bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-01-2011, 06:18   #1 (permalink)
 
AzLaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yoksulluk ve fakirlik imtihandır

'Yoksulluk ve sıkıntı toplumlara dokununca onları ortadan kaldırmaya çalışmak yerine Allah'a isyan edercesine feryat etmek insanların cennet imtihanını kaybetmesine neden olur'

Kuran-ı Kerim'de Yüce Allah bir psikolojik depremden (Ahzab 11) fcbir de kıyametin kopuşundan (Zilzal 1); aşağıda vereceğimiz ayette de sosyolojik depremden bahsetmektedir. Şimdi ayeti ele alabiliriz:
"Yoksa siz sizden önce gelip geçenlerin başına gelenler sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Yoksulluk ve sıkıntı onlara öylesine dokunmuş ve öyle sarsılmışlardı ki nihayet peygamber ve beraberindeki müminler 'Allah'ın yardımı ne zaman?' dediler. Bilesiniz ki Allah'ın yardımı yakındır." (Bakara 214).
Bu ayetten şu neticeleri çıkarabiliriz: Yüce Allah farklı inanca mensup gruplar arasında çatışma olacağı gerçeğini vurgulamakta; 213. ayetteki ihtilafların kavgaya kavganın da savaşa dönüşebileceği olgusunu gözler önüne sermektedir.
Ayetin "Yoksa siz sizden önce gelip geçenlerin başına gelenlerin sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?" bölümü yeni bir din ve peygamberin gönderildiği toplumlarda benzer olguların meydana geldiğini ve bunun bir süreç olduğunu anlatmaktadır.

İMTİHANDAN KİMSE KAÇAMAZ

"İnsanlar (sadece) 'inandık' demeleriyle bırakılacaklarını ve imtihana çekilmeyeceklerini mi sanıyorlar? Andolsun ki biz kendilerinden öncekileri de denedik o halde (bugün yaşayanlar da sınanacak ve) elbette Allah doğru davrananları ortaya çıkaracak ve yalancıların da kimler olduğunu gösterecektir." Sadakat gösterenler ile yalandan iman edenleri belirlemek için imtihan şarttır. İmtihan bu farkı ortaya çıkaracaktır. İmtihanın soruları sıkıntı ıstırap ve çile olacaktır. Bu tarz imtihan ilahi bir uygulamadır. Hz. Muhammed'in ümmeti de ondan öncekiler gibi bu imtihanı yaşamış ve yaşayacaktır.

İKİ OLGU ARASINDAKİ FARK

Yoksulluk öylesine ağır bir oluşumdur ki demir gibi güçlüdür. Ortadan kaldırılması da o denli güçtür zordur. İşte bu nedenle Yüce Allah yoksulluğu imtihan sorusu haline getirmiş. Fakat ayette geçen bu kavramın fail (özne) olması ilginçtir. Yüce Allah yoksulluğu kendisinin verdiğini söylemiyor; tam tersine onlara yoksulluğun dokunduğunu/isabet ettiğini söylüyor yani yoksulluğu cümlede "özne" olarak kullanıyor. Demek ki bir Allah'ın verdiği yoksulluk; bir de insanın yaptıklarıyla gelen yoksulluk vardır. Yoksulluk ile fakirlik arasında fark vardır. Fakirlik üstesinden gelinebilen. Ama yoksulluk müzminleşmiş demir gibi katılaşmış ve elem verici bir hale gelmiş çözümü çok zor olan bir yapıyı temsil eder olmuştur. Onun içindir ki Yüce Allah Hacc 28'de bu kavramları ayrı ayrı kullanmaktadır.
Ayette sıkıntıdan da bahsedilmiştir. Geçmiş toplumlara dokunan sadece yoksulluk değildir aynı zamanda sıkıntı da dokunmuştur. Ayette geçen "eddarrâ" kelimesi "felaket ve musibet" manalarına da "korku" manasına da gelmektedir.

BAYRAKTAR HOCA YANITLIYOR

"Düşünüp akledebilmeniz için Kuran'ı Arapça olarak indirdik" ayetinin manası nedir? Arapça'nın diğer dillere bir üstünlüğü veya kutsallığı var mıdır? H.A.
Benim Kuran-ı Kerim'den anladığıma göre yani Kuran hakkında 11 bin sayfa tefsir yazan biri olarak şunu söyleyebilirim: Arap dili ilahi vahyi en güzel anlatan bir dildir. Çünkü kelimeleri doğurgandır. Çok derin anlamlara sahiptir. Bu bakımdan Kuran-ı Kerim aynı zamanda Rabca'dır. Çünkü Allah Arapça'ya yeni kelimeler kazandırmış var olan kelimelere farklı anlamlar yüklemiştir. Herhangi bir dile kutsallık payesi vermek doğru değildir. Ama dilleri ve onların farklı oluşunu Allah yaratmıştır.

■ Herhangi bir mezhebe tabi olmak gerekiyor mu? Ya da bir ibadetimizi bir mezhebe göre diğerini başka mezhebe göre yapabilir miyiz? N.R.
İbadetin beşerin kurduğu mezhebe göre olması şart değildir. Allah'ın emri
ve peygamberin sünneti yeterlidir.

■ Hocam sağ ve sol omuzlarımızda melekler olduğu söyleniyor. Bu doğru mu? Her zaman bizimle mi birlikteler? H.D.
Kaf Suresi'ndeki ayeti kerimeye göre sağ ve sol omuzlarımızda melekler oturur. Bu melekler bizim amellerimizi kaydederler.

İSYAN EDİLMEMELİ

Sıkıntı ve korku psikolojik kaynaklıdır; ama felaket ile musibet dış sebeplerden kaynaklanan sosyal boyutlu kavramlardır. Felaket ve musibetler toplumda sıkıntı ve korku uyandırırlar. Bu yakınlıkları nedeniyle Yüce Allah onları tek bir kelimeyle darra
kelimesiyle ifade etmiştir. Yoksulluk ve sıkıntı toplumlara dokununca onları ortadan kaldırmak yerine Allah'a isyan edercesine feryat etmeleri imtihanı kaybetmelerine neden olacaktır.
Yoksulluk ve sıkıntının topluma neler yaptığını anlatırken Yüce Allah zelzele kelimesini kullanmakta; zülzilû "sarsıldılar" buyurmaktadır. Aslında zilzâl "kıyametin kopması şiddetli deprem" manasına geldiği halde yoksulluk ve sıkıntının meydana getirdiği "sosyal depremi" de ifade etmektedir.
Zilzâl yorumunu yapmakta olduğumuz Bakara 214'te yoksulluk ve sıkıntının meydana getirdiği psikolojik korku ve sosyolojik sarsılma manasına gelmektedir.
Bütün bu manalardan hareketle diyebiliriz ki; çeşitli nedenlerden ötürü insanın içinde sıkıntı ve korkunun öne geçip bütün güven duygularını devre dışı bırakmasını daha sonra topluma sıçrayıp içtimai dengeleri altüst etmesini ahlaki yapının temellerinin çatırdamasını ve nihayet kötülükle savaşırken dehşet içinde kalmayı an latan bir kavram la karşı karşıyayız.
Psikolojik ve sosyolojik manasıyla bu depremin din olgusu ve eğitimini de sarstığını yorumunu yapmakta olduğumuz ayetten öğrenmekteyiz.

Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı


AzLaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
yoksulluk ve fakirlik imtihandır

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yoksulluk ve fakirlik imtihandır

Yoksulluk ve fakirlik imtihandır konusu, Bakimliyiz.com Özel / LakLak Bölümü forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: omuzlarımızdaki meleklerin isimleri, omuzlarımızdaki melekler, yoksullukla ilgili hadisler, omuzlarimizdaki meleklerin ismi, omuzlarımızdakı meleklerın ısmı, sağ ve sol omuzlarimizdaki meleklerin adi, omuzlarımızdakı melekler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yoksulluk Maasi.... mormavi Haberler 0 01-12-2010 07:16
Fakirlik nimlahza Karikatürler 0 13-11-2010 08:12
Fakirlik... nimlahza Karikatürler 1 07-03-2010 11:00
Asıl fakirlik nurküllü LakLak Bölümü 1 28-12-2009 01:38
Tekrar Yayinliyorum...Bir Cocugun Gozunde Fakirlik mormavi Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 27-08-2009 05:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats