bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22-06-2009, 12:43   #11 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Cocacola - İsrail İlişkisi ile ilgili geçenlerde denk gelen bir yazı

Muhtemelen bazılarımızın da inbox’larına düşmüş bir email’den bahsetmek istiyorum.
Bu email geçtiğimiz aylarda İsrail Gazze’ye kara harekatı yaptığı sıralarda çok popülerdi.
Sorun İsrail’in ya da coca-cola’nın eleştirilmesi değil ama aşağıda biraz sonra göstereceğim ve aksi kanıtlarla çürüteceğim yalan ve çarpıtılmış bilgilerle eleştirilmesi ve okuyucuların yazarın istediği yönde şartlandırılmaları.
Öncelikle feragatname olarak söyleyeyim ki ne İsrail’le ne de Coca cola (ve bahsi geçecek olan diğer markalarla) bir bağlantım var. Amacım İsrail’in veya Coca-Cola şirketinin avukatlığını yapmak değil sadece maille gelen bu tür bilgilerin ne kadar yanlış ve kötü niyetli olabileceğini göstermek.
Sizden ricam bu email size de gelirse “reply to all-herkesi cevapla” yaparak bu sayfanın linkini ekleyerek cevaplamanız.
Maildeki bilgilerin yanlışlığını ispatlarken en kolay kaynak olan Wikipedia’yı kullandım ve linklerdeki makaleler genellikle İngilizce. Ancak önemli kısımları post’a Türkçe olarak yazdığım için linkler “kaynakça” olarak kabul edilebilir.
Post boyunca “alıntı” olarak gösterdiğim yerler doğrudan e-posta’dan alınmıştır noktasına dokunmadım. Hatalı imla e-posta’nın ilk yazarına aittir.
**********
Mailin başlığı :
FW: müslümanlara gerçekten yardım etmek istiyorsak coca cola içmeyelim
ES-SELAMU ALEYKUM VE RAHMETULLAH..

‘Ey iman edenler! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin.. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse o onlardandır. Şüphesiz ki Allah zâlimler gürûhunu hidayete erdirmez.’ (Mâide: 51)
Maide 51 – bu ayeti bu şekilde kendi başına ele alırsa İslamiyetin hoşgörü dini olduğu barış dini olduğu iddiasına gayet okkalı bir darbe indirmiş oluyor yazar. Bu durumda İsrail’e düşmanlığı Müslümanların kutsal kitabı emrediyormuş gibi gösterip İsrail’in sanki saldırıya haklı cevap verdiğini ima etmiş oluyor ki mailin geri kalanıyla mantık olarak ters.
Kişisel fikrimce ayetin ne dediği açık ama mailin tamamında verilmek istenen mesajla çelişki içinde. Bunu bu şekilde okuyan bir Yahudi ya da Hrıstiyan ( ya da benim gibi azıcık şüpheyle yaklaşan birisi) benim çıkardığım anlamı çıkarabilir.
Ayetin yorumlarından birinde “dost” kısmının “veli” manasındaki dost olduğu ve bir müslümanın diğer dinlerden kişilerle arkadaşlık ilişkisi kurabileceğini ama malını canını namusunu emanet edecek kadar güveneceği kişileri gayrı-müslümlerden seçmemesi tavsiye edilmiş.
İslam bakış açısından bu şekilde alınırsa mantıklı ama yazar bu şekilde tek başına yazınca sanki Kur’an gayri müslimlere doğrudan kin emrediyormuş gibi algılanması çok kolay.
Dikkat çekmek istediğim nokta yazarın dini hassasiyetleri kullanarak (direk Kuran’dan ayet) benimsetmek istediği fikri kişiye daha kolay kabul ettirmeye çalışması. Bunu okuyan inançlı bir Müslüman Kur’an’dan gelen doğrudan bir emirle başlayınca email’e ilk bilgi nasılsa doğru bir kaynaktan geldiği için diğer bilgilerin doğruluğunu çok sorgulamıyor.
Klasik ikna yöntemlerinden birisi.

Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...

İsraf Haramdır

Su israfı’nın kötü bir şey olduğunu anlatan bir resim Coca Cola’yla doğrudan ilişkisi yok Coca Cola içecek yaparken kullandığı suyu sonuçta paketleyip kola olarak tüketicilere satıyor. Yani israf denebilecek bir şey yok. Coca Cola ve su ile ilgili bir olay Hindistan’da Coca Cola’nın zaten kıt olan su kaynaklarını kullanıp (israf edip degil) çiftçilere yeterince su bırakmamasıymış ve yerel yönetim mevzubahis fabrikayı kapatmış.
Olayla ilgili detaya şuradan ulaşmak mümkün.
Israil zaten yeterli suya sahip olmayan coğrafyada gösterilmiş.
Buraya dikkatinizi çekmek istiyorum. Maili kaleme alan kişi doğrudan bir ilişki açıklamasa da konusu “Coca Cola – Israil – Boykot” olan bir mailde bu resmi koyarak sanki Coca-Cola şirketinin su israfı yaptığını ve bir şekilde bu işte İsrail parmağı olduğunu “öneriyor”. Herhangi bir kanıt açıklama yok. Bu da ikna yöntemlerinden birisi aslında ilgili olmayan şeyleri bir arada göstererek hedef kitlenin hikayeyi kendi kafasında kurup boşlukları doldurması ve sonuçta ortaya çıkacak hikaye kendi fikri olacağı için daha güçlü inanması sağlanacak.
**********

Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...

Mescid-i Aksa ve Kubbet'üs Sahra

Mecid-i Aksa’nın altında kazı yapılması ve mescid’in yıkılmaya çalışıldığı iddiası. Öncelikle İsrail’in kazı yaptığı yer caminin temellerini etkileyecek kadar yakın değil. Yapılan şey 2003’te yıkılan bir köprüyü onarma işi. Şurada işin başındaki adamlardan birisi anlatıyor – ki yıkılsa bile bu müslümanların oradan “aa El-Aksa yıkıldı hadi madem bu diyardan gidelim” diyeceği manasına gelmiyor. Yenisi yapılabilir pekala. Mescid ilk Halife Ömer zamanında inşa edildi ve zaten depremlerden ötürü bir kaç kez yıkıldı ve şimdiki hali 1030’larda tekrar inşa edildi. Eğer Müslümanlar için kutsal sayılabilecek arkeolojik alanların tahribi rahatsızlık konusu ise bu işin bayrak tutanı İsrail değil Suudi Arabistan .
**********

Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...

Kabe'ye 11 Eylül benzetmesi


Kabe’nin 11 Eylül’e benzer bir saldırıyla yıkıldığını gösteren resim. Bu resmi pekala 14 yaşındaki bir çocuk photoshopla 10 dakikadan az sürede yapmış olabilir. İsrail’in devlet politikası olduğunu iddia etmek gerçekçi bir şey değil. Aynı tür resimlerden bol miktarda olarak çeşitli fanatik sitelerinde var –ki her fikrin fanatikleri mevcut günümüzde. Eminim gazeteleri okuyup “ağlama duvarı başınıza yıkılsın inşallah” diyen Türkler de vardır bugünlerde. Kaldı ki fotografın tepesinde Yahudiler ve Hintliler bu resmi yapmıştır diyor. Muhtemelen resmi yapan Pakistanlı bir Müslüman (tahmin yürütüyorum kesin bir şey söylemek imkansıza yakın).
Coca cola’yla herhangi bir ilgisini açıklayan bir bilgi yok.
**********
- ‘Sen onların dinine uymadıkça ne yahudiler ne de hıristiyanlar senden aslâ hoşnut olmazlar.’ Bakara
COCA COLA’NIN DEĞİŞİK YAHUDİ BÖLGELERİNDEKİ REKLAMI:….
Üstteki yazının tercümesi: (Were moving to a new location !!! =
Artik yeni yerimize tasiniyoruz !!!)
Alttaki yazının tercümesi:’COCA COLA İÇ
ISRAEL’E DESTEK OL !!!!!”’
Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...

Cola-Namaz

Coca Cola şişesine benzetilmiş namaz kılan müslümanlar. Bu resmin Coca Cola reklamı olduğuna dair herhangi bir kanıt yok. Bilakis Coca Cola sitesinde müslüman tüketiciler için Ramazan ayına özel reklam kampanyaları hazırlamış .
“..büyük ürün çeşitliliğine sahip olan Coca Cola şirketi olarak diyalog ve köprüler kurmaya katkıda bulunabilecek eşsiz bir konumda bulunuyoruz”.
Sizce aynı şirket ortaya çıkacağı kesin olan bu tür bir reklam yaparak en önemli pazarlarından birinde (Ortadoğunun çoğu) zarar etmeyi riske eder mi?
Daha da ötesi Coca Cola Nazi Almanyası zamanında faaliyletlerini Almanya’da devam ettirmiş ve Amerika boykotu yüzünden kola şurubu ithal edilemediği için Coca Cola Almanya Fanta’yı icat etmiş o yıllarda. Yahudi yanlısı olduklarına dair herhangi bir kanıt yok yani.
**********
Biliyormuydunuz ?
Firma karının % 50 sini İsrail Ordusuna aktarıldığını….
Dünyada en çok coca cola sevenlerin müslümanlar olduğunu
Belçika da Sağlık Bakanı Luc Van Den Bossche’nin Coca-cola ‘nın şişe veya kutulardaki tüm ürünlerinin piyasadan çekilmesini emrettiğini.. .
Ve Bakanlığın Coca-Cola ürünlerini içen kişilerde ciddi zehirlenmeler görüldüğünü belirterek Coca-Cola’ nın içinde kandaki alyuvarların erimesine neden ve kansızlığa yol açan ‘hemolyse’ maddesinin bulunduğunu açıkladığını…
Coca cola’nın karının 50%sinin İsraile aktarıldığı iddiası. Kanıtı olmayan açık bir yalan. Coca Cola uzun süre İsrail pazarına girmediği için anti-semitic olarak nitelendirilen bir şirket :
Dünyada kolayı en çok Müslümanların sevmesi iddiası . Burada görülebileceği gibi dünya üzerindeki gelirlerinin küçük bir bölümü Müslüman ülkelerden geliyor. 37% kuzey amerika 43% meksika Brezilya Çin ve Japonya 20%si de dünyanın geri kalanı şeklinde. Bu iddia da yalan.
Belçika’da Coca Cola yasagı. Haberin aslı şurada . Yasagın sebebi Coca Cola’nın normalde saglıksız olduğu değil (ki içerdiği şeker ve asit sebebiyle saglıksız ayrı bir konu) kola içen bir kısım tüketicide baş agrısı mide agrısı vs gibi semptomlar görülmesi. Şirket bu sebeple 40 milyon içeceği geri çekmiş ve sorunun şişelerden ve depolamadan kaynaklandığını belirtmiş. Aynı şeyi tüm üreticiler yapar hatta paketlerin üstünde “satıcıdaki saglıksız koşullar yüzünden bozulan ürünleri firmamız geri alır” gibi ibareler bulunur. Israil’le yine alakası yok.
**********

Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...


Coca Cola tersten yazılınca La Mohammed oluyor iddiası


Coca Cola’nın tersten yazılışının La Muhammed La Mekke yazması. Bu popüler bir uydurma hikaye. Bu logo 114 sene önce Amerika’da Georgia’da dizayn edilmiş ve dizaynı yapan kimyagerlerin Arap ya da İslam düşmanı olduklarını varsaymak muhtemelen herkesin kabul edeceği şekilde saçma bir düşünce.
**********

Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...

Alfa Romeo

Alfa Romeo amblemi – öncelikle amblemin ne Coca Cola’yla ne de İsrail’le ilgisi var . Amblem İtalyan Visconti ailesinin amblemi ancak bu amblemi Haçlı Seferlerinde Filistinli Saracenlerden aldıkları tahmin ediliyor. Yani amblemin orijini Ortadoğu Italya değil. Haçlı seferlerine Avrupalı Hrıstiyan’ların bir çoğunun katıldığı düşünülünce bu ailenin çok da bir ekstra önemi olmadığı görülür. Kırmızı haç da adamların dinini sembolize ediyor. Şimdi sırf ambleminde haç (ki haç’ın da kaynağı Hrıstiyanlık değil çok daha öncesinin Pagan dinlerine dayanıyor) ve ortaçağdan kalma bir amblem var ve şirketin sahiplerinin büyük büyük büyük.. dedeleri haçlı seferine katılmış diye arabayı boykot etmeye kalkarsak aynı şeyi hemen hemen tüm Avrupa menşeili arabalara yapmamız gerekir. Bu mantıkla Kızılderilileri soykırımdan geçirdikleri için Amerikan arabalarını ve 2. Dünya savaşındaki savaş suçları sebebiyle Japon arabalarını da boykot etmemiz gerekir. Hem başlamışken arabalarla da sınırlı kalmayalım. Bu ülkelerin ürettiği herhangi bir şeyi kullanmayalım. Bugüne kadar başka hiç bir millete zararı dokunmamış kanını akıtmamış milletlerin ürünlerini kullanalım.
Unutmayalım bizim de millet olarak ellerimiz çok temiz değil ta Orta Asyadan kalkıp Kuzey Afrika’dan bugünkü Romanya’ya hatta Avusturya’ya uzanan bir imparatorluk kuran da bizim milletimiz. Buralara gittikleri zaman el sıkışarak ellerinde baklavalarla fethetmemişler o devletleri. Bizim atalarımız da sonuçta başka milletten insanların atalarını savaşta öldürmüşler. İnsanlık tarihinin kaçınılmaz bir parçası bu.
**********
Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...

Yeni Ortadogu Haritası

Yeni Ortadoğu haritası : Ralph Peters emekli bir Amerikan subayı ve romanlarının yanında strateji kitapları yazan bir Amerikan yazarı. Bu haritalar adamın kişisel fikrini belirtiyor. Israil’in bu plandan çıkarı yok zararı var zira harita İsrail’in (Hamas’ın da istedigi gibi) 1967 öncesi sınırlarına çekilmesini istiyor. Coca cola’yla ilgisi yok benim görebildiğim kadarıyla. Belki yazar kitabı yazarken kola içmiş olabilir tabi bilemeyiz. Bu haritayı cizen adam tutup Amerikan başkanı olsa bile haritanın gerçek olmasını bekleyemeyiz.
Dikkatinizi çekmek istediğim nokta haritadaki Kürdistan haritasını görünce okuyucular sadece Müslümanlara değil Türkiye’ye de karşı bir komplo algılıyor ve mailin ana konusu olan Coca Cola ve İsrail’i doğrudan olaydan sorumlu tutuyor. Klasik misdirection yani dikkati başka yöne çekerek sağlıklı düşünülerek varılacak sonuçtan uzaklaştırma hilesi.
**********

Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...

Ariel & Şaron

Ariel deterjanı. Ariel marka olarak Procter and Gamble’a baglı bir firma. Marka ilk olarak İngiltere’de ortaya çıktı ve bugün itibariyle Israilde satılmıyor bile. Wikipedia maddesinden alıntı : “European Mexican Japanese Brazilian Peruvian Turkish Filipino and Venezuelan portfolios.” Yani Avrupa Meksika Japon Brezilya Peru Türk Filipin ve Venezüela pazarları’nda mevcut Ariel.
Cola’yla yine ilgisi yok ama yazarın vermek istediği subliminal/bilinçaltı mesaj “her tarafımızı sarmışlar” mesajı.
**********

Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...

Papa'nın Çağrısı


Papa 2. Jean Paul’ün Asyayı hrıstiyanlaştıralım çağrısı. Hrıstiyanların başı olan bir kişinin “dinimizi Asya’da da yayalım” demesi kadar normal bir şey olamaz. Nasıl Müslümanlar dini yaymak için gayret gösteriyorsa aynı şeyi diğer dinler de yapıyorlar. Ne Coca Cola’yla ne de İsrail’le alakası var. Hatta İsrail’in direk zararına zira Asya Ortadoğuyu da kapsıyor ve buna göre Papa hrıstiyanlaştırma çağrısına Yahudileri de katmış.
**********

Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...

Macaristan'da kilise

Macaristanda bir kiliseye çevrilmiş cami kubbesi. Aynı şeyi Ayasofya için Türkler de yaptı. Bir çok başka devlet de benzer şeyler yaptı. Anormal bir durum yok. İsrail ya da Coca Cola’yla yine ilgisi yok.
**********

Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...

Sanliurfa


Şanlıurfa’daki italyan hastanesi ve yahudilerin ordan toprak satın almaları. Şuradaki haberden görülebileceği gibi tamamen uydurma.
**********

Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...

Israil askerleri


Israilli askerlerin Filistinli askerin ölüsünün önünde resim çektirmeleri. Çok acı ve utanç verici ama sadece İsraillilere özgü değil. İslam tarihinde Kerbela savaşını ya da Türk beyliklerinden birinde yapılan Talkan katliamını hatırlatırım. Özetle demek istediğim zalimlik yapmak herhangi bir millete has bir özellik değil şartlar uygun oldugunda ya da gerektirdiğinde insan başka insanlara işkence ya da katliam yapabilecek bir canlı. Coca cola’yla yine herhangi bir alakası yok.
**********

Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...

Yeni hedef McDonalds


Coca-cola ve yine popüler bir “boykot edelim” hedefi olan McDonalds
McDonalds : Amerikan şirketi ne kurucuları Mcdonald kardeşler ne de şirketi tüm dünyaya yaymayı başaran Ray Croc Yahudi değil hatta 90ların ortasına kadar İsrail’de restoran bile açmamışlar . İçerdiği yüksek orandaki sağlıksız maddeler sebebiyle boykot edilebilecek bir yiyecek türü hatta kişisel fikrim fast food’un olabildiğince az tüketilmesi ancak İsrail bağlantısı kanıtsız ve desteksiz bir iddia.
**********
Allah rizasi icin maili Müslüman kardeslerimize devam gönderelim.
NE BÜYÜKSÜN YARABBİ
Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in karikatürlerini çizen
Danimarkalı karikatürcü yaratık evinde çıkan bir yangın sonucu
yanarak can vermiş !!! Danimarkalılar bu haberi kimsenin duymamasını
istiyorlar…
Vatanını milletini dinini seven herkes bu maili bildigi herkese göndersin ve bu haberi elimizden geldiği kadar duyuralım!!!
NOT: Bu maili okuyupta kimseye göndermeyen bizden uzak olur inşallah…
Danimarka gazetesindeki karikatürlerin çizerinin yangında ölmesi iddiası. Öncelikle bir tane çizer degil birden fazla çizer var. Sözü edilen çizer ise Kurt Westergaard ve güya 2006’da yangında ölmüş ancak Danimarka polisi geçen Şubatta karikatüristi öldürmeye çalışan 3 kişiyi yakalamış. Öldüğüne dair herhangi bir kanıt yok.
**********
Özetle maili kaleme ilk alan kişi reklamcıların ve politikacıların bol kullandığı gizli hipnoz ve ikna tekniklerinden de yararlanarak okuyanı belli bir ideolojik fikre inandırmayı amaçlıyor. Sunduğu bilgiler sizin de görebildiğiniz üzere ya eksik ya da yalan. Şu uzun email’de Coca cola’nın İsrail devletinin politik çıkarlarına nasıl hizmet ettiğiyle ilgili herhangi bir açıklama ya da akla yatkın bir kanıt yok. Tek yaptığı şey “bakın israil bunları yapıyor Coca Cola da ona destek oluyor” demek.
İsrail eleştirilmeyi hak eden bir devlet. Hangi şartlar altında olursa olsun çocukların savaşta öldürülmesi kabul edilemez.
Coca cola da eleştirilebilecek bir şirket. Tekelci yaklaşımları saglıksız ürünleri eleştiri için bol bol malzeme çıkarır. Ancak konumuz bu değil.
En başta da söylediğim gibi amacım İsrail’i ya da Coca colayı savunmak değil doğru bilgiyi savunmak yalan bilgilerle dolu olmasına rağmen ustaca kurgulanmış bu e-postayı şüphelenmeden okuyan insanların beyninin yıkanmasına engel olmak.
kaynak: suphecimelek.wordpress.com

Arkadaşlar artık öyle bir hal oldu ki kimin neye inanacağı belli değil. Düşünün gerçektende bu konu ile ilgili çoğu bilgileri maillerden okuyup doğru olduğunu varsayıyoruz. Burada da aynı durumlar ilgili yapılmış farklı bir yorum var. He ben demiyorum ki İsrail ile Cocacola'nın alakası yok. Fakat böylede bir yazı var dileyen okur fikir sahibi olur. Yani bu tip konularda tartışmadan önce bilinçli olup araştırmak lazım... Kimsenin dolduruşuna gelmemek lazım.

Konu elif tarafından (22-06-2009 Saat 12:46 ) değiştirilmiştir..
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 3 üye, elif adlı üyemize teşekkür etti.
Akasyam (02-07-2009), çiğdem16 (14-07-2009), SÜKÛT (22-06-2009)

Alt 22-06-2009, 01:30   #12 (permalink)
 
SÜKÛT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Emeğinize sağlık

üstteki bilgiler herşeyi açıklamış sanırım
SÜKÛT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 22-06-2009, 01:44   #13 (permalink)
 
incitanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bizim maksadımız karalayıp iftira atmak değil sadece anne babaları ve coca cola içen gençlerimizi bilinçlendirmek
Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...


Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...
incitanesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 23-06-2009, 10:27   #14 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

Alıntı:
consequences´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
:) ben savunmuyorum arkadasım sadece sorguluyorum. herkes bu yazıya inanmıs iyi guzel ama kaynak bile yok yazıda. bu bilimsel falan bi açıklama da değil eee biraz araştıralım bunun gerçekliği nedir? tek derdim bu bu da her konu için geçerli sadece bu konu için değilbenim bildigim (araştırdığım) kadarıyla coca cola israil malı degil amerikan firması ve evet sakladığı bir sırrı var. coca colanın içinde bagımlılık yapabilecek madde olarak kafeini goruyorum ama o da çay ve kahvedekinden az mesela.. Türkiye'de çokça tüketiliyo da dünyanın nerdeyse tüm ülkelerinde tüketilen bir ürün bu sadece Türkiye değil ki? o zaman tüm ülkeler hedef mi oluyo?
BENDE KAYNAĞIDA VARDI HADİ RENGİ BOŞVER YA REKLAMLARI REKLAMLARI NOLUCAK.Müslümanlara İslama karşı resmen ya.
ay_parçası isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 23-06-2009, 11:53   #15 (permalink)
 
consequences - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
ay_parçası´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
BENDE KAYNAĞIDA VARDI HADİ RENGİ BOŞVER YA REKLAMLARI REKLAMLARI NOLUCAK.Müslümanlara İslama karşı resmen ya.
:) müslüman ülkelerde bu kadar satılan bir ürün nasıl müslümanlara karşı olabilir? o reklamların da gerçekliği tartısılır! off neyse
consequences isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 23-06-2009, 05:40   #16 (permalink)
 
sibelcetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

bana kalırsa bırakın bilim adamları ıçıklasın ve tartışma bitsin ben mesala çocuklarıma asitli hiç bir içicek vermiyorum onların saglıgı açısından ve kendimde içmiyorum
sibelcetin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, sibelcetin adlı üyemize teşekkür etti.
çiğdem16 (14-07-2009), consequences (24-06-2009)
Alt 25-06-2009, 11:55   #17 (permalink)
 
SÜKÛT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
sibelcetin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bana kalırsa bırakın bilim adamları ıçıklasın ve tartışma bitsin ben mesala çocuklarıma asitli hiç bir içicek vermiyorum onların saglıgı açısından ve kendimde içmiyorum

Aynen Bende kardeşlerime elimden geldiği kadar içirmemekte ısrarcıyım... Kendim de öyle... Bu konuda asitin zararından hem fikir olduğumuzu düşünüyorum tüm forum olarak

Konu gereksiz yere çok tartışıldı... Daha fazla tartışılırsa kilitlenir

İyi Forumlar
SÜKÛT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
çiğdem16 (14-07-2009)
Alt 02-07-2009, 09:53   #18 (permalink)
 
Akasyam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Çok doğru ki böcekten önce müslümanları düşünmeliyiz ..

Yani coca cola parasının neye dönüştüğünü ve ne için kullanıldığını ..

İçmeyelim içirtmeyelim ben 5 yıldır içmiyorum şükür :)

Bilgiler için teşekkürler ..
Akasyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 03-07-2009, 07:14   #19 (permalink)
 
RabiaA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

bunun içinde böcek olmasından çok üzerinde Haşaa ALLAH YOK PEYGAMBER YOK MEKKE YOK gibi yazıların yazdığıdanimarka malı olup Efendimizin (s.a.v.) karikatürlerini çizmeleri yeterli bir sebep bence İÇMEMEK İÇİN! hemde çoooook... paylşım için tşkler...
RabiaA isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 14-07-2009, 12:57   #20 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

ay iğrenç zaten sevmem kolayı artık hiç içmem
çiğdem16 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏...

Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal‏... konusu, Bakimliyiz.com Özel / LakLak Bölümü forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Coca Cola nın İslamla Alay Edişi nurküllü LakLak Bölümü 5 24-04-2009 11:52
Martılar Neden Siyah Baba‏ mormavi Resimli Şiirler 0 17-04-2009 05:27
ev hanımları evde ne yapar‏ incitanesi LakLak Bölümü 9 26-02-2009 12:47
Saç Rengini Korumak Bkmlyz Saç Boyaları 0 28-06-2008 09:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.