bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Adım adım Türkiye > Marmara Bölgesi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-04-2014, 10:34   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İstanbuldaki semt isimleri

İstanbuldaki semt isimleri - İstanbuldaki semt ve ilçelerin isimleri nasıl konuldu - Istanbulun isim hikayeleriDİKİLİTAŞ (İstanbul)
Avrupa yakasındaBeşiktaş-Şişli-Balmumcu-Ihlamur arasındadır.Semt adını buradaki dikili taş tan almıştır.Bu dikili taşın bulunduğu yerden yeniçeriler
karşı sırtta bulunan nışan taşına ok attıkları söylenmektedir.

DOĞANCILAR (İstanbul)
Anadolu yakasında Üsküdar-Kuyubaşı-Şemsipaşa semtleri arasındadır.
Osmanlı döneminde padişah a doğan cinsi avcı kuşlar yetiştirmekbakmakav törenlerinde hizmet etmekle görevlendirilenler anadolunun çeşitli yörelerinden bulup getirdikleri kuşları İstanbulda Doğancıbaşıya teslim etmek üzere buluştukları semte Doğancılar semti adı verilmiştir.

DOLMABAHÇE (İstanbul)
Boğazın Avrupa yakasında Beşiktaş-Kabataş semtleri arasındadır.Yunan
mitolojisine göre Arganut ların kralı İason Karadeniz seferi dönüşünde burada karaya çıkmıştırbundan dolayı antik çağdaki adı İason dur.Burada Bizans döneminde gezinti yeri olan küçük bir koy vardı.Osmanlıların İstanbulu almasından sonraI.Ahmet döneminde Kaptanı Derya Halil Paşa bu koyu doldurmakla görevlendirildi ve dol-durma işleri II.Osman döneminde tamamlandı.(1614) Park haline getirilen koy Hünkar bahçesi adıyla anılmaya başlandı ismi zamanla Dolmabahçe ye dönüştü.

DUDULLU (İstanbul)
Anadolu yakasındaŞile yolu üzerindeÜsküdar merkezine 18 km. uzak-
lıktadır.Fatih Sultan Mehmet İstanbul un fethi sırasında Duduoğlu aşiretine yaptık-ları hizmetlerden dolayı küçük bir köy olan yerleşim ve çevresini hediye etmiştir.Zamanla Duduoğlu aşireti buradan göçmüş olmasına rağmen yörenin adı Dudulu olarak benimsenmiştir.

DEMİRKAPI (İstanbul)
İstanbul da bu isimde birkaç semt vardırbunlardan biri de Saray-
burnundadır. Topkapı sarayının yüksek duvarlarındaki dört büyük kapıdan birinin bulunduğu semt büyük demir kapıdan dolayı Demirkapı ismini almıştır.Bu kapıdan sarayın has ahırlarına geçilirdi.

EDİRNEKAPI (İstanbul)
Haliç-Yedikule arasındaki surların üzerindeki kapı Bizans döneminde
Kharisios ve Polyhandria isimleriyle anılmıştır.Osmanlı döneminde Edirne karayolunun başlangıç noktası olduğundan Edirne kapısı adını almış ve bulunduğu semt Edirnekapı olarak anılmaktadır.

EMİNÖNÜ (İstanbul)
Haliç kıyısında Sirkeci-Sultanahmet-Unkapanı arasındadır.Fatih Sultan
Mehmet döneminde burada kurulan gümrük emirliğinden dolayı zamanla Eminönü şekline dönüşen isimle anılmaktadır.

ERENKÖY (İstanbul)
Anadolu yakasındaCaddebostan-Şaşkınbakkal-Sahrayıcedit arasındadır
Eren Baba isimli bilge bir kişi burada oturmuş ve semthalkı tarafından çok sevilmiştir vefatını takip eden yıllarda (1872) yöreye Eren köyü adı verilmiştir.Zamanla Erenköy e dönüşmüştür.

EYÜP (İstanbul)
Avrupa yakasındaHaliç in sonlarına doğruHaliç kıyısındaSilahtar-Balat
Edirnekapı arasındadır.Fatih Sultan Mehmet in İstanbulu fethinden sonra kentin Araplarca kuşatılması sırasında ölen (672) İslam ulularından Ebu Eyyub El Ensarinin kabri bulunduğu yerin yanına bir cami ve türbe yaptırılmıştır. Ebu Eyyub El Ensari camisi semte ismini vermiştir.Semt in ismi önceleri Eyupsultan sonraları Eyüp olarak değişmiştir.

EMİRGAN (İstanbul)
Boğaz ın Avrupa kıyısında Baltalimanı-İstinye arasındadır IV Murat
yöreyiRevan kalesini çarpışmadan kendisine teslim eden (1635) Safevi valisi Emirgüneoğlu na bağışlamıştır. Bir konak yaptıran Emirgüneoğlu burada yaşamış ve semt Emirgün yada Mirgün olarak anılmış zamanla Emircan daha sonraları Emirgan şekline dönüşmüştür.

FATİH (İstanbul)
Avrupa yakasındaUnkapanı-Aksaray-Saraçhane-Edirnekapı arasındadır.
İsmini Fevzipaşa caddesi üzerinde bulunan Fatih külliyesinden almıştır.( Cami Fatih Sultan Mehmetintürbesi Daruşşifa Medreseler Tabhane İmaret Kervansaray Sübyan mektebi Kütüphane Hamam Saraçlar çarşısının bulunduğu külliye çok geniş bir alanı kaplamaktadır. )

FENER (İstanbul)
Kentin Avrupa yakasındaBalat-Ayvansaray arasındaHaliç kıyısındadır.
İstanbul un en eski yerleşimlerinden biri olan semtteHristiyan inanışlarına göre denizcilerin koruyucusu Aziz Nikola ya ait kilise vardır.Denizcilere yol gösterenışık tutan anlamında Panarion adı semte verilmiştir.Zamanla Fener e dönüştüğü sanılmaktadır.

FERİKÖY (İstanbul)
Avrupa yakasındaKurtuluş-Şişli-Harbiye-Kasımpaşa arasındadır.Semtin
ismi hakkında değişik söylentiler vardır.İstanbul un ünlü Levantenlerinden Mösyö Ferry Galata da oturur ve zaman zaman bu cıvadra ava çıkarmış.Daha rahat avlanabilmek için buraya bir köşk yaptırmış ve semtteki yerleşim bu köşk etrafında yoğunlaşır.Yöre Ferry nin köyü
olarak anılmaya başlanır ve isim zamanla Feriköy e dönüşür.
Bir başka söylentiye göre de Osmanlı padişahı A.Mecit tarafından bugün
semtin bulunduğu geniş arazi Madam Feri ye bağışlanmıştır.Feri nin köyü ismi zamanla Feriköy e dönüşmüştür.

FINDIKLI (İstanbul)
Avrupa yakasındaTophane-Kabataş-Cıhangir semtleri arasında boğaz
kıyısındadır.Bizans dönemindeki adı Ayanyhios dur. Semtin isminin kaynağı net değildir.Tarihçi Hammer e göre semt ismini İtalyanca Fanduco dan almıştır.Fanducohankonukevi anlamındadır.Bizans döneminde burada bulunan han semte ismini vermiştir.Osmanlı döneminde burada ilk yerleşimler Kanuni Sultan Süleyman dönemin de başlamıştır.Kıyı ve yamaçlar boyunca bulunan fındık bahçelerinden dolayı bu ismin verildiği de öne sürülmektedir.Osmanlı kaynaklarında da burada fındıklı deresinin bahsedilmektedir.

FLORYA (İstanbul)
Avrupa yakasındaSefaköy-Yeşilköy-Küçükçekmece arasında Marmara
kıyısındadır.Reşat Ekrem Koçu ya göre İskender efendi namlı bir kişi burada yaptırdığı bahçeye doğduğu kasabanın ismini vermiş (Forina Arnavutluk ta küçük bir kasabadır) isim zamanla Florya ya dönüşmüş ve semtin ismi olarak benimsenmiştir.

GALATA (İstanbul)

Avrupa yakasında Karaköy-Azapkapı-Şişhane-Tophane arasındadır.An-
tik dönemdeki adı Syki yada Sycae dir. Bizans imparatoru I Tiberios zamanında Haliç in denetimi için bugünkü Yolcu salonu yakınlarında surların üstüne büyük bir burç inşa ettirmiştir (Kastellion ton Galaton ) MS 578-582 ve yöre zamanla Galaton sonraları Galata adıyla anılmaya başlanmıştır.Ayrıca semtin ortasındaki kuledennötürü bu ismin verildiği bir başka düşünüştür.

Bir diğer söylentiye göre de Bizans dönemindeburada bulunan süt sağım
Yerlerinden dolayı Galaktos adıyla anılırken zamanla Galata ya dönüştüğüdür.

GEDİKPAŞA (İstanbul)
Beyazıt ın güneyinde bir semttir.1482 yılında ölen Fatih Sultan Mehmet in sadrazamlarından Gedik Ahmet Paşa nın Türbesinin de bulunduğu cami ve külliye semte ismini vermiştir.Zamanla isim Gedikpaşa şekline dönüşmüştür.

HALKALI (İstanbul)
Avrupa yakasındaKüçükçekmece gölü-Kanarya-Yenibosna-İkitelli arasındadır. Bizans döneminde burada bulunan eski bir rum köyü vardı.XVI.yy.da bu köy Cıvarında kurulan Halka hasbahçeleri dolayısıyla yöreye Halkalı adı verilmiştir.

HARBİYE (İstanbul)

Avrupa yakasındaElmadağ-Nışantaşı-Pangaltı-Maçka semtleri arasındadır. XIX.yy. da buraya yaptırılan Mekteb-i Harbiye (Harp Okulu) semt e adını vermiştir.

HAREM (İstanbul)
Anadolu yakasındaHaydarpaşa-Salacak arasındadır.III.Murat döne-
minde bugünkü Selimiye kışlasının bulunduğu yerde saray hanımlarına tahsis edilmiş olan Harem i Hümayun kasrı bulunmaktaydı.Saraya mensup hanımlar karşı yakadan geldiklerinde sandalların yanaşması için sahilde bir iskele vardı.buradaki görkemli Harem i Hümayun kasrı çevresinde gelişen yerleşim Haremİskele de Harem iskelesi olarak anılmaya başlanmıştır.

HASKÖY (İstanbul)

Avrupa yakasındaKasımpaşa-Okmeydanı-Halıcıoğlu arasındaHaliç
kıyısındadır.Fatih Sultan Mehmet İstanbul u kuşattığı zaman otağını buraya kurduğundan burası özel (Has) olarak adlandırılmıştır.Zamanla yerleşim çoğaldığında semte Hasköy adı verilmiştir.
Bir başka söylenceye göre II. Selim döneminde buraya yaptırılan Hasbahçelerden geldiğidir.Diğer bir varsayım Bizans döneminde buradaki Paraskevi kilisesi dolayısıyla semte Parasköy denilmişzamanla Hasköy e dönüşmüştür.

HAYDARPAŞA (İstanbul)
Anadolu yakasındaBoğaz kıyısındaÜsküdar-Kadıköy arasındadır.
III.Selim sadrazamlarından Haydar Paşa ya ait geniş araziden dolayı yöreye Haydarpaşa adı verilmiştir.

HORHOR (İstanbul)
Fatih ilçesinin bir mahallesidirismini yöredeki Horhor çeşmesinden alır.
rivayete göre; Fatih sultan Mehmet burada yürürken yer altından sesler duyar ve çevresindekilere buraya bir çeşme yapın yerin altından hor-hor su sesleri geliyorder çeşme yapılır ve Horhor çeşmesi adı verilir.Zamanla semtte aynı isimle anılmaya başlanır.

İSTİNYE (İstanbul)
Avrupa yakasındaBoğaz kıyısındaEmirgan-Maslak-Yeniköy arasında-
dır.Bizans dönemindeki adı Stenia zamanla İstinye şekline dönüşmüştür.

KABATAŞ (İstanbul)
Boğazın Avrupa yakasındaDolmabahçe ile Fındıklı arasındadır.Bizans
dönemindeki adı Butharion dur.Halikarnasos lu Dianysios (Tarihçi) burada bulunanPetra Themastis adı verilen bir taştan söz eder. Ayrıca burada yapılan Karabali iskelesi ve tekneleri bağlamak için bu iskele yanındaki iri bir kaya nedeniyle semte Kabataş denildiği sanılmaktadır.

KADIKÖY (İstanbul)
Semtin tarihi Bakır çağına kadar uzanmaktadır.Semti Megara lı göçmenler Khalkedon adıyla kurmuştur (İÖ 8yy) . Orhan Gazi Khalkedon un bir
kısmını Osmanlı topraklarına kattı.Fatih Sultan Mehmet in kenti fethinde sonra bu yörenin bakımsız bir köy görünümünün düzelmesi için İstanbul Kadısı Hızır bey in buraya yerleşmesini istemiştir.Semt önceleri Kadıköyü sonraları Kadıköy olarak anılmıştır.

KAĞITHANE (İstanbul)

Avrupa yakasındaSilahtar-Çağlayan-Levent-Hasdal-Alibeyköyü arasındadır. Osmanlı döneminin önemli mesire yerlerinden olan semtte dönemin ileri
gelenlerine ait 200 e yakın köşk ve kasr bulunmaktaydıancak bunlardan hiçbiri günü müze ulaşmamıştır.(bakımsızlıktan viran halde bulunan son kalıntılar 1940 lı yıllarda yıkılmıştır) Haliç körfezine dökülen Kağıthane deresi üzerinde bulunan kağıt imalathaneleri dereye ve semte adını vermiştir.

KALAMIŞ (İstanbul)
Anadolu yakasındaFenerbahçe ye bitişikMarmara denizi kıyısındadır.
Eski ismi yunanca sazlık ve kamışlık anlamında Kalamis iken zamanla Kalamış şeklini almıştır.

KALENDER (İstanbul)
Boğazın Rumeli kıyısında Yeniköyün batısındadır.18 yy da Kalender
Çavuş un buraya yaptırdığı sahilsaray dolayısıyla bu ismi aldığı sanılmaktadır.

KANDİLLİ (İstanbul)

Boğazın Anadolu kıyısında Vaniköy ile Anadoluhisarı arasındadır. Antik çağdaki adı Ekhaia dır. Zaman zaman Göksu dan deniz yolu ile saraya dönen padişahlar için yakılan kandillerden yada IV Murat ın Revan seferinden dönüşünde bu semtteki köşkte doğan şehzadesi Mehmet için yedi gece yakılan kandillerden dolayı semte Kandilli köy adı verilmişzamanla Kandilli şeklini almıştır.

KANLICA (İstanbul)
Boğazın Anadolu kıyısında Çubuklu ile Anadoluhisarı arasındadır. Antik
çağdaki adı Phriksulimen dir. Osmanlıların İstanbulu almalarından önce burada Kangılı diye bilinen bir Türk boyunun yerleştiği sanılmaktadır.Bazı eski vakfiyelerde Kanglıcak diye sözedilmektedir.İsmin zamanla Kanlıcaya dönüştüğü söylenmektedir

KARTAL (İstanbul)
Kentin Anadolu yakasında Maltepe ile Pendik arasındadır.Bizans dönemindeki adı Kartalimen dir. semt zamanla Kartal ismiyle anılmaya başlanmıştır.Bir başka söylentiye göre de küçük bir balıkçı köyü olan semtte yaşayan ve çok sevilen Kartelli isimli balıkçıdan dolayı önceleri Kartelli nin köyü olarak anılan semtin adının zamanla Kartal a dönüştüğüdür.

KASIMPAŞA (İstanbul)
Avrupa yakasında Haliç kıyısındaBeyoğlu-Hasköy-Şişli arasındadır.
Kanuni Sultan Süleyman ın vezirlerinden Güzelce Kasım paşa nın Padişah tarafından burada oturmayla görevlendirilmesi dolayısıyla semt Kasımpaşa ismini almıştır. Güzelce Kasım paşa semte yaptırdığı cami (Cami-i Kebir)medrese ve diğer eserlerle yöreyi kalındırmıştır.

KAZLIÇEŞME (İstanbul)
Avrupa yakasındaMarmara kıyısında Zeytinburnu ilçesinin bir mahalle- sidir. Burada bulunan bir çeşme semte ismini vermiştir.bu çeşmenin üzerinde alçak kabartma olarak kaz figürleri vardır.
Bir söylentiye göreİstanbul un fethi sırasında baş gösteren su sıkıntısın-
da uçuşan kazlar takip edilmiş ve buradaki su kaynağı bulunmuştur.sonraları bu su kaynağı üzerine bir çeşme inşa edilmiştir.günümüze kadar bir çok yenilemeler gören çeşme halen semtte bulunmaktadır.

KISIKLI (İstanbul)
Anadolu yakasındaÇamlıca tepeleri Altunizade arasındadır.Kayalar arasından kaynayan sulara halk arasında kısık yada kısıklı denilmektedir.Bu semtte çok miktarda bu tip kaynak bulunduğundan Kısıklı adı benimsenmiştir.

KİLYOS (İstanbul)

Avrupa yakasındaDemirciköy-Uskumruköy-Gümüşdere arasındaKara-
deniz kıyısındadır.İsminin Rumca kum anlamındaki Kilya sözcüğünden geldiği söylendiği gibigüzel geçit/boğaz anlamındaki Killa sözcüğünden türediğide söylenmektedir.isim zamanla Kilyos şeklini almıştır.


KİREÇBURNU (İstanbul)
Avrupa yakasındaKefeliköy-Tarabya arasındadır.Bizans dönemindeki
adı Kleridra tou pontu (Boğazın anahtarı) dur.Bu günkü isminiOsmanlı döneminde yörede bulunan kireç ocaklarından aldığı söylenmektedir.

KUMBURGAZ (İstanbul)
Avrupa yakasındaMarmara kıyısındaMimarsinan-Celaliye arasındadır.
XIX.yy. da halkının çoğunluğu rum olan yerleşim kumunun bol olması nedeniyle Konumyo adıyla anılıyordumübadele sonrasında Kumburgaz adını almıştır.

KUMKAPI (İstanbul)
Avrupa yakasındaMarmara kıyısındaAhırkapı-Yenikapı arasındadır.
Bizans döneminde burada Kontoskalion limanı ve yarım daira şeklindeki surlarda bir kapı bulunmaktaydı.Bu limanın hemen yanında Kaisariu denilen ikinci küçük bir liman daha vardı.bu küçük limana şehre getirilen kumlar boşaltılıyordu. Bu sebeple surlardaki kapı Kum kapısı semtte Kumkapı olarak benimsenmiştir.

KURTULUŞ (İstanbul)
Avrupa yakasındaPangaltı-Dolapdere-Feriköy-Elmadağ arasındadır.
Semtin bilinen en eski adı Ayios Dimitrios tur.Daha sonraları semtte bulunan at ahırlarından dolayı Tatavla ismiyle anılmaya başlandı.Kanuni sultan Süleyman dönemindeki deniz fetihlerinde Akdeniz adalarından esir alınanMüslüman olmayan sanatkarlar bu semtte iskan edildi.XVIII .yy.sonlarına doğru halkının çoğu rum ve italyanlardan oluşuyordu.Dönemin Osmanlı yönetimi buraya kısıtlı bir özerklik vermişti. Semt 12 kişilik bir ihtiyar heyeti ile1030 haneden seçilen 53 temsilci tarafından idare ediliyordu.Bu düzen Cumhuriyetin ilanından sonra kaldırıldı ve
yöre halkı olayı bu yönetimden kurtuluş olarak benimsediğinden semte Kurtuluş adı verildi.

KUZGUNCUK (İstanbul)
Boğazın Anadolu kıyısında Üsküdar-Beylerbeyi arasındadır.Bizans dö-
nemindeki ismi Khrysokeramos dur.(Bizans İmparatoru İustinios tarafından yaptırılan yaldızlı kiremitleri ile ünlü kilisenin adıdır.) Fatih Sultan Mehmet döneminde buraya yerleşen Kuzgun Baba adlı bir erenden dolayı bu isimle anıldığı sanılmaktadır.

LALELİ (İstanbul)
Avrupa yakasında Aksaray-Beyazıt arasındadır.Uzun yıllar hasır bir kulübede yaşayan (XVI yy )ve öldüğünde vasiyeti üzerine kulübesinin yanına gömülen Türk dervişi Laleli Baba nın mezarının bulunduğu yere Osmanlı Padişahı III Mustafa 1757 yılında bir cami yaptırmıştır.(Laleli Baba cami ve külliyesi) Önceleri Lalelibaba olarak bilinen semtin ismi zamanla Laleli olarak değişmiştir.

LEVENT (İstanbul)
Kentin Avrupa yakasındadı Beşiktaş-Ortaköy-Maslak arasındadır.
Osmanlı Padişahı III Selim döneminde Nizam-ı Cedid askerleri için kurulan
Levend kışlası semte adını vermiştir.

MAÇKA (İstanbul)
Avrupa yakasındaBeşiktaş-Harbiye-Dolmabahçe-Nışantaşı-Harbiye
semtleri arasındadır.Adının Farsça Masgah(Nişangah) tan geldiği söylenmektedir. zamanla Maçka ya dönüşmüştür.
Bir diğer söylentiye göre de Fatih Sultan Mehmet in 1461 yılında Trab-
zon u fethinden sonra Trabzondan buraya gönderilen Maçkalılardan dolayı semte Maçka adının verildiğidir.

MAHMUTPAŞA (İstanbul)
Kentin Avrupa yakasında Eminönü-Beyazıt arasındadır.Fatih Sultan
Mehmet in vezirlerinden Mahmut Paşa nın yaptırdığı cami ve külliye semte
ismini vermiştir.

MALTEPE (İstanbul)

Anadolu yakasındaPendik-Küçükyalı arasındaMarmara kıyısındadır.
Yörede bulunan bir tümülüsün semtin ismine kaynak olduğu sanılmaktadır.(Türklereskiden içinde hazinedefine bulunduğu sanılanhöyük biçimindeki toprak tepeciklerini Maltepe olarak adlandırlardı.) Tarihçi Hammer bu kıyı şeridindeki bütün tepelere Maltepe denildiğini yazmaktadır.

MASLAK (İstanbul)
Kentin Avrupa yakasında Levent-Hacı Osman bayırı arasındadır.
Kente Büyükdere deki bentler den künklerle getirilen suyun dağıtım ve denetiminin yapıldığı yer olduğundan bu isimle anılmaktadır

MERCAN (İstanbul)

Avrupa yakasındaEminönü-Beyazıt arasındadır. 18 yy da yaşamış Habeş kökenli Kızlarağası Mercan ağa nın bu semtte yaptırmış olduğu Mercan Ağa camisi semte adını vermiştir.


MERDİVENKÖY (İstanbul)

Anadolu yakasındabugün E 5 karayolunun üzerinde bulunan Göztepe
köprüsü çevresidir.İstanbulun fethinden sonraki yıllarda yörede oturan halkın çoğu nun alevi ve bektaşi olduğu bilinmektedir.Bu köyde yaşayanlar çevreleri tarafından mertiman sahibi olarak tanınıyorlardıköye de Merd-i İman köyü adını vermişlerdi isim zamanla Merdivenköy e dönüşmüştür.

MERTER (İstanbul)

Avrupa yakasındaTopkapı surlarının dışındadır.Burada bulunan ve
Ahmet Merter e ait çiftlik imara açıldığnda semte çok sayıda bina yapılmıştır .Oluşan yerleşim Merter adıyla anılmaktadır.

ORTAKÖY (İstanbul)

Avrupa yakasındaBoğaz kıyısındaBeşiktaş-Kuruçeşme arasındadır.An-
tik dönemdeki adı Arkheion dur sonraları Aziz Phokas ismiyle anılmıştır. Ortaköy adı ilk defa Kanuni Sultan Süleyman döneminde kullanılmaya başlanmıştır.

OKMEYDANI (İstanbul)

Avrupa yakasındaŞişli-Kasımpaşa-Mecidiyeköy-Halıcıoğlu arasındadır.
İstanbul un fethi sırasındaFatih Sultan Mehmet in otağ kurduğu yerdir. 1490 yılında Fatih in burada ondokuz sınır taşıyla sınırları belirlenen çok geniş bir alana Tekke-i Tirendezan (Okçular tekkesi ) yaptırmasıyla semt Okmeydanı olarak anılmaya baş- lanmıştır.

OSMANBEY (İstanbul)
Avrupa yakasındaŞişli-Harbiye-Feriköy-Nişantaşı arasındadır.XIX.yy.
Ortalarına kadar kırlıkboş arazi iken II.Abdülhamid in mabeyincilerinden Osman bey burada geniş bir arazi satın alarak 1870 yılındqa bir konak yaptırmıştır.Kısa Sürede yörede başka evler ve konaklar yaptırılmıştır. Yörenin ilk yerleşeni olan Osman bey in adı semte yakıştırılmıştır.

PANGALTI (İstanbul)
Avrupa yakasındaHarbiye-Dolapdere-Feriköy-Osmanbey semtleri ara-
sındadır.İsmi hakkında değişik söylentiler vardır.
1-Osmanbeyde açılan Osmanlı bankası o zamanki adı Hamam olan Pan-
galtıya yakındı ve semt bu bankadan dolayı Banka altı olarak anılmaya başlandıisimzamanla Pangaltıya dönüştü.
2-Kalabalık olan yerleşimde yaşayan bir Levanten olan Mösyö Pangaldi
burada bir gazino açmış ve gazinoya kendi ismini vermiştir.Bu isim zamanla semtleözdeşleşerek Pangaltı ya dönüşmüştür.
3-Semtte oturan bir Levanten bahçe içinde Pane Galeti isimli bir çayhane
açmış ve yaptığı pastakeklerle meşhur olmuştur.İstanbulun çeşitli semtlerinde oturan aileler Haydi Pera ya gidelimPane Galati de pasta yiyip çay içelim derlermiş.İsim semtle özdeşleşmiş ve zamanla Pangaltı ya dönüşmüştür.
4-Semtte çoğunlukla RumERmeni ve İtalyan Katolikler oturmaktaydı.
özellikle İtalyan Levantenler semtte bolca bulunan fırınları çaliştirıyordu.İtalyanca Pani (ekmek) Caldi (sıcak) kelimelerinin birleşimi Panicaldi zamanla Pangaltı ya dönüşmüştür.

PENDİK (İstanbul)

Anadolu yakasındaMarmara denizi kıyısında Kartal-Tuzla arasındadır.
Antik dönemdeki adı Pantikhion dur.(Latince Pantichium = Tersane) isim zamanla Pendik şeklini almıştır.

PİYALE (İstanbul)

Kasımpaşa-Okmeydanı arasındadır.XVI.yy. dayaşamış ve uzun süre
Kaptan-ı Derya lık yapmış Padişah II.Selim in damadı olan Piyale Paşa nın burada Mimar Sinan a bir külliye yaptırdı.(Camimedresetekkesibyan mektebiçarşıha-mamtürbe)Külliyeyi yaptıran Piyale Paşa dan ötürü semt önceleri Piyalepaşa daha sonra Piyale adıyla anılmaya başlandı.

RUMELİ HİSARI (İstanbul)

Avrupa yakasındaBebek-Baltalimanı arasındaBoğaz kıyısındadır.Antik
çağda burada Hermes sunağı bulunmaktaydı.Kıyıdaki buruna vuran sert dalgalardan dolayı Pyrhias Kyon (Kızıl köpek)ve Lemokopion gibi isimlerle anılıyordu.1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından buraya yaptırılan kale semte bugünkü ismini vermiştir.

RUMELİ KAVAĞI (İstanbul)
Avrupa yakasındaboaz girişindeSarıyer ilçesinin Karadeniz e bakan
en uç noktasındadır.Antik çağdaki ismi Panium yada Panyum burnudur.Bizans dönemindeki adı Fanarian yada Fanaraki Avrupa feneri yada küçük fener anlamındadır.(Buradaki deniz fenerinden dolayı) Köy Rumeli yakasında kurulmuş olduğundan adı zamanla Rumeli Feneri ne dönüşmüştür.

SAMATYA (İstanbul)

Avrupa yakasındaMarmara kıyısındaYedikule-Kumkapı arasındadır.
Kentin Bizans dönemindeki sur kapılarından biri bu semttedir. Sonradan Kocamustafapaşa adını almıştır. Bizans dönemindeki adı Psmathia zamanla
Samatya ya dönüşmüştür.

SARAYBURNU (İstanbul)
Haliç in Marmara denizine döndüğü yerdetarihi yarımadanın doğu ucun-
daAhırkapı-Sirkeci arasındadır.İstanbul kenti nin çekirdeği olan Bizans Megara lılartarafından İ.Ö.VII.yy. da burada kurulmuştur.Bizans döneminde Aziz Demetrios burnu olarak anılıyordu.Bu burun ile Ahırkapı arasında Mangonai sarayı vardı.Bu saray ve Osmanlı döneminde buraya yapılan saray (Bugünkü Topkapı sarayı) dolayısıyla semte Sarayburnu adı verilmiştir.

SARIYER (İstanbul)
Avrupa yakasındaYenimahalle-Anadolukavağı-Kilyos arasındaboğaz
Kıyısındadır.İsmi hakkında çeşitli söylentiler vardır.Vaktiyle buradayaşayan SarıBaba isimli bir dervişten geldiği anlatıldığı gibiyörenin topraklarının sarı olduğu İçin bu ismin yakıştırıldığı da söylenmektedir.

SİLİVRİ (İstanbul)
Avrupa yakasındaTekirdağ sınırındaMarmara denizi kıyısındadır.Tarihi
İstanbulla paraleldir.Bilinen ilk ismi Bria dır.Daha sonraları Trak dilinde kent anla- mına gelenAntik Salymbria adı verilmiştir.İ.Ö. VII.yy.da Megara lılar tarafından yüksekçe bir tepeye yapılan kale etrafında yerleşim genişledi.İmparator Arcadius kente karısı Evadoksia nın adını (Evadoksiapolis) verdiysede bu isim benimsenmedi Adı önce Silimbri ve zamanla Silivri ye dönüşmüştür.

SUADİYE (İstanbul)
Anadolu yakasındaErenköy-Bostancı arasındadır. Osmanlının son döneminde maliye nazırı (1900-1906) Reşad paşa nın genç yaşta ölen kızı Suadve damadı için Suadiye camisini yaptırmıştır.Semt adını bu camidan almıştır.

SULTANAHMET (İstanbul)

Avrupa yakasındaSirkeci-Cankurtaran-Çemberlitaş arasındadır.Osmanlı
Padişahı I Ahmet in yaptırmış olduğu cami ve külliye semte ismini vermiştir.

SULTANHAMAMI (İstanbul)
Avrupa yakasındaEminönü-Mercan arasındadır.Bir adı da Hacıküçük olan Sultan Hamamı semte ismini vermiştir.

SULTANTEPE (İstanbul)
Anadolu yakasındaÜsküdar iskelesinin üst tarafındaKuzguncuk-Altuni-
zade-Üsküdar arasındadır.Eski adı Hacı Hesna hatun mahallesidir.Mihrimah sultan ın dadısı olan Hesna hatun yaşlılığı sebebiyle saraydan ayrıldığında kendisine nerede yaşamak istediği sorulmuş oda yüksekçe bir yer olsun baktığımda her yeri göreyim demştir.Bunun üzerine bugünkü sultantepede kendisine bir konak yaptırılmıştır.Hesna hatun burada yaşadığı sürece saraya mensup kişilerden ilgi saygı görmüş sık sık ziyaret edilmiştir.Saraya mensup birisi olduğundan ve sultanlarca saygı görmesi
nedeniyle köşkü ve çevresi Sultantepe olarak anılmaya başlanmıştır.

SÜTLÜCE (İstanbul)
Avrupa yakasındaHalıcıoğlu-Kasımpaşa-Silahtar arasındaHaliç kıyı-
sındadır.Bizans döneminde küçük bir köy olan semtte (Sut membat köyü) bronz dan yapılmış ve göğüslerinden su akan bir kadın heykeli varmış.Sütlerinin bol olması için yeni doğum yapan kadınlar tarafından ziyaret edilirmiş bu yüzden semte Sütlüce adı verildiği söylenmektedir.

ŞAŞKINBAKKAL (İstanbul)
Anadolu yakasındaKadıköy-Bostancı arasında bir semttir.Bir söylentiye
göre henüz yerleşimin çok az olduğu bir dönemde burada bir bakkal dükkanı açılmış civardan denize girmek için gelenler bu tenha yerdeki bakkal dükkanının iş yapmayacağını düşünerekdükkan sahibi esnaf a Şaşkın bakkal yakıştırmasını yaparlar.Zamanla yörede yerleşim yoğunlaşınca semt Şaşkınbakkal ismiyle anılmaya başlanır.

ŞEMSİPAŞA (İstanbul)
Anadolu yakasındaÜsküdar-Salacak arasındaBoğaz kıyısındadır.Yavuz Sultan Selim e hizmet etmişKanuni Sultanselimin BeylerbeylerindenII Selim in ve zirlerinden Şemsi paşa bu semtte Mimar Sinan a bir cami yaptırmıştır.Şemsi paşa camisi çevresinde oluşan yerleşim aynı adla anılmaktadır.

ŞİŞLİ (İstanbul)

Avrupa yakasındaBeşiktaş-Nışantaşı-Osmanbey-Mecidiyeköy-Dikilitaş
Arasındadır.İsmi hakkındaki en yaygın yakıştırmaya göreşiş yapımıyla uğraşan köklü bir ailenin burada oturduğu ve konaklarınında da şişçilerin konağı olarak anıldığından semtin isminin önceleri Şişçiler daha sonra Şişli ye dönüştüğüdür.

ŞİLE (İstanbul)
Anadolu yakasındakentin en kuzeyindeKaradeniz kıyısındadır.Üsküdar a yaklaşık 55 Km uzaklıktadır.Kentte yerleşim yaklaşık İ.Ö 5000 yıllarında başlamıştır.Şile ismi Mercanköşk olarak bilinen bir dağ çiçeğenin yunanca adından gelmektedir.İlçe tarihte AschilPhileAstereKilia isimleriyle anılmıştır.Eski bir Milet kolonisi olan kent LidyaPersGalatRomaSelçukluBizans ve Osmanlı egemenliklerinde kalmıştır.

TAKSİM (İstanbul)
Avrupa yakasındaGalatasaray-Elmadağ-Gümüşsuyu-Karaköy arasındadır.
Adını 19. yy. da kurulan su dağıtım şebekesinden almıştır. Maslak-Mecidiyeköy-Şişli yönünden gelen içme suyu burada toplanır ve dört yöne dağıtım yapılırdı.

TARABYA (İstanbul)
Avrupa yakasındaBoğaz kıyısındaRumelihisarı-Yeniköy arasındadır.
Havasının temizliğigüzelliği sebebiyle Antik çağda Pharmacias sonraları Therapia(Tedaviİyileştirme) İsimleri ile anılıyordu.Semtin adı zamanla Tarabya şekline dönüşmüştür.

TEŞVİKİYE (İstanbul)
Avrupa yakasındaMaçka-Beşiktaş-Nişantaşı semtleri arasındadır.
Abdülmecit döneminde (1839-1861) şehrin yoğun apartman görüntüsünden biraz olsun kurtulmak ve Tanzimat fermanında özel mülk edinilmesini teşvik etmek için yapılan çalışmalar kapsamında kurulan ve bahçeli kargir köşklerden oluşturulan mahalle Devlet teşviki ile yapıldığı için Teşvikiye adıyla anılmaya başlanmıştır.

TOPHANE (İstanbul)
Avrupa yakasındaBoğazın Haliç le buluştuğu yerdeKaraköy-Fındıklı arasındadır.Fatih Sultan Mehmet zamanında kurulan daha sonraları Kanuni Sultan Süleyman ve III Selim dönemlerinde geliştirilen ünlü top dökümhanesi dolayısıyla semte Tophane ismi verilmiştir.

UNKAPANI (İstanbul)
Avrupa yakasındaCibaliEminönüSaraçhane arasındadır. Kapan Osmanlı döneminde pazaryerisatışyerikontrol yeri anlamına gelmekteydi.İstanbulun alınmasından sonra kente gelen gıda maddeleri belirli yerlerde teslim alınır ve İstanbul kadısı temsilcisiesnaf temsilcisi tarafından denetlenirdi.Çeşitli gıda maddelerinin bu tür trafiğinin yoğun olduğu yerlere Kapan denirdi.(Yağ kapanı Bal kapanı gibi)Şehre gelen unların bu semte indirilipdepolandığı için yöreye Unkapanı isminin verildiği sanılmaktadır.

ÜSKÜDAR (İstanbul)
Anadolu yakasındaBoğaz kıyısındaSalacak-Kuzguncuk-Bağlarbaşı arasındadır.Antik çağda Khrysopolis daha sonraları SkytarionDamalisScutari adları ile anılmıştır son ismi Scutari zamanla Üsküdar şeklini almıştır.

VANİKÖY (İstanbul)
Anadolu yakasındaÇengelköy-Kandilli arasındadır.Bizans dönemindeki adı Nikapolis (Güzel kent) dir.IV.Mehmet in vezirlerinden Köprülü Fazıl Ahmet paşa tarafındandin alimi ve vaiz Mehmet efendi Vandan getirilerek bu semte yerleştirilmiştir.Burada bir cami yaptıran Mehmet efendi Vandan gelenVanlı anlamında Vani Mehmet efendi olarak tanınmıştır ve semt onun anısına Vaniköy olarak anılmaya başlanmıştır.

VİŞNEZADE (İstanbul)
Avrupa yakasındaBeşiktaş ın bir mahallesidir.Şeyhül İslam Yahya efen-
dinin küçük kardeşi Vişnezade Lütfullah efendinin oğlu olan İzzeti Mehmet efendi (1629-1681) burada oturmuşsemtte bir çok hayır işleri yapmışsevilen bir kişidir.Zamanının Anadolu ve Rumeli kazaskarlarından olan Vişnezade İzzeti Mehmetefendinin adı semtin ismi olarak benimsenmiştir.Semtin adı zamanla kısalarak Vişnezade şeklini almıştır.

VEFA (İstanbul)

Avrupa yakasındaSaraçhane-Süleymaniye-Şehzadabaşı arasındadır. II.Beyazıt döneminin mutasavvıf ve ulemalarından Şeyh Vefa efendi (Müslihiddin Mustafa) nın burada yaptırdığı külliye dolayısıyla semt Vefa adıyla anlmaya başlanmıştır.

ZEYNEPKAMİL (İstanbul)
Anadolu yakasındaSelimiye-Karacaahmet-Bağlarbaşı-Toptaşı semt-
leri arasındadır.Sadrazam Yusuf Kamil paşa (1808-1883) memuriyetinin ilk yıllarında Mısır da görevli iken Mısır valisi Mehmet Ali paşa nın kızı Zeynep hanımla evlendi.Eşi ile birlikte İstanbul a döndüklerinde oturmakta oldukları konaklarının yakınlarına hayrat olarak bir hastane yaptırdılar.Hastane etrafında yerleşim yoğunlaşmasıylasemt ve hastane Zeynepkamil ismiyle anılmaya başlanmıştır.


ZEYREK (İstanbul)

Avrupa yakasındaUnkapanı-Saraçhane-Fatih semtleri arasındadır.
Ünlü Bizans kilisesi Pantakrator İstanbul un fethinden sonra camiye çevrilen ilk kiliselerdendir. Bu caminin ilk Müderrisi Zeyrek Mehmet Efendi den dolayı camiye semt Zeyrek Mehmet Efendi diye anılmaya başlandı isim zamanla Zeyrek şekline dönüşmüştür.ACIBADEM (İstanbul)
Üsküdar-Kadıköy-Çamlıca-Libadiye arasıdadır. Geçmişte İstanbulluların yazlık olarak kullandıkları semtteki bahçeli evlerin ve konakların bahçelerindeki badem ağaçlarından dolayı bu isimin yakıştırıldığı sanılmaktadır.

ADALAR (İstanbul)

Büyükada : Kadıköy-Pendik sahilleri karşısındaki Prens adalarının en büyük olanıdır. Antik çağdaki adı Prinkipo dur.
Burgaz adası: Antik çağdaki adı Antigoni dir. Bizans döneminde Prygas
(Hisar) adıyla anılmaktaydı

AHIRKAPI (İstanbul)

SarayburnundaSirkeci-Cankurtaran arasındadır. İstanbul un sur
kapılarından biri buradadır. Osmanlı döneminde sarayın has ahırları ve daha sonraları İst. Belediyesinin ahırlarının burada olması sebebiyle bu isimle
anılmaktadır.

AKARETLER (İstanbul)
Avrupa yakasındaMaçka-Dolmabahçe arasında Beşiktaş ilçesinin bir
mahallesidir.Sultan Abdülaziz Taşlık Aziziye camisinin masraflarını karşılamak için bir vakıf kurdurmuşturbu vakıf gelir sağlamak amacıyla kiraya verilebilecek binalar yaptırmıştır. Projenin tamamlanması II.Abdülhamit e nasip olmuştur. Kirairat getiren anlamındaki Akaret ismi bu binalara yakıştırılarak semte Akaretler adı verilmiştir.

AKSARAY /İstanbul)

Avrupa yakasındaFatih-Yenikapı-Laleli arasındadır. Bizans dönemindeki adı Forum Bovis dir (Öküz Meydanı) Pergamon (Bergama) dan getirilen tunçtan yapılmış öküz heykeli semtin ortasındaki meydana yerleştirildiğinden uzun süre bu isimle anılmıştır. İstanbulun Osmanlılar tarafından alınmasından sonraİshak Paşa nın Karamanoğulları üzerine yaptığı seferde Konya Aksaray daki halkın bir kısmı İstanbul un Türkleştirilmesi düşüncesi ile bu semte yerleştirildiğinden dolayı semt Aksaray adı ile anılmaya başlandı.

ALTUNİZADE (İstanbul)
Anadolu yakasındaKısıklı-Bağlarbaşı arasındadır.Önceleri yazlık yerleşim yeri olan semte XIX. yy da burada yaşamış olan askeri şura üyesi
İsmail Zühtü paşa bir cami ve hamam yaptırmıştır.Cami çevresinde yoğunlaşan yerleşim Altunizade olarak anılmaya başlanmıştır.

ANADOLU HİSARI (İstanbul)
Boğazın Anadolu kıyısındaGöksu deresinin boğaza döküldüğü
yerdedir.Bizans dönemindeki adı Potamion (Tatlı su) yerleşime Yıldırım
Bayezıt tarafından 1395 tarihinde bir Hisar (kale) yaptırılmıştır.Semte ismini veren bu kale çevresindeki yerleşim özellikle Fatih Sultan Mehmet döneminde
genişlemiştir.

ATAKÖY (İstanbul)
İstanbul un en genç semtlerinden biridir.Kentin Avrupa yakasında
Bakırköy-Topkapı arasındadır. Osmanlı döneminde Baruthane denilen yöredir 1955 yılında Emlak Bankası tarafından tasarlanan 12 000 konutluk yerleşim merkezi için 1958 de inşaatı başlamıştır. Yapılan anketle ismi Ataköy olarak kabul edilmiştir.

AYASPAŞA (İstanbul)

(1520-1566) Kanuni Sultan Süleyman dönemi sadrazamlarından Ayas
paşa burada havuzlubahçeli bir konak yaptırmıştır.Semtin isminin buradan geldiği söylenmektedir.(1530 yılında İstanbula gelen Arap gezgini Gazi de Ayas paşa yı bu konakta ziyaret ettiğini yazmaktadır.)

AYAZAĞA (İstanbul)
Kentin Avrupa yakasında Şişli-Maslak-Hasdal arasındadır. Yeniçeri
Kethüdası Ayas Ağa nın yöredeki çiftliği ve çevresindeki oluşan yerleşime
Ayasağa denilmiş zamanla isim Ayazağa ya dönüşmüştür.

AYNALIKAVAK (İstanbul)
Avrupa yakasındaKasımpaşa-Okmeydanı-Hasköy arasındadır.İstanbul un üç büyük sarayından biri olan Tersane sarayından günümüze ulaşan Aynalısaray kasrıdırBu köşk bulunduğu semte ismini vermiştir.
Aynalıkavak ismine gelince; Osmanlılarda düz pencere camı üretilme-
diğindenVenedik dükasının Osmanlı sultanına hediye ettiği kristal aynalara yakışır bir köşk yapılmasına karar verilir.Sultanın köşkün yapılması talimatını verirken Kavak boylu aynalara yakışır bir kasr isterim . demesiyle bu kasr Aynalıkavak ismiyle anılmaya başlanmıştır.

AYRILIK ÇEŞMESİ (İstanbul)
Anadolu yakasındaKadıköyden Acıbadem e giderken Haydarpaşadan gelen yolla kesiştiği yerdeki semttir.Eskiden Trakya ve İstanbuldan hacca gidecek
olanlar burada toplanırlar ve hepbirlikte yola çıkarlarmış.Hacı adayları yakınları ile burada vedalaşıp yola çıktıklarından semte Ayrılık çeşmesi adı verilmiştir.

AYVANSARAY (İstanbul)
Haliç kıyısında Balat-Eyüp arasında yeralmaktadır. İstanbul un Os
manlılar tarafından alınmasından sonra Bu bölgedeki surlara bir kapı yaptırıldı.
Bu kapı yakınlarındaki Blakhernai (Büyükler sarayı) denilen görkemli Bizans
yapısından dolayı semte Ayvan sarayı denilmeye başlandı.İsim zamanla Ayvansaray olarak değişti.

AZAPKAPI (İstanbul)
Avrupa yakasındaHaliç kıyısındaKasımpaşa-Şişihane-Karaköy semtleri arasındadır.Tarihi yarımadanın dışında kalan sur kapılarından biridir.Bölge Ceneviz egemenliğindeyken bu kapıya Porta di Sn Antonio adı verilmişti.Osmanlı döneminde Haliç tersanesinin yanında kurulan Azep ler kışlası semte adını vermiştir.
(Azep Osmanlı döneminde tersanede görevlendirilen deniz kuvvetleri
Mensuplarına verilen isimdi.)

ARNAVUTKÖY (İstanbul )
Boğazın Avrupa yakasında Ortaköy-Bebek arasında yeralmaktadır.
İlk çağlardaki adı Anaplus tur . Bizans döneminde Constantinus (Büyük) tarafından yaptırılan Michael kilisesinden dolayı Vicus Michaelicus veya Scaleae (İskele) adıyla biliniyordu .Buraya yerleştirilen Arnavut göçmenlerden dolayı halk bu semti Arnavut köyü olarak anıyordu isim zamanla Arnavutköy olmuştur.

BAHARİYE (İstanbul)
Anadolu yakasındaKadıköy-Fenerbahçe-Moda arasındadır.Kentte yerleşimin yaygın olmadığı dönemlerdeİstanbulluların yazlık olarak kullandıkları
Bir semtti.Bir söylentiye görebahar aylarında semtteki hareketliliğin artması Sebebiyle baharlık anlamında Bahariye adı verildiğidir.

BAKIRKÖY (İstanbul)
Kentin Avrupa yakasında Ataköy-Florya arasındaMarmara kıyısındadır.
İlk çağlarda Hebdamon Septimus adıyla anılmaktaydı. Bizans döneminde yazlık olarak kullanılmıştır . Constantinus (Büyük) zamanında buraya saraylar köşkler kiliseler yaptırılmıştır. Bizans ın son döneminde Makrihori Osmanlı döneminde
Marki köy olarak bilinen semtin adı Cumhuriyet in ilanından sonra Bakırköy olarak
değişmiştir.

BALAT (İstanbul)
Avrupa yakasında Fener-Ayvansaray arasındaHaliç kıyısındadır.Bizans
döneminde imparatorluk saraylarından biri olan Blahernai sarayına buradaki sur kapısından gidiliyordu.bu kapı Aios İoannes kapısı veya Palation (Saray) kapısı olarak anılıyordu.Daha çok kullanılan Palation semte isim olarak verilmiş isim zamanla Balat a dönüşmüştür.

BALMUMCU (İstanbul)
Avrupa yakasındaYıldız-Dikilitaş-Zincirlikuyu-Ortaköy arasındadır.
19.yy. başlarında (II.Mahmut dönemi) bugünkü Balmumcu semtinde aynı adla anılan bir çiflik vardı.Çifliğe bu ismin verilme sebebi ise çifliğin bahçelerinin geceleri mumla aydınlatılması ve burada mum imalatı yapılmasıdır.Çiflikteki meyvaların 1915 yılına kadar halka dağıtıldığı bilinmektedir.Yöre II.Meşrutiyet sonrası mesire yeri olarak halka açılmıştır.

BALTALİMANI (İstanbul)
Avrupa yakasındaBoğaz kıyısındaRumelihisar-Emirgan arasındadır.
Fatih Sultan Mehmet emriyle DolmabahçeTaksimKasımpaşa üzerinden Haliç e in- idirilen gemiler ve donanmadaki bazı gemilerin yapımı için buraya Baltaoğlu Süleyman Paşa tarafından bir liman ve tersane yaptırılmıştır.Baltaoğlu Süleyman paşa limanı olarak benimsenen semtin ismi zamanla Baltalimanı na dönüşmüştür.

BEBEK (İstanbul)
Avrupa yakasında Boğaz kıyısındaArnavutköy-Rumelihisarı arasında-dır. Antik çağda Artemis in adak yeri bulunan Khelai adında küçük bir köydü.
Semt adını Fatih Sultan Mehmet tarafından burada ikametle görevlendirilen Bölükbaşı nın lakabı olan Bebek ten almıştır.

BEŞİKTAŞ (İstanbul)
Avrupa yakasındaBoğaz kıyısındaOrtaköy-Dolmabahçe arasındadır.
tarihte bilinen ilk adı İasonion dur . sonraları SergionDaphneDiplokinion gibi isimlerle anıldı.Bugünkü adı için iki ayrı söylenti vardır.
I -Barbaros Hayrettin Paşa gemilerin bağlanması için sahile beş büyük
taş diktirmiş ve bu taşlardan dolayı yöreye Beştaş denilmeye başlanmışisim zamanla
Beşiktaş a dönüşmüştür.
II –Bizans döneminde bu günkü iskele meydanına dikilen Diplokinion
sütununun beşik şeklinde olması sebebiyle yöreye Beşiktaşı denmiş zamanla isim
Beşiktaş olarak değişmiştir.

BEYKOZ (İstanbul)
Boğazın Anadolu kıyısındaPaşabahçenin kuzeyindedir.Antik çağdaki
adı Amykos dur.Beykos ismi ilk defa Bizanslılar tarafından kullanılmıştır. Bithnia kralı ve Kocaeli valileri bu semtte ikamet etmişlerdir.Kos farsçada köy anlamındadır.Semtte oturan ünlü kişilerden dolayı yöreye Beykos denildiği ismin zamanla Beykoz a dönüştüğü sanılmaktadır.

BEYLERBEYİ (İstanbul)
Boğazın Anadolu kıyısındaKuzguncuk-Çengelköy arasındadır.Eski bir yerleşim yeridir .Bugünkü Beylerbeyi sarayının bulunduğu yerde III Murat dönemi Beylerbeylerinden Mehmet Paşa nın yalısı bulunduğundan semtin ismi Beylerbeyi olarak benimsenmiştir.

BEYOĞLU (İstanbul)

Kentin Avrupa yakasındaBaşiktaş-Şişli-Kasımpaşa-Haliç arasındadır.
Bizans döneminde yerleşim alanı değildi.Yöreye karşı yakaöte yaka anlamında Pera yada Peran bağları deniliyordu.
Beyoğlu denilmesine ait çeşitli söylentiler vardır.İlki Fatih Sultan Mehmet in Trabzon Rum İmparatorluğuna son vermesinden sonra (1460) Kral ailesinden Prens Aleksisos Kommenos buraya yerleştirilmesinden dolayı bu ismin verildiğidir.
İkincisi Kanuni Sultan Süleyman döneminde burada oturan Venedik elçisinden dolayı bu ismin verildiğidir.( Yapılan yazışmalarda elçi ye Beyoğlu denildiği için.)

BOMONTİ (İstanbul)
Avrupa yakasındaŞişli-Feriköy arasındadır.İsviçre li Bomonti kardeş-
ler 1890 yılında bu semtte bir bira fabrikası kurarak 1902 yılına kadar işlettiler. 1902 yılında Nektar şirketiyle birleşerek 1938 yılına kadar imalata devam ettiler.
Bira fabrikasının bulunduğu alan çok büyüktür. (yaklaşık 40 dönüm)
İçinde 1930 yıllarında çok ünlü olan Bomonti bira bahçesi yeralıyordu.
(Bu bahçe 1950 li yıllara kadar açıktı) Bu fabrika semte ismini vermiştir.


BOSTANCI (İstanbul)
Anadolu yakasında Marmara kıyısında Suadiye ile Küçükyalı arasın-
dadır. Osmanlı döneminde burada bulunan Bostancıbaşı bahçesi ve yakın zamana
kadar yöredeki bostanlardan dolayı Bostancı denildiği sanılmaktadır.

BOYACIKÖY (İstanbul)
Avrupa yakasındaBoğaz kıyısındaEmirgan-Baltalimanı arasındadır.
Kırklareli kentinden abaşayak ve çul boyamada uzmanlaşmış kırk kadar ailenin19.yy. da başlarında getirilerek buraya yerleştirilmesi ile oluşan yeni yerleşim Boyacıköy ismiyle anılmaya başlanmıştır.

BULGURLU (İstanbul)
Anadolu yakasındaÇamlıca-Libadiye-Ümraniye arasındadır.XIX.yy. başlarına kadar kireç ocakları ile ünlü Üsküdar a bağlı küçük bir köydü.Yakın zamana kadar yörededeki halk geçimini bulgur yaparak sağladığından semt Bulgurlu olarak anılıyordu.İslam alimlerinden Aziz Mahmut Hüdai hazretlerinin köye yardım amacıyla bir dibek (Buğday dövmeye yarayan büyük taş havan) hediye ettiği bilinmektedir.
( Hamarat ev kızlarına söylenen Bulgurlu ya gelin mi ? gidiyorsun sözünün bu semtle ilgisi yoktur.Orada adı geçen Bulgurlu Malatya ilinin merkeze bağlı bir köyüdür.

CAĞALOĞLU (İstanbul)
Avrupa yakasındaSultanahmet-Beyazıt-Eminönü arasındadır. 16.yy. da yaşamış Osmanlı sadrazamı Cağaloğlu Sinan Paşa nın bu semtteki sarayından ve yaptırdığı cami den dolayı bu ismi almıştır.

CİBALİ (İstanbul)
Haliç kıyısında Unkapanı ile Fener semtleri arasındadır.Burada bulunan
sur kapısıİstanbul un fethine katılan komutanlardan Cebe Ali Bey adıyla anılmaya başlanmıştır. Cebe Ali Bey kapısı zamanla Cibali kapısına dönüşmüştür ve smtte Cibali ismini almıştır.

CİHANGİR (İstanbul)
Avrupa yakasındaTaksimTophane Fındıklı arasındadır.Kanuni Sultan Süleyman ın sekizinci ve en küçük oğlu Şehzade Cihangir in Mimar Sinan tarafından yapılan caminin avlusundaki kabri dolayısıyla semte bu isim verilmiştir.

ÇATLADIKAPI (İstanbul)

Avrupa yakasındaSirkeci-Ahırkapı arasındadır.Bizans döneminde yapı-
lan surların Sindera adlı kapısı buradadır.1532 yılındaki depremd bu kapıda çatlaklar oluşturduğundan hem kapı hemde semt Çatladıkapı adıyla anılmaya başlanmıştır.

ÇEKMECELER (İstanbul)

Avrupa yakasındaBüyük ve küçük olmak üzere iki adet Çekmece semti
vardır.Aynı adı taşıyan göllerin kenarında kurulmuş yerleşimlerdir.Tarihi çok eskilere dayanmaktadır.Helen ler İ.Ö.VII. yy. da bu yörede koloniler kurdular.Daha sonraBizansHunPeçenekOsmanlı yönetimlerinde kalmıştır.Her iki Çekmece gölü dar birer boğazla Marmara denizine bağlıdır.Anadolu yu batıya bağlayan yol üzerinde bulunan bu boğazları geçmek için boğazın iki yakasında sahile çakılı kazıklara bağlı halatlar gerilerek ve sal üzerinde bu halatlar çekilerek karşıdan karşıya geçiliyordu.Çekerek çalışan bu sisteme çekmece adı verilmiştir.Zamanla buradaki yerleşimlere bu isim yakıştırılmıştırbirbirinden ayrılması için birine Büyükçekmece diğerine Küçükçekmece adı verilmiştir.

ÇEMBERLİTAŞ (İstanbul)
Avrupa yakasındaSultanahmet-Beyazıt arasındadır.Bizans İmparatoru Constantinus (Büyük) zamanında şehrin hareketli semtlerinden biriydi.İ.S 330 yılında Roma Apollon tapınağından getirilen kırmızı mermerden dokuz parçalı bir sütun buraya dikilmiştir. Önceleri üstünde kral heykelleri vardı daha sonraları bir haç konulmuştur .Şehrin Osmanlılar tarafından alınmasından sonra bu haç kaldırılmıştır. Çıkan yangınlar ve ortam şartlarından yıpranan sütun koruma amacıyla demir çemberlerle takviye edilmiştir.(Bir görüşe göre 1672 deki büyük yangından sonra çemberlenmiştir. Kazvini berkitin den XII yy. çemberlerin var olduğu
anlaşılmaktadır. ) Bu Çemberli sütun dan dolayı semte Çemberlitaş ismi verilmiştir.

ÇENGELKÖY (İstanbul)
Anadolu yakasında Beylerbeyi-Vaniköy arasındadır.Bizans İmparatoru
Justinianos buraya karısı Sophia için bir saray yaptırmıştır ve semte Sophianea adı verilmiştir.Osmanlı döneminde bu semtte gemi çapalatrı imal edildiğinden adı Çengel Köyü olarak benimsenmiştir. Zamanla Çengelköy şeklini almıştır.
Bir başka söylentiye görede; Osmanlı döneminde leventlikten yetişen
Çengeloğlu Tahir paşa (Sonradan Kaptan-ı Deryalığa kadar yükselmiştir) bu semtte oturmuş ve yörede mescitçeşme gibi yaptırmış ve birçok hayır işlerine önayak olmuş semtin sevilen kişilerinden biri olmuştursemte bu sebepten onun ismi verilmiştir.

ÇUBUKLU (İstanbul)

Boğaz ın Anadolu kıyısındaKanlıca-Paşabahçe arasındadır. Bizans dönemindeki adı Eiranaion dur. Yöre esnafının yapmış olduğu Çubuk lüleleri
nin ünü sebebiyle bu ismin verildiği sanılmaktadır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İstanbuldaki semt isimleri

İstanbuldaki semt isimleri konusu, Adım adım Türkiye / Marmara Bölgesi forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kuranda geçen kız isimleri - Kuranı kerimde geçen kız isimleri Я Soru Cevap 3 16-02-2015 01:25
İstanbuldaki Asma Köprülerin İsimleri Nelerdir elif Soru Cevap 0 04-04-2013 02:57
İstanbuldaki madenler nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 26-02-2013 04:36
İstanbuldaki köpek barınakları 123456789 Soru Cevap 1 11-02-2013 07:00
İstanbuldaki göller hangileridir? Я Soru Cevap 0 23-02-2012 09:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats