bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Matematik

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2010, 05:36   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Geometrinin az bilinen tarihi

Söz konusu şekiller somut nesnelerden türemelerine rağmen geometri deneysel yöntemlerin kullanımını çok erken terk etti.............. mühendis kelimesi Arapça’da “hendese bilen” anlamına gelir ki hendese geometrinin bir diğer ismidir.............(geo: yer metr: ölçüm)..........İlk geometrilerin tümü .......... daha çok görsel türdedir........ İkinci olarakölçülmesi aşaması gelir. şekillerin
Thales’e atfolunan bilgiler aslında Mezopotamya geometrisine dayanmaktadır. O bilgiler şunlardır. ........Eski Yunanlılar Eski Mısır yörelerini uzun yıllar dolaşmışlar.ThalesPisagor Öklid...... Geometri ile cebir arasındaki ilişkiyi ilk kez Descartes çıkardığı için büyük bir matematikçi olmuştur.....

Bilim tarihi içinde matematiksel gelişmelerin yeri ve önemi çok büyüktür. Matematiğin orjinini oluşturan iki temel alan vardır: Aritmetik ve Geometri.

Geometri uzayın ve uzayda tasarlanabilen biçimlerin kurallara uyularak incelenmesini konu alan matematik dalıdır. Etimolojik olarak "geometri" kelimesi dünya'nın ölçümü anlamına gelir. Geometri çok eski çağlardan beri vardır. Ancak geometri ismi bu ilmin ilk sistematik hale gelmeye başladığı Eski Yunanlılardan bu yana kullanılmaya başlanmıştır. Bu bilim dalı başlangıçta düzlemdeki ve uzaydaki şekillerin incelenmesini konu edindi.


Söz konusu şekiller somut nesnelerden türemelerine rağmen geometri deneysel yöntemlerin kullanımını çok erken terk etti. Bunun tersine şekilleri gerçek nesnelerin ideal biçimine indirgemeye çalıştı (parçaları olmayan nokta; bütün noktalarında kendine benzeyen doğru). Öte yandan geometri gözlemi de ölçmeyi de kullanmayan postulatlar (koyutlar) ve sonuçlarla işleyen bir kanıtlama biçimine başvurdu.

Yüzölçümü hesaplamak istenen bir tarlanın çizgisel taslağından tutun da gök cisimlerinin yörüngelerinin saptanmasına haritalara planlara coğrafyada kullanılan ölçeklere makine yapımına mimarlığa varıncaya kadar geometri bilgisinin mutlaka gerekli olduğu alan pek çok ve geniştir. Bugünde kullandığımız mühendis kelimesi Arapça’da “hendese bilen” anlamına gelir ki hendese geometrinin bir diğer ismidir.

Geometrinin “yer ölçme” (geo: yer metr: ölçüm) anlamı aslında tarihin derinliklerinde geometrinin taşıdığı anlamdır.

İnsanoğlu toprak ile karşılaştığında ondan yararlanmaya ona sahip olmaya başlamıştır. İlk medeniyetin beşiği sayılan Nil Vadisi’nde Temmuz ve Ağustos aylarında Nil nehri taşar ve en dar yeri 7 km en geniş yeri 40 km olan yatağını alüvyonlu topraklarla örter. Böylece arazi üzerindeki hudutları bir bakıma siler.
Ardından araziyi işlemek isteyenler arasında “burası senindi burası benimdi” kavgaları olurdu. Bu probleme kalıcı bir çözüm bulmak hayli zor ve zaman alıcı olmuştur. Nihayet gökyüzündeki yıldızların oluşturduğu üçgen dörtgen ... gibi şekiller arazi üzerine çizildi. Ve bunların sahipleri tespit edilerek karışıklıklara son verildi.. Böylece ilk geometri konuları da ele alınmış oldu. Bu gayretler devam ettikçe geometri gelişmiştir.
İlk geometrilerin tümü kendi doğası nedeniyle sezgiseldir. Bunlar daha çok ilk insanların çevresinde görülen doğal şekillerdir. Bu geometriler daha çok görsel türdedir.
İkinci olarak şekillerin ölçülmesi aşaması gelir.
Eski Mısır'da görülen geometri bilgileri yüzey ve hacim hesapları olarak karşımıza çıkmaktadır. Mısırlılar kare ve dikdörtgen alanlarını doğru bir şekilde hesaplayabiliyorlardı. Düzgün olmayan bir yüzeyin planını ise dörtgenleştirme yoluyla elde ediyorlardı. Üçgen alanı bilgisinden hareket ederek de yamuğun alanını elde ediyorlardı.
Dörtgenlerin ve üçgenlerin ölçülmesi ilk kez Mısır’da Ahmes’in (İ.Ö.1550) papirüsünde görülür. Bu papirüs İ.Ö.1580 tarihinden önce yazılmıştır. b tabanlı ve h yükseklikli ikiz kenar üçgenin alanının bh/2 olduğu verilmiştir. Yine aynı papirüste d çaplı bir dairenin alanının (d-d/9)2 yazımına eşdeğer olduğu yazılmıştır. Bu yazımlara göre pi sayısı yaklaşık olarak 3.1605 dolaylarındadır. Bu formül geometrik şekilden yaklaşık olarak elde edilmiştir.


Mısırlılar'ın; üç boyutlu cisimlerden; silindir koni piramit dikdörtgen prizma ve kesik prizma hacimlerini de bildikleri anlaşılmaktadır. Kesik piramidin hacminin hesaplanması zamanın geometrisi için son derece önem taşımaktadır. Ord.Prof.Dr.Aydın Sayılı; Mısırlılarda ve Mezopotamyalılarda Matematik Astronomi ve Tıp adlı eserinde konu ile ilgili geniş bilgi verdikten sonra şunları yazar: "Mısırlılar'ın aritmetiklerinde olduğu gibi geometri problemlerinin çözümünde de tamamıyla somut özel hallerin ele alınmasından ileri gidilmiyor.
Karşılaşılan bütün örneklerde ortak bir vasıf Mısır geometrisinde genel formül kavramının mevcut olmayışıdır. Zihinde bir nevi genel formül fikri ve belli genellemeler vardı. Açı geometrisi mevcut değildi. Bunun yanında Doğru geometrisi gelişmiş durumdaydı." Burada doğru geometrisi ile ölçü için; sadece doğruları kullanan ve açı kavramına başvurmayan bir geometri kastedilmektedir. Alan ve hacim hesapları doğruların yardımıyla yapılmaktadır. En boy taban dikme köşegen çap ve çevre hem ölçülebilen hem de ölçüde aracı rolünü kullanıyordu. Bugünkü ifadeyle; 45 derecenin bazı trigonometrik özelliklerini de bildikleri anlaşılmaktadır.
Burada akla şöyle bir soru gelmektedir; Mısırlılar ilkel geometri bilgisi diyebileceğimiz ama bugünkü geometrinin temel bilgilerini hangi ihtiyaçları sonucu ortaya koymuşlardır?Başta da belirttiğimiz gibi Nil Nehrinin belli aralıklarla taşması sonucu silinen arazi hudutlarının tekrar belirlenmesi amacıyla bir ihtiyaç olarak doğmuştur. Mısır mezar lahitlerinin piramitlerin tahta işlerinin estetik bakımdan üstünlük sağlaması hem çalışmaların ihtiyacından doğmuş ve hem de zaman için var olan ölçü tekniği ile basit de olsa bu ölçülerin hesaplama tekniğinin kısmen ileri derecede olması geometrinin temellerinin oluşmasında katkı sağlamıştır.

Zamanımıza kadar ulaşmış tabletlerin değerlendirilmesi sonucu Mezopotamya matematiği hakkında bilgiler elde edilmektedir. Bu tabletler bilim tarihinde; Susa Vatikan 8512 Tell Halman Plimpor 322 British Museum 85114 ve Elam tabletleri şeklinde adlandırılmıştır. Bugün Thales Teoremi olarak bilinen teoremin varlığı Thales'ten (batı felsefesinin ilk filozofu) 1700 yıl ve Öklid'ten 2000 yıl kadar önce biliniyordu.

Aydın Sayılı; adı geçen eserinde Susa tabletlerine dayanarak Thales Teoremlerinin nasıl ortaya çıktığını belirtir. Bu teoremlerin Öklid tarafından bilindiğini ve Elementler adlı eserinin 6. ve 8. teoremler olarak açıklandığını yazar. Kaynaklardan şu sonucu çıkarmaktayız. Bugünkü klasik geometri veya Eski Yunan geometrisinin temsilcileri olarak görülen Thales Pisagor ve Öklid'e dayalı geometri bilgilerinin temelinde Mezopotamya matematiği bulunmaktadır. Başka bir ifade ile Mezopotamyalılar tarafından bu geometri bilgileri eski Yunan matematikçilerinden çok önceki yıllarda bilinmekte olduğu anlaşılmaktadır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Geometrinin az bilinen tarihi

Geometrinin az bilinen tarihi konusu, Eğitim ve Öğretim / Matematik forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: geometrik şekillerin tarihçesi, geometrik şekillerin tarihi, koninin alan ve hacmi tarihte ilk kez nasıl hesaplandı, geometrik şekiller tarihçesi, geo şekiller, geometrik şekillerde alan ölçme, geometrik şekillerin arapçası, tarihte geometri, koni tarihte ilk kez hangi yöntemlerle hesaplanmıştır, koninin alan ve hacmi tarihte ilk kez hangi yöntemlerle hesaplanmıştır, arapçadaki geometrik şekiller, geometrik şekillerin tarihte ilk kez hesaplanması, arapça geometrik şekiller, alan ve hacim tarihte ilk defa nasıl hesaplanmıştır, geometrik şekillerin alan ve hacimleri tarihte ilk kez nasıl,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Saç Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Bkmlyz Saç Bakımı 2 12-08-2017 04:24
Meme Kanserinde Bilinen 10 Yanlış elif Sağlığımız 0 07-11-2009 07:52
Doğru bilinen yanlışlar mormavi Güzellik Önerileri 0 20-04-2009 03:28
Beslenmede doğru bilinen yanlışlar Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 16-05-2008 06:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats