bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > MÜZİK DÜNYASI > Türküler > Maniler ve Ağıtlar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-03-2009, 10:14   #1 (permalink)
 
ada44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Alp Er Tunga Sagusu (Türkçe)

Alp Er Tunga Sagusu (Türkçe)

İslamlık'tan önceki dönemde sagu "ağıt" (yas şiiri) anlamına gelirdi. Alp Er Tunga sagusu İranlı Firdevsi'nin "Şehname" adlı destanında Efrasiyab adıyla anılan ve İ.Ö.624'te Türk-İran savaşları sırasında Keyhüsrev tarafından aldatılarak öldürtülen Alp Er Tunga (Buku ya da Buka Han) için yakılan ağıttır. Alp Er Tunga'nın Türkler arasında çok sevilen bir hükümdar olduğu anlaşılmaktadır.

Alp Er Tunga sagusu yazıya ilk kez XI. yüzyılda Kaşgarlı Mahmud'un Divanü Lugat'it - Türk adlı yapıtında Kaşgar Türkçesiyle geçirilmiştir; dörtlükler bu yapıtın çeşitli yerlerinde dağınık olarak bulunmaktadır. Dörtlüklerin sıralanışı bir çok kaynakta farklı farklıdır. Sagu aslında sözlü yazın döneminin ürünüdür.

Sagu Alp Er Tunga'nın ölümünün yarattığı duygu ve düşünceleri belirgin bir plan çerçevesinde anlatıyor:

Birinci dörtlükte hükümdarın zamansız ölümünün verdiği şaşkınlık anlatılırken dolaylı olarak onun büyüklüğüne de değinilmektedir.

İkinci dörtlükte feleğin bu beylerin beyini tuzağa düşürdüğü feleğin tuzağından Alp Er Tuna'nın bile kaçamadığı belirtiliyor. bu dörtlükte ölümün karşısındaki umarsızlık yazgıcı biçimde ele alınmıştır.

Üçüncü ve dördüncü dörtlüklerde yiğit hükümdarın ölümünün beylerde yarattığı etki betimlenmektedir. Onlar Alp Er Tuna'nın ölümüyle öndersiz kalmışlardır; şaşkındırlar.

Beşinci altıncı ve yedinci dörtlüklerde ozan yeniden yazgıyı kargışlamakta; zamanın bozulduğunu erdemin azaldığını hep yiğitlerin öldüğünü vurgulamaktadır.

Sekizinci dörtlükte yazgıcı bir bakış açısıyla zamanın kötülüğü ve bu kötülüğün önlenemezliği konusunda hikmet yürütülmektedir.

Son dörtlükteyse ağıtı söyleyen ozanın kendi duyguları iletilmektedir: Bu kişi gönlünün yandığından duyduğu acı nedeniyle yetmiş yaş birden yaşlandığından söz etmekte o yiğidin sağ olduğu geçmiş günleri özlemle anmaktadır.

Anlaşıldığına göre bu sagu Alp Er Tuna'nın cenaze töreninde söylenmiş ağıtlardan biridir. Eski Türklerde büyük bir kişinin ölümü ve gömülme töreni kendisine özgü toplantılara yol açardı. Bu törenlerde yas türküleri ağıtlar söyleyen bir çok sanatçı bulunur ölenin yiğitliklerini erdemlerini iyiliklerini sayıp döken ağıtlar okurlardı. Bu saguda ölenin özellikleri yanı sıra ölüm olgusunun kalanlarda uyandırdığı duygulanımlar da anlatılmıştır. Saguda görülen anlatım yetkinliğini eski Türklerin sözlü yazınlarındaki gelişmişlik ve dilin kazandığı işleklikle açıklayabiliriz. Bu saguda da güçlü bir içtenlik ve duygusallığın yanı sıra yetkin bir anlatım düzeyi de görülmektedir.

Kaynak: Kemal BEK - Eski Türk Yazını Donkişot Yayınları İstanbul 2004 Sayfa 57

Kaşgarlı Mahmud - Türkistan
ada44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Alp Er Tunga Sagusu (Türkçe)

Alp Er Tunga Sagusu (Türkçe) konusu, Türküler / Maniler ve Ağıtlar forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: alp er tunga sagusu, alper tunga sagusu, alp er tunga sagusu türkçesi, alper tunga sagusunun türkçesi, alp er tunga sagusu iiri, alper tunga sagusu özellikleri, alp er tunga sagusu özellikleri, alper tunga sagusu türkçesi, alp er tunga sagusu türkçe, alp er tunga sagu, alper tunga sagusu nun teması, alp er tunga sagusunun konusu, alp er tunga sagusu konusu, sagu şiiri, alper tunga sagusu nun türkçesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkçe Kullanımı... SÜKÛT Forum Kurallar - Destek 12 11-06-2009 12:40
Türkçe karakter kullanımı mormavi Forum Kurallar - Destek 2 16-03-2009 05:15
Türkçe Kur'an yazılamaz mı? gizem Dini Bilgiler 0 08-07-2008 12:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.