bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-03-2013, 05:18   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Jeoloji mühendisliğinin çalışma alanları nelerdir?

Jeoloji Mühendisinin çalışma alanları nerelerdir? - Jeoloji Mühendisleri nerelerde çalışır?

Jeoloji Mühendisi; jeoloji biliminin kuramsal verilerini ölçülebilen (sayısallaştırılmış) ve mühendislik işlerine etkilerine göre tasnif edilmiş (sınıflandırılmış) verilere ve tasarımsal değerlendirmelere dönüştürür.

Günümüzdeki teknolojik gelişmelere dayalı olarak hizmet yelpazesi önemli oranda genişlemiştir. Başta doğal kaynak çevre ve afet yönetim süreçleriyle ilgili olarak metalik madenler endüstriyel hammaddeler enerji hammaddelerinin ve sıcak ve soğuk su kaynaklarının aranması ve ekonomik kullanımı kararlarında; deprem heyelan kaya düşmesisıvılaşma su baskını afet tehlike ve risk değerlendirmeleri; arazi kullanım planlarının hazırlanması; yer seçimi kararları kütle hareketleri tanımlama sınıflama izleme duraylılık analizleri ve stabilizasyon önlemlerinin belirlenmesi için jeolojik-jeoteknik etütlerde; yer altı suyu ve toprak kirliliği atık depolama vb çevresel sorunların çözümünde; Baraj tünel karayolu demiryoluboru hattı enerji santralleri gibi mühendislik yapıları ve binalar için jeolojik-jeoteknik etütlerde; Kentsel projelerin ihtiyaç duyabileceği temel parametrelerin (zeminin kazılabilirliği yer altı suyunun derinliği agrega malzeme afet tehlike potansiyeli vb) belirlenmesinde Jeoloji Mühendisleri aktif görevler üstlenmektedir.

Yukarıda sayılan hizmetler dışında toplum sağlığı için risk oluşturan radon gazı ile asbest arsenik zeolit minerallerine ve etkilerine yönelik Tıbbi Jeoloji ( Jeo – Sağlık / Medikal Jeoloji) ve Jeolojik Sit olarak kabul edilen oluşumlar ( Fosil zonları taşlaşmış ağaçlar yeryüzü şekilleri) ile ilgili araştırmalar da Jeoloji Mühendisleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Gerek MTA TPAO DSİ TKİ ETİ HOLDİNG BOTAŞTTK Karayolları Afet İşleri Yapı İşleri İller Bankası Elektrik İşleri Etüt İdaresi gibi Genel Müdürlükler ile Yerel Yönetimler (Belediyeler ve İl Özel İdareleri) gibi kamu gerekse özel sektör kurum ve kuruluşlarında yada “Serbest Meslek Uygulaması Yapan Büroların Tanımı Ve Tescil Yönetmeliği” kapsamında faaliyet gösteren Serbest Jeoloji Mühendisliği kuruluşlarında Jeoloji Mühendisleri çalışmaktadır.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) serbest jeoloji mühendislik ve müşavirlik hizmetleri uygulama büro tescil ve mesleki denetim yönetmeliği Resmî Gazete’de yayımlandı.

kaynak: yerbilimleri.com


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Jeoloji mühendisliğinin çalışma alanları nelerdir?

Jeoloji mühendisliğinin çalışma alanları nelerdir? konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: jeoloji biliminin inceleme alanları nelerdir, jeoloji mühendisleri nerelerde çalışır, jeoloji mühendisi nerelerde çalışır, jeoloji mühendisliği nerelerde çalışır, jeoloji mühendisleri nerede çalışır, jeofizik mühendisliği nerelerde çalışır, jeolojinin çalışma alanları, jeoloji mühendisliğinin çalışma alanları, jeoloji mühendisi çalışma alanları, jeoloji biliminin inceleme alanları, jeoloji mühendisi nerede çalışır, jeofizik mühendisleri nerelerde çalışabilir, jeoloji mühendisi nerelerde çalışabilir, jeoloji çalışma alanı, jeoloji bilimi inceleme alanları nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Jeofizik Mühendislerinin çalışma alanları nerelerdir? Я Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-03-2013 04:52
Biyolojik Çalışmaların Hayatımızdaki Önemi Ve Çalışma Alanları elif Soru Cevap 0 13-02-2013 04:26
ilahiyat bölümünün çalışma alanları nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 23-11-2011 02:55
Kızılayın Başlıca Çalışma Alanları Nerelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:26
Jeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? - Jeoloji Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 05:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats