bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Matematik

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 12:46   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Matematik Tarihi ve Buluşların Önemi

Matematik Tarihi ve Buluşların Önemi

Matematiğin tarihi tarihçesi
Matematiksel buluşların önemi

Matematik Tarihi ve Buluşların Önemi Hakkında Bilgi Matematik Tarihi ve Buluşların Önemi Bilim dünyasında şüphesiz en önemli yeri matematik tutmaktadır.Tıptan teknolojiye kadar her alanda en önemli bilim dalı olan matematik tarih boyunca bu gelişim sürecini sürdürmüştür.Büyük matematikçilerin katkıları sonucunda bugünkü teknoloji ve ilmin sınırları zorlanmaktadır. Temelleri milattan önceye dayanan matematiğin bugünkü geldiği noktada geçiş süreceine bakılınca ne kadar büyük bir yol katedildiği daha iyi anlaşılmaktadır.

Milattan Önce Matematik Buluşları Matematik sözcüğü ilk kez M.Ö. 550 civarında Pisagor okulu üyeleri tarafından kullanılmıştır. Yazılı literatüre girmesi Platon’la birlikte M.Ö. 380 civarında olmuştur matematiğin M.Ö. 3000-2000 yılları arasında Mısır ve Mezopotamya’da başladığını söyleyebiliriz. Herodotos’a (M.Ö. 485-415) göre matematik Mısır’da başlamıştır 3000 Mısır Hiyeroglif denen yazı sistemi bulundu 3000 Babil’de ilk toplama makinesi kullanıldı 540 Miletli (Batı Anadolu’da liman kenti) THALES geometri okulunu kurdu ve kendi teoremini geliştirdi Milattan Sonra Matematik Buluşları 1614 İskoçyalı John NAPİER Logaritma cetvelini ict etti ” 1642 Fransız matematikçi Blaise PASCAL ilk toplama makinesini icat etti Olasılığın (prior) tanımı 1654 yılında Pascal ve Fermat arasındaki yazışmalarda formüle edildi

1855 İskoç James MAXWELL Faraday kanunlarını matematiksel olarak kanıtladı ve kendi kuramını yazdı Meşhur Bernoulli teoremi ve binom dağılımı 1713 yılında ortaya atıldı “Minifici Logaritmorum Canonis Descripto’’logaritma cetveli tanımı ve iki ayrı trigonometri ile bütün matematik hesaplarında kolay ve çabuk kullanılmasına genel açıklaması) adlı zamanın bilim dili olan Latince olarak kaleme alınmış eser ilk kez 1614 yılında Edinburg şehrinde yayınlandı.

Matematik Tarihi ve Gelişmeler
1- Sayıların cisimlerden ‘kurtulması’ (örneğin 12 sayısının 12 elmadan ayrılması) insanlık tarihinin en büyük düşünsel devrimlerinden biridir.

2- Basamak kavramının oluşumu matematiğin önünü açmıştır.Basamak olmasaydıen fazla tek rakamlı sayılarla yine tek rakamlı sonuçlar veren dört işlem yapabilirdik.

3- Bilim kendini geometri ile belli etmiştir.Algılanabilir nesnelerden çizgileriaçıları ve yüzeyleri soyutlama onuru ilk olarak Tales’e aittir.

4- Bir şeklin önemli noktalarını harflerle gösterme düşüncesi ilkin Euclides’e aittir.

5- M.S. 700 yıllarında sıfır kavramı bulundu.Sıfır olmasaydıne bilim ne sanayine de ticaret hızlı bir biçimde ilerleyebilirdi.

6- Bayağı kesirler (örneğin 24/5 ) 4000 yıldan beri biliniyordu.Ama ondalık sayılar (örneğin 4.8 ) ilk kez 16. yüzyılda François Vi’ete (1579′da) ve Simon Stevin (1585′de) tarafından kullanılmaya başlandı.

7- İsveç’li matematikçi John Napier1614′te logaritmayı geliştirdi.

8- 10 Kasım 1619 tarihimodern matematiğin doğuşunun resmi tarihidir. O günde geometri cebirselleşticebir de görselleşti.Kartezyen geometri hem fonksiyon kuramının hem de uzayın sayısallaştırılmasının başlangıç noktasıdır.

9- Değişmezler için abc değişkenler için de xyz Descartes’ten beri (1637′den beri) kullanılmaktadır.

10- Sonsuz sembolü ilk kez 1655′de John Wallis tarafından kullanılmış ve bu sembol genel kabul görmüştür.

11- Diferansiyel ve integral hesap metodu 1666 yılında Newton tarafından geliştirildi.Leibniz’in de eşzamanlı olarak geliştirdiği bu metot olmasaydımühendislik ve mimarlık ancak dahilerin işi olarak kalırdı.Limiti sıfıra giden bir değişkeneNewton ve Leibniz ‘den beri ’sonsuz küçük’ denmektedir.

12- Olasılık hesabı 17. yüzyılda Fermat ve Pascal tarafından kuruldu.Galileoolasılık hesabının olabilirliğini ve gerekliliğini sezmişti.Olasılık hesabını daha sonra Laplace ve Gauss geliştirdiler.

13- Euclidesbütünün parçasından daha büyük olduğunu söylemişti.19.yüzyılın ikinci yarısında kümeler kavramı ve teorisi doğdu.

14- Öklitçi olmayan geometrinin kurucuları LobaçevskiBolyai ve Gauss ‘tur. Küresel geometriparaleli olmayan geometridir.

Matematik Alanında İlginç Buluşlar ve Bilgiler

İLK LOGARİTMA CETVELİ 1614 yılında İskoç Napier tarafından bulundu.Çok fazla işe yaramasa da zaman zaman ihtiyaç duyulur.

İLK DEFA SİNÜSÜN KULLANILMASI Battanî10.yy’da sinüs ile hesaplar yapmaya başladı.

İLK DEFA TANJANTIN KULLANILMASI Ebu’l Vefa10.yy’da matematiğe tanjantı getirdi.

İLK DEFA SIFIRIN KULLANILMASI Harezmî9. yy’da sıfırı buldu.Daha önceki yıllarda sıfır yerine boşluk bırakılıyordu.Bu da zaman zaman işlem hatalarına yol açıyordu.İlk olarak Türk matematikçi sıfırı Avrupalılara tanıttı ve hemen kabul gördü.

İLK DEFA ALGORİTMANIN KULLANILMASI Harezmî9. yy’da.(Algoritma ismi Harezmî’nin değişmiş hâlidir.)

İLK BİNOM AÇILIMI Ömer Hayyam. 11.yy.

İLK PASCAL ÜÇGENİ Ömer Hayyam. 11.yy.

Pİ SAYISININ HESAPLANAN EN BÜYÜK DEĞERİ Yıllarca pi sayısının tam değeri bulunamadı.Günümüzde ise 1 milyarıncı basamağa kadar biliniyor.

İSİMLENDİRİLMİŞ EN BÜYÜK SAYI 10 üzeri 100 sayısı (1 ve yanında 100 tane sıfır) googol olarak adlandırılır.

ROMA RAKAMI İLE YAZILAN EN UZUN SAYI 3888 sayısı:MMMDCCCLXXXVIII alıntı


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Matematik Tarihi ve Buluşların Önemi

Matematik Tarihi ve Buluşların Önemi konusu, Eğitim ve Öğretim / Matematik forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: matematiğin tarihçesi, sıfırın tarihçesi, matematik tarihçesi, matematikteki buluşlar, matematikteki önemli buluşlar, matematikte sıfırın önemi, sıfırın matematikteki yeri, sıfırın önemi, buluşların önemi, sıfırın matematikteki önemi, sıfırın matematikteki yeri ve önemi, önemli matematik buluşları, sıfırın önemi ve tarihçesi, matematik tarihi, minifici logaritmorum canonis descripto,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Matematik Tarihi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 04:14
Matematik sembollerinin tarihi gelişimi nasıldı? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 04:32
Buluşların Serüveni Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 10-12-2010 04:14
Matematik Mühendisliği Bölümü Nedir? - Matematik Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 05:39
Matematik Bölümü Nedir? - Matematik Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 05:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats