bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-03-2013, 03:47   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Jeoloji Mühendisliği Nedir?

Jeoloji Mühendisliği Nedir? - Jeoloji Mühendisi Ne İş Yapar ? - Jeoloji Mühendislerinin Çalışma Alanları Nelerdir? - Maden Mühendisliği Hakkında Bilgi

Geo (Yer) ve Logos (Bilim) sözcüklerinden türeyen jeoloji yerbilim anlamındadır. Jeoloji dünyanın içinde ve üzerinde gerçekleşen tüm olguları gözlemleme ve yorumlama işini uğraş edinen bilim dalıdır. (JMO 2006)
İnsan bilinen tarihi boyunca yaşam çevresini algılamaya yorumlamaya dönüştürmeye ve kendi ihtiyaçlarını karşılamaya çaba sarf etmiştir.İlk çağlarda insanları en çok meşgul eden nesneler ve olaylar üzerine bastığı Yerküre odaklı olmuştur. Yakın çevresinde kolayca ulaşabileceği malzemeleri etrafındaki taş parçaları ve toprak olarak Yerküre sunmuştur. İlk dönüştürdüğü malzemelerde yine Yerküreden gelmiştir. Çakmak taşını bıçağa ve ateş kaynağına kili çömleğe kalayı ve bakırı karıştırıp bronza çeliği kılıçlara ve mızrağa dönüştüren süreçler insanlık tarihinde önemli kültürel dönüşümler yaratmış tarihsel dönemler (demir çağı bakır cağı vb ) yaratmıştır.

Ancak Yerküre sadece sunduğu nesneler ile değil içinde taşıdığı yıkıcı güçlerle de etkilemiş ve insanlık için “ilgi odağı” olmuştur.”İlk çağlardan bu yana insanlar depremler ve volkan patlamaları gibi yeryüzünün altına hapsolmuş muazzam güçleri açığa vuran olguların farkındaydılar…. bu olguları tanrıların müdahalesi olarak yorumladılar. Poseidon-Neptune dünyanın sallayıcısı iken Tanrıların topal demircisi Vulcan-Heptistes dünyanın derinliklerinde yaşıyordığına ve onun çekiç darbeleri de volkanların ” patlamalarına yol açtığına inanıldı.

İster yıkım ister zenginlik kaynağı olarak görülsün ilkçağlardan başlayan Yerküreyi tanımaya yorumlamaya ondan azami ölçüde yararlanmaya ve zararlarından korunmaya yönelik üretilen bilgi birikimleri üzerinde çağdaş jeoloji yükselmiştir. Günümüzde Jeoloji biliminin sunduğu verilerle artık “ayaklarımızın altındaki dünyanın sanıldığı kadar katı ” olmadığı “kayaların sıradağların ve hatta kıtaların sürekli bir hareket ve değişim ” içinde olduğu Yerkürede yaşanan olayların ” tanrıların müdahaleleri” olmadığı anlaşılmıştır.
Jeoloji; Fiziksel Jeoloji Tektonik Petrografi Sedimantoloji ve Stratigrafi Mineroloji Paleontoloji Mühendislik Jeolojisi Hidrojeoloji Jeokimya Volkanoloji Çevre Jeolojisi gibi alt bilim dallarıyla yerkabuğunun bir mineral tanesinden kıtalara kadar değişik büyüklükteki bileşenlerinin özelliklerini dağılımını ve gelişimini dinamizmini inceleyerek elde ettiği verileriyle yerin tarihçesini yorumlayan; sedimenter mağmatik ve metamorfik kayaların zaman ve mekan ortaklığında sentezini yapan bir temel doğa bilimidir. Diğer bilimler gibi görünen ve görünmeyen yönleriyle dünyayı insanlar için anlaşılabilir kılmayı hedefler.

Son yıllarda üretilen yeni bilgi ve bulgular jeoloji biliminde önemli açılımlar yaratmıştır. Bugün halk sağlığı güvenliği ve refahı adına her türlü insan girişimi ve projelerinde ihtiyaç duyulan jeolojik (yer bilimsel) verilerdeki artış sonucu jeoloji toplumsal yaşamın her alanı ile bütünleşmiştir.
Ülkemizde 19.yüzyıldan itibaren jeoloji bilgilerini içeren yayınlarla karşılaşılmaktadır. Örneğin Hoca İshak Efendi‘nin 4 ciltlik Mecmua-yı Ulum-ı Rizaziye (1834) adlı eserinde jeolojik değerlendirmeler yer almıştır. Yine aynı dönemde Mekteb-i Tıbbıye-i Şahane‘de jeoloji dersleri verilmeye başlanmıştır. Darülfünunu Şahane içinde Ulum-ı Tabiiye ve Riyaziye (Doğa ve Matematik Bilimleri) bölümünün kurulması ile üniversitede jeoloji eğitimine ilk adım atılarak İlm-i Arz ve Maadin (Yer ve Maden Bilimi) dersi okutulmaya başlanmıştır.Balkan Savaşı nedeniyle bir süre ara verilse de önce İstanbul Darülfununu (1933‘ten sonra İstanbul Üniversitesi) Fen Fakültesi bünyesindeki Jeoloji Enstitüsü‘nde ve daha sonrada İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinde jeoloji eğitimine devam edilmiştir. Bugün çok sayıda öğrenci 29 üniversite bünyesindeki Jeoloji Mühendisliği Bölümlerinde eğitimlerini sürdürmektedir.

Mühendislik bilginin pratik amaçlara uyarlanması; bilimsel ilkelerin en verimli biçimde yapılara makinalara ürünlere sistemlere ve süreçlere dönüştürülmesi sanatıdır. Bilim adamının işlevi bilgiyi genişletmek mühendisinki ise uygulamaktır. Bütün mühendislik dallarındaki başlıca etkinlikler araştırma geliştirme tasarım yapım üretim işletme ve yönetim olarak sıralanır.

Jeoloji Mühendisi; jeoloji biliminin veri teknik ve ilkelerini her türlü mühendislik kullanıma sunmak üzere eğitim almış proje alanının 4 boyutlu (x-y-z-t) jeolojik modelini hazırlayan eğitimi ve pratik bilgi ve deneyimi ile yerkabuğunu oluşturan malzemeyi tanımlamak sorunları önceden belirlemek ve sorunlara karşı mühendislik çözümlerini geliştirmek konusunda yetki ve sorumluluk sahibi kişidir.

Jeoloji Mühendisi; jeoloji biliminin kuramsal verilerini ölçülebilen (sayısallaştırılmış) ve mühendislik işlerine etkilerine göre tasnif edilmiş (sınıflandırılmış) verilere ve tasarımsal değerlendirmelere dönüştürür.

Günümüzdeki teknolojik gelişmelere dayalı olarak hizmet yelpazesi önemli oranda genişlemiştir. Başta doğal kaynak çevre ve afet yönetim süreçleriyle ilgili olarak metalik madenler endüstriyel hammaddeler enerji hammaddelerinin ve sıcak ve soğuk su kaynaklarının aranması ve ekonomik kullanımı kararlarında; deprem heyelan kaya düşmesisıvılaşma su baskını afet tehlike ve risk değerlendirmeleri; arazi kullanım planlarının hazırlanması; yer seçimi kararları kütle hareketleri tanımlama sınıflama izleme duraylılık analizleri ve stabilizasyon önlemlerinin belirlenmesi için jeolojik-jeoteknik etütlerde; yer altı suyu ve toprak kirliliği atık depolama vb çevresel sorunların çözümünde; Baraj tünel karayolu demiryoluboru hattı enerji santralleri gibi mühendislik yapıları ve binalar için jeolojik-jeoteknik etütlerde; Kentsel projelerin ihtiyaç duyabileceği temel parametrelerin (zeminin kazılabilirliği yer altı suyunun derinliği agrega malzeme afet tehlike potansiyeli vb) belirlenmesinde Jeoloji Mühendisleri aktif görevler üstlenmektedir.

Yukarıda sayılan hizmetler dışında toplum sağlığı için risk oluşturan radon gazı ile asbest arsenik zeolit minerallerine ve etkilerine yönelik Tıbbi Jeoloji ( Jeo – Sağlık / Medikal Jeoloji) ve Jeolojik Sit olarak kabul edilen oluşumlar ( Fosil zonları taşlaşmış ağaçlar yeryüzü şekilleri) ile ilgili araştırmalar da Jeoloji Mühendisleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Gerek MTA TPAO DSİ TKİ ETİ HOLDİNG BOTAŞTTK Karayolları Afet İşleri Yapı İşleri İller Bankası Elektrik İşleri Etüt İdaresi gibi Genel Müdürlükler ile Yerel Yönetimler (Belediyeler ve İl Özel İdareleri) gibi kamu gerekse özel sektör kurum ve kuruluşlarında yada “Serbest Meslek Uygulaması Yapan Büroların Tanımı Ve Tescil Yönetmeliği” kapsamında faaliyet gösteren Serbest Jeoloji Mühendisliği kuruluşlarında Jeoloji Mühendisleri çalışmaktadır.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) serbest jeoloji mühendislik ve müşavirlik hizmetleri uygulama büro tescil ve mesleki denetim yönetmeliği Resmî Gazete’de yayımlandı.

kaynak: yerbilimleri.com


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Jeoloji Mühendisliği Nedir?

Jeoloji Mühendisliği Nedir? konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: jeoloji mühendisliği nedir, jeoloji mühendisi nedir, jeoloji mühendisi ne iş yapar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Jeoloji Terimleri Sözlüğü Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 12:43
Jeoloji Bilimi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:30
Seramik Mühendisliği Bölümü Nedir? - Seramik Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 07:32
Orman Mühendisliği Bölümü Nedir? - Orman Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 06:16
Jeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? - Jeoloji Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 04:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats