bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-06-2009, 02:11   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir? - Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir? - Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında

Beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücü yetiştirilir ve araştırma yapılır. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapılabilir. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışılabilir. Beslenme eğitimcisi olarak. Eğitim kurumlarında çalışılabilir araştırma ve endüstiri kuruluşlarında görev alınabilir.

Programın Amacı: Beslenme ve diyetetik programının amacı beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya biyoloji fizik matematik istatistik psikoloji sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası beslenme ilkeleri ve besinler fizyoloji anatomi mikrobiyoloji kişisel ve toplumsal sağlık aile planlaması toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi besin kimyası ve analizi ana-çocuk beslenmesi kurum beslenmesi besin kontrolü yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir. Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

Gereken Nitelikler:Beslenme bilimi biyoloji biyokimya mikrobiyoloji ve besin bilimi ile yakından ilgili bir alandır. Bu nedenle beslenme ve diyetetik alanında çalışacak kişilerin doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş olmaları gerekir. Ayrıca sabırlı başkaları ile işbirliği yapabilen düşüncelerini başkalarına aktarıp onları etkileyebilen kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Dört yıllık eğitimi başarı ile tamamlayanlara "Diyetisyen" ünvanı verilir. Diyetisyen sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde yer alır. Başarılı öğrenciler beslenme ve diyetetiğin yanı sıra biyokimya anatomi fizyoloji halk sağlığı ve metabolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler. Diyetisyenler yönetici diyetisyen tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak ayrılırlar. Yönetici diyetisyen hastane okul yurt endüstri ve kamu kuruluşları gibi kurumlara besin maddelerinin satın alınması hazırlanması pişirilmesi ve servisiyle uğraşır. İnsanların en iyi ve en ekonomik yönden beslenebilmesi için gerekli beslenme planlamasını yapar uygulanmasını denetler. Tedavi diyetisyeni hastaların durumuna göre verilecek özel diyetleri düzenler yemeğin hastaya verilmesini ve hasta tarafından tüketilmesini sağlar. Taburcu olan ve polikliniğe gelen hastaları evde uygulamaları gereken diyet konusunda eğitir. Halk sağlığı diyetisyenleri sağlık merkezlerinde görev alırlar ve halkın sağlıklı beslenmesi için gerekli önerilerde bulunurlar. Ayrıca diyetisyenler gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak da çalışmaktadırlar.

Çalışma Alanları: Mezunların çalışma alanları dört grupta toplanabilir:

1. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler.
2. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler.
3. Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında çalışabilirler.
4. Araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alabilirler.

Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek alanıdır. Okullarda sosyal hizmet kurumlarında hastanelerde kamu ve endüstri kuruluşlarında vb yerlerde diyetisyenin çalışmalarından yararlanma eğilimi artmaktadır. Bu nedenle iyi yetişmiş bir diyetisyenin iş bulma sorunu olmayabilir.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir? - Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir? - Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: beslenme ve diyetetik nedir, diyetetik nedir, beslenme ve diyetetik bölümü forum, beslenme ile ilgili kurumlar nelerdir, beslenme ve diyetetik bölümü ders seçimi forum,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Besicilik Bölümü Nedir? - Besicilik Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:10
Bağcılık Bölümü Nedir? - Bağcılık Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:59
Aşçılık Bölümü Nedir? - Aşçılık Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:57
Anestezi Bölümü Nedir? - Anestezi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:50
Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats