bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-05-2011, 04:05   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir?

Elektrik faturasını düşürme yolları Günlük hayatta aydınlatmada ve elektrikli ev aletlerini kullanırken dikkat edilecek birkaç küçük ayrıntı elektrik enerjisinin daha tasarruflu kullanılmasına olanak sağlıyor.


Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü Ulusal Enerji Tasarrufu Merkezi’nce konutlarda elektrik enerjisinin verimli kullanılması konusunda hazırlanan broşüre göre Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? sadece aydınlatmada dikkat edilecek birkaç küçük ayrıntı bile önemli oranlarda elektrik tasarrufu yapılabiliyor.
Örneğin Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? akkor flamanlı 100 watt’lık (W) normal bir ampulle bir ailenin aylık tüketimi 100 kilovat saate (kWh) ulaşırken Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? aynı ışık akışını veren kompakt fluoresan ampul kullanıldığında aylık tüketim 20 kWh’ya kadar düşüyor. Türkiye’de tüketilen toplam elektrik enerjisi içinde aydınlatmanın payının yüzde 25 civarında olduğu düşünüldüğünde Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? bu Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? Türkiye genelinde ayda 1 milyar 120 milyon kWh’lık bir tasarruf anlamına geliyor.

AYDINLATMADA ENERJİ TASARRUFU
Broşüre göre Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? aydınlatmada enerji tasarrufu yapabilmek için şu unsurlara dikkat etmek gerekiyor:
Bir akkor lamba Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? kompakt fluoresan lamba ile değiştirildiğinde yüzde 80 kadar aydınlatma maliyeti azalır.
Eğer kullanıcının bütçesi bir defada bir çok fluoresan lamba almaya elvermezse Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? geride kalanları değiştirmek için aylık olarak sıraya konarak tamamlanması mümkündür.
Odadan ayrılırken lambalar kapatılmalıdır. Aile bireyleri odadan ayrılırken lambaları kapatmalarını hatırlatacak notlar konması faydalı olacaktır.
Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanılmalıdır. Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmelidir. Pencere yakınına bir masa ve sandalye yerleştirerek elektrik faturalarında gerçek bir azalma sağlanabilir.
Dış kapı ışıldakları halojen lambalarla değiştirilebilir. 50-90 watt’lık bir halojen lamba Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? iki kat fazla watt’lı standart bir reflektör lamba yerine takılırsa yine aynı aydınlatma elde edilir.
Lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımları yapılmalıdır. İyi yapılmayan bakım sonucunda lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır.
Duvarlar ve tavanlar açık renkli boya ile boyanmalı Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? dekorasyon eşyaları mümkün olduğunca açık renkli seçilmelidir.
Lamba ışık çıktısı verimli olarak kullanılmalıdır.
Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanmak daha verimli bir aydınlatma sağlar.
Dekoratif lambalar ışığı sizin istemediğiniz yönlere gönderir. Açık renk Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? şeffaf gölgelikli abajurlar ışığı daha iyi geçirirler.
Zamanlayıcılar Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? fotoseller Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? ya da yaklaşım sensörleri vasıtasıyla aydınlatmanın kontrol edilmesi de enerji tasarrufu sağlar.


ELEKTRİK EV ALETLERİNDE ENERJİ TASARRUFU YÖNTEMLERİ
Buzdolabı: Buzdolaplarının verimli kullanılmasında öncelikle düzenli olarak bakım yaptırmak gerekiyor. Ayrıca Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? buzdolabının etrafının toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden ve ısı kaynaklarından uzak tutulması gerekiyor.
Klimalar: İhtiyaçtan çok büyük bir klima enerji kaybına sebep oluyor. Evin güneş alan kısımlarının ağaçlarla gölgelenmesi Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? cam filmleri Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? pencere ve duvar tenteleri pasif soğutma yöntemlerinin uygulanması da klimanın soğutma yükünü azaltıyor Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? dolayısıyla daha az enerji kaybına sebep oluyor.
Ocak ve fırınlar: Eğer evde birkaç tane fırın varsa daima küçük olanı tercih edilmesi gerekiyor. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmaması Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? yapılsa bile bu süre 10 dakikayı geçmemesi gerekiyor. Mikro dalga fırınlarda pişirmen 2-10 dakika Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşiyor Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? bu nedenle geleneksel fırınlara göre yüzde 66 daha az elektrik harcıyorlar.
Çamaşır makineleri: Yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık suyla yıkamak Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? durulamanın ise soğuk su ile yapılması gerekiyor. Ayrıca Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? yıkama programları tam kapasite çalıştırılmalı. Eğer mümkünse çamaşırlar dışarıda güneş ve rüzgardan yararlanarak kurutulmalı. Bu arada Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? önden yüklemeli makinalar Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? üstten yüklemeli makinalara göre daha az enerji tüketiyorlar.
Bulaşık makineleri: Bulaşık makinası yerleştirilirken çevresinde en az 5 cm boşluk bırakılarak Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılması sağlanmalı. Yaz aylarında ısı ve nemi azaltmak için sabah ve akşam saatlerinde yıkama yapılmalı. Bulaşıkları ön durulamaya tabi tutmak gereksizdir Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? gerektiği durumlarda sıcak su yerine soğuk su kullanılmalı. Bulaşıkların sanitasyonu için yüksek sıcaklıkta yıkama arzu edilmedikçe 55 derece su sıcaklığı yeterlidir. Tam kapasite dolmadıkça makine çalıştırılmamalı.
Elektrikli süpürge: Elektrikli süpürgenin torbası sık sık boşaltılmalı. Bu işlem Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? süpürgenin emme gücünü yükselteceğinden daha verimli ve daha çabuk temizlemeyi sağlıyor. Ayrıca yılda en az bir kez motor bölümü açılıp Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? buradaki toz ve pamukçukların temizlenmesi gerekiyor.

DİĞER EV ARAÇLARI
Televizyonlar: Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlara göre daha az elektrik enerjisi tüketiyorlar. Ses düzeyinin düşük tutulması da elektrik enerjisi tüketimi azaltıyor.
Saç kurutma makineleri: Saç kurutma işlemi mümkün olduğu kadar havlu ile makina kullanmadan yapılması gerekiyor. Ortalama olarak Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? bir saç kurutma makinasının 10 dakika çalışması 60 watt’lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer bir enerji tüketiyor.
Akıllı sayaçlar Bu arada Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? akıllı sayaçlar ile puant tarifesinden yararlanarak Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? elektrik tüketiminin indirimli ücret tarifesi uygulanan zaman dilimlerine kaydırılmasıyla Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? aynı miktarda tüketilen elektrik için daha az ücret ödeniyor.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 30-01-2013, 04:25   #2 (permalink)
ŞERİF AHMET ŞENER
Avatar Yok
 
Standart Soğuktan bedava elektrik

Kış soğuklarından beleş elektrik kazan. Evim kaloriferli. Sıcaklık 25 derece. Buzdolabını balkona çıkardım kış boyunca elektrik sarfiyatım yarıya düştü. Ister inanın ister inanmayın. Denemesi bedava.


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir?

Elektrik Faturasını Düşürme Yolları Nelerdir? konusu, Bakimliyiz.com Özel / LakLak Bölümü forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: elektrik sarfiyatı azaltma, su ve elektrik tasarrufu yapmak için neler yapmalıyızyizyiz, elektrik sarfiyatını azaltmak, elektrik sarfiyatlarını azaltmak için ne yapmalıyız,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gripten Korunma Yolları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 30-04-2011 11:06
Elektrik Çarpmasında Yapılması Gerekenler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 05:10
Sigarayı Bırakmanın Yolları Nelerdir? - Sigaradan Kurtulmanın Yolları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 02:53
Bitkilerle Ateş Düşürme... daywest Alternatif Tıp 0 30-01-2010 02:26
Elektrik Faturası Azaltmanın Yolları Bkmlyz Faydalı Bilgiler, Püf Noktalar 0 12-09-2008 09:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats