bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Matematik

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-06-2013, 11:09   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Trigonometri nasıl öğrenilir?

Trigonometri nasıl öğrenilir?-Trigonometri nasıl çözülür?-Trigonometri nedir?-Trigonometri hakkında bilgiTrigonometri üçgenlerin açıları ile kenarları arasındaki bağıntıları konu edinen matematik dalı

Düzlemsel trigonometride iki boyutlu düzlemde (ve üçü de aynı doğru üzerinde yer almayan) üç noktayı doğru parçalarıyla ikişer ikişer birleştirerek oluşturulan düzlemsel üçgenler söz konusudur. Küresel trigonometride ise üç boyutlu kürenin iki boyutlu olan yüzeyinde (ve üçü de aynı büyük çember üzerinde yer almayan) üç noktayı büyük çember yaylarıyla ikişer ikişer birleştirerek oluşturulan küresel üçgenler söz konusudur. Küresel trigonometri Eski Yunanda astronomiye ilişkin gereksinimleri karşılamak amacıyla ortaya çıktı ve gelişti. Küresel trigonometri aslında düzlemsel trigonometriyi de tümüyle içerir ama düzlemsel trigonometri ancak 15. yüzyıl Avrupa'sında topografya ticaret ve denizciliğin gereksinimleri doğrultusunda kendi başına ve küresel trigonometriden bağımsız olarak gelişmiştir. Küresel trigonometri düzlemsel geometriden daha önce ortaya çıkıp gelişmiş olmakla birlikte ancak düzlemsel geometrinin temel ilkelerinin bilinmesiyle daha iyi anlaşılabilir.
Düzlemsel trigonometri aslında her tür düzlemsel üçgen için geçerli olmakla birlikte bağıntılar genellikle dik üçgenlerde tanımlanır. Açılarından biri (x) 0° ile 90° arasında olan bir dik üçgenin (düzlemsel bir üçgende iç açıların toplamı 180° olduğu için) öteki açısı 90-x'a eşittir. Böyle bir üçgende dik açının karşısındaki kenar |OD| hipotenüs O 'nun karşısındaki kenar |CD| karşı kenar |OC| 'ya komşu olan kenar ise komşu kenar olarak adlandırılır. Bu kenarlar birbirlerine ikişer ikişer altı farklı biçimde oranlanabilir böylece A açısının trigonometrik fonksiyonları tanımlanmış olur.

Kaynak:wiki

----------

Eski Yunanca "üçgen" ve "ölçü" sözcüklerinden meydana gelir.

Trigonometri üçgenlerin kenar ve açılarının hesap yolu ile çözümünü konu eder. Üçgenlerin 6 elemanı arasındaki (3 ü açı 3 ü kenar) arasındaki bağıntıları ele alır. Bir üçgenin 6 elemanından az biri kenar olmak üzere 3 ü bilindiğinde diğer elemanları hesaplayabiliriz. Bulunan sonuçlar çok kenarlı şekiller içinde hesaplama sağlar. Bunun için trigonometrik fonksiyonlarda yararlanır.

Geometride ise verilen elemanlar kullanılarak çizim yapılır. Bilinmeyen elemanların sayı değerlerini uzunlukları cetvelle açıları iletki ile ölçerek bulabiliriz. Bu ise çok büyük ve çok küçük uzunlukların veya açıların hesaplanmasında doğru sonuca ulaşmayı zorlaştırır.

Bu durumda geometri ile trigonometri çözüm yolları bakımından ayrılır. Trigonometride şeklin diğer elemanlarını hesap yoluyla bulabilmek için; açı ile uzunluklar arasındaki bağıntıların bilinmesi gerekir.

17. yy da cebirsel gösterimlerle matematiğe giren Trigonometrinin kökeni oldukça eskidir. İ.Ö 2000 li 3000 li yıllarda hesaplamalarda kullanılmaya başlanmştır. Örneğin; Mezopotamya'da Babilliler daireyi astronomi bilimi ile ilgili olarak 60 'a bölmüşler bir yılda 360 gün olduğunu hesaplamışlardır. Mevsimlerin tekrarı da bu period içinde gerçekleşir.

Eski Mısır 'da da trigonometri astronomi (güneş saati) ve arazi hesaplamalarında (haritacılık) rol oynamıştır. Ahmes papirüsünde (İ.Ö 1550) piramitlerin ölçümüyle ilgili beş problemin çözümünde kullanılmış fakat adı trigonometri olarak ifade edilmemiştir.

İlk çağlarda yapılan çalışmalarda;

Yunan bilgini Astronom Hipparchus bir kiriş cetveli kullanmıştır. Menelaos Küresel Trigonometri alanında Hipparchus 'un çalışmalarını genişletmiştir. İskenderiyeli Ptolémee 'nin büyük eseri ALMAGEST 'te yaptığı çalışmaları yazmıştır.

Anaximander 'in (İ.Ö 575) i güneş saatini Isparta 'da yaptığı söylenir.

Thales (İ.Ö 650 - Söke-Milet) ölçümlerinde trigonometriden yararlanmıştır.

Yunanlılar hesaplamalarda kirişden yararlanıyorlardı. Hintliler bunun yerine (sinüs) kullanmışlardır. Sinüs kelimesi sanskritçe kelimenin arapçaya yanlış tercümesi ve daha sonra 12. yy. da Tivolili Plato tarafından latinceye aynen çevrilmesi sonucu oluşmuştur. Cosinüs ise 15. yy ortalarında kullanır hale gelmiştir.

9. yy da Arap bilgin El Battani batıya sinüsü tanıtmış tanjant kotanjant fonksiyonlarını ve küresel üçgendeki kosinüs teoremini bulmuştur. 9. yy da aynı şekilde Ebulvefa tanjant cetvelini hazırlamıştır.

13. yy da trigonometri İranlı bilgin Nasiriddin-i Tusi ile bir bilim dalı haline gelir. 15. yy da bu çalışmaları benzer olarak Regiomonatus yapmaya başlar.

Fransız matematikçi Viete küresel üçgendeki bilgileri kutupsal üçgene uygulamış ve sin cos yı ifade etmiştir.

17. yy da logaritmanın icadı ile hesaplamalar kolaylaşır.

18. yy da Euler Trigonometri formüllerinin yazılış ve kuruluşuna katkı yapar. Örneğin; Üçgenin kenarlarının a b c ile ; açılarının A B C ile gösterilişi ona aittir.

Daha sonraları Lambert Lagrange Gauss Bessel ve bir çok bilim adamı önemli katkılarda bulunurlar.


----------

Trigonometri aslında bütün işlemleri birim çember üzerinde yapılan matematiğin bir alt dalıdır. Eğer biraz araştırırsan göreceksin trügonometrinin o kadar çok alt başlığı vardır ki belirli bir tanımı zordur. Açı ölçmeye yarar açıdan alan ile ilgili işlemler yapmaya yarar açı bölmeye yarar bir açının trigonometrik değerlerinin bulunmasını sağlar herhangi iki kenarı ve bir açısı bilinen üçgenin alını ile ilgili işlemler yapmaya yara


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 04-07-2014, 12:06   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Aradığım cevabı bulamadım


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Trigonometri nasıl öğrenilir?

Trigonometri nasıl öğrenilir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Matematik forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: trigonometri nasıl öğrenilir, trigonometri nasil ogrenilir, trigonometri en kolay nasıl öğrenilir, matematik nasil ogrenilir, trigonometri nasıl ögrenilir, matematik nasıl öğrenilir, trigonometri nasıl kolay öğrenilir, trigonometriyi en kolay nasil ogrenebilirim, trigonometriyi nasıl öğrenebilirim, trıgonometrı nasıl ogrenılır, trıgonometrı nasıl kolay hale gelir, trigonometri en iyi şekilde öğrenilir, almanca nasil ogrenilir, trigonometri nasi, trigonometri nasıl öğretilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Matematik Daha Kolay Nasıl Öğrenilir elif Soru Cevap 3 19-02-2015 08:45
Araç kasko değeri nasıl öğrenilir elif Soru Cevap 0 17-10-2012 11:46
ADSL kota kullanıcı adı ve şifre nasıl öğrenilir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 15-02-2012 10:25
İngilizce nasıl öğrenilir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 03:36
Nasıl Almanca Öğrenilir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats