların yan ürünüdür. Mutluluğu sırf mutluluk olarak arayanlar mücadelesiz bir zafer istemektedir.” demistir!!!
Hayata Olumsuz Bakmanın Zararları:
Hayata ve olaylara olumsuzlukları ön plâna çıkararak ters yönden bakanlar kendi mutsuzlukları için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Mutsuz bir insanın hayattan bir beklentisi yoktur. Üstelik de bu insan çevresine karamsarlık ve endişe bulaştırma mekanizması haline gelir. İçi bomboştur iç huzuru yoktur. Hayatı gereksiz ve anlamsız görür. Yaşama sevincini kaybetmiştir. Hiçbir şeyden tat ve zevk alamaz hale gelmiştir. Enerjisini ve gücünü yitirir ya da gerektiği gibi kullanamaz. Her şeye olumsuz yönden baktığı için iyilikleri güzellikleri göremez. Allahü Teâlâ'nın kendisi için hazırlamış olduğu sayılamayacak kadar çok nimetleri idrak edemez.

Huzuru mutluluğu hep oyunda eğlencede makam elde etmede mal-mülk sahibi olmada arar. Beyni istek arzu ve heves listeleriyle dolu bu insanın doyumsuzluğu ve olumsuzluğu onu hep mutsuz edecek ne kadar çok şeyi olsa da imreneceği arzu edeceği bir şeyler her zaman olacaktır. Çünkü mutluluk aranmaz yaşanır.

Batılı bir düşünür olan J. Webster: “Mutluluk karşımıza çıkmasını beklemekle değil karşısına çıkmayı bilmekle elde edilir.” derken mutluluğun düşünülen ya da tarif edilen bir şey değil yaşanan ve hissedilen bir şey olduğu gerçeğine dikkatleri çekmiştir.
Hayata Olumlu Bakmanın Faydaları:
Hayata ve olaylara olumlu yönden bakabilen insanlar içinde bulunduğu anı ve ortamı en güzel şekilde değerlendirerek mutlu olmasını bilen kişilerdir. Şartlar ne kadar kötü olursa olsun onları iyi ve güzel yönüyle mutluluk lehine yorumlayabilir olumsuzlukları olumlu hale getirebilirler. Bu insanlar sadece kendilerinin değil başkalarının da mutluluğu için çalışırlar. Egoist değillerdir. Onların yüce bir davaları mutlaka belirlenmiş bir hedefleri vardır.

Yine bu insanlar çektikleri sıkıntıları hastalıkları daha önceki hayatlarında yaptıkları hatalarına karşılık keffaret olacağı düşüncesiyle isyankâr olmazlar. “Bu da geçer yahu” deyip geçerler. Şikayetin sızlanmanın kendilerini hem şükürsüzlüğe hem de umutsuzluğa iteceğini bildiklerinden sahibi oldukları nimetlere şükrederler.

Hacıveyiszâde Hacı Mustafa Efendi ömrünün sonlarına doğru prostat ve şeker hastalığına yakalanmasına rağmen kendisini her gün biraz daha eriten hastalığından bir defacık dahi şikayetçi olmamış ziyaretine gelenlere: “Rabbim Allah'ıma şükürler olsun hastalığımı dahi şeker verdi hamdolsun O'na.” diyerek iman ve bağlılığın zevk ve neşesinden bir nefes dahi ayrılmamıştır. Bu hastalığı esnasında bazı dostlarına da: “ Bu şeker hastalığı değil şükür hastalığıdır. Elhamdülillah hem acımız ağrımız olmuyor hem de hasta ecri alıyoruz. Şükürler olsun Rabbimize.” dermiş.

Bu kimseler dünyanın geçici olduğunu bildikleri için çok fazla bir beklenti içine girmezler. Dünya ve dünyalığa pek metelik vermezler. Gerçek zenginliğin mal zenginliği değil gönül zenginliği olduğunu bilirler. En kötü şartlar altında dahi olaylara ve insanlara hayır penceresinden bakarak:

“Hak şerleri hayreyler
Zannetme ki gayreyler
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler.”

düşüncesiyle içinde bulundukları sıkıntıları hafifletir “Lûtfunda hoş kahrın da hoş” sözleriyle teselli bulurlar. Yüzleri hep güler çevreye hep gülücükler/tebessümler dağıtırlar. Mutludurlar ve her halükârda etraflarındaki insanlara da mutluluk yayarlar. Beklentileri gerçekleşmediği zamanlarda hayata küsmek yerine “Her şeyde bir hayır vardır.” “Bir kapıyı kapatan Allah bir başka kapıyı açar.” inancıyla yeniden hayata sarılırlar. Olayların sadece görünen yüzünü değil perde arkasındaki yönünü de incelemeye ve anlamaya çalışırlar. Çünkü “Hayır gibi görünen işlerde şer şer gibi görünen işlerde de hayır olabileceğine” inanırlar.

Bir düşünür: “Mutluluk insanın dışında değil içindedir. Zenginlikte ihtişamda ve makamda mutluluk aranmaz. Kişi her halde mutlu olabilir. Mutluluk elimizdekilere bakış açımızda zihniyetimizdedir.” demistir!!!

Evet hangi şartlar altında olursak olalım mutluluğu mutlaka yakalayabiliriz. Yeter ki hayata ve olaylara olumlu iyi ve güzel yönden bakmasını bilelim. Bardağın boş olan kısmını değil hayat veren su dolu kısmını görelim. Bütün çirkinliklere rağmen inancımız doğrultusunda inandıklarımızdan taviz vermeden hayatımızı ve hayat anlayışımızı olumlu şekilde yönlendirelim. Hayatta elde edemediklerimize üzülmek yerine Yüce Kudretin bize lûtfettiği sayısız nimetlere şükredelim.

Mutluluğu aramak yerine bulunduğumuz hal içinde yaşadığımız hayatla mutluluğu elde edelim...hatta elimizdekilerle mutlu olmayi kabullenelim


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nurküllü (31-05-2009)

Alt 31-05-2009, 09:25   #2 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bir düşünür: “Mutluluk insanın dışında değil içindedir. Zenginlikte ihtişamda ve makamda mutluluk aranmaz. Kişi her halde mutlu olabilir. Mutluluk elimizdekilere bakış açımızda zihniyetimizdedir.” demistir!!!
Doğru söze ne denirki....Herkesin mutluluğu bulabilmesi umuduyla...


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
mormavi (01-06-2009)

Alt 31-05-2009, 10:33   #3 (permalink)
 
cadı_sey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bir düşünür: “Mutluluk insanın dışında değil içindedir. Zenginlikte ihtişamda ve makamda mutluluk aranmaz. Kişi her halde mutlu olabilir. Mutluluk elimizdekilere bakış açımızda zihniyetimizdedir.” demistir!!!


cadı_sey isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
mormavi (01-06-2009)
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mutluluk aranmaz yasanır

Mutluluk aranmaz yasanır konusu, Bakimliyiz.com Özel / LakLak Bölümü forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mutluluk incitanesi Resimli Şiirler 1 05-05-2009 01:02
mutluluk nedir sukran43 Resimli Şiirler 2 02-02-2009 01:08
Mutluluk Oyunu triyan Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 1 27-01-2009 11:27
Mutluluk zehra35 İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 03-07-2008 10:05
MuTLuLuK CooLKadin Karışık Resimler & Fotoğraflar 0 21-05-2008 12:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats