bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-06-2009, 02:50   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Nedir? / Hakkında

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Nedir? - Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Hakkında - Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Ülkemizde ve dünyada artan nüfus hızlanan kentleşme ve gelişen sanayileşmenin meydana getirildiği toprak su hava gürültü kirliliği ve ekolojik dengedeki degişimler ile ilgili sorunlar üzerine araştırma yapan ve bu olumsuzlukları önlemeye çalışan ara elemanları yetiştirmeye yönelik bu bölümdür. Bu bölüm mezunları çevre müdürlüklerinde veya özel kuruluşlarda çalışabilmektedirler.

Programın Amacı: Çevre kirlenmesi ve kontrolü programının amacı; su hava toprakların korunması atıkların çevreye zarar vermeden yok edilmesi için gerekli tesislerin kurulup işletilmesi konusunda çalışacak ana elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Çevre kirlenmesi ve kontrolü programında matematik çevre biyolojisi çevre kimyası çevre ekolojisimekaniği toprak kirlenmesi hava kirliliği ve denetimi içme sularının arıtımı çevre hukuku ve bilgisayar gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

Gereken Nitelikler:Çevre kirlenmesi ve kontrolü programında okumak isteyenlerin fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı el becerisi gelişmiş dikkatli ve sorumlu kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bu programı bitirenlere "Çevre ve Kontrolü Teknikeri" ünvanı verilir. Çevre kirlenmesi ve kontrolü teknikeri arıtma tesislerinde tesisin günlük haftalık aylık bakımlarını yaparak düzenli çalışmasını sağlar; saatlik atık su örnekleri alıp testlere tabi tutar; hava kirliliğini önleme ile ilgili kuruluşlarda kirlilik oranını belirler; bacalara filtre takılmasını fabrikaların evlerin atıklarının yok edilmesi için yapılan planların uygulanmasını sağlar. Bu işleri çevre mühendisinin gözetim ve denetiminde yürütür.

Çalışma Alanları:Çevre kirlenmesi ve kontrolü teknikerleri Çevre Bakanlığına Sağlık Bakanlığına belediyelere bağlı kuruluşlarda arıtma ve tesisi bulunan tüm işletmelerde iş bulabilirler. Bu alanda yetişenlerin bağımsız işyeri açmalarına olanak yoktur.
gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Nedir? / Hakkında

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Nedir? / Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Cam Bölümü Nedir? - Cam Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:39
Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:14
Bilgisayar Destekli Muhasebe Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:13
Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:03
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.