bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-06-2009, 02:52   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir? - Çevre Mühendisliği Bölümü Hakkında

Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir? - Çevre Mühendisliği Bölümü Hakkında

Hava su toprak gibi doğal kaynakların en iyi şekilde kullanılması bunların kirlenmesine neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması kirlenmenin yol açtığı estetik ve ekonomik kayıpların önlenerek insan sağlığına ve rahatına uygun çevre şartlarının sağlığına ve rahatına uygun çevre şartlarının sağlanması konularında eğitim ve araştırma yapılır. Mezunları planlamacı olarak Bayındırlık ve İskan Kültür Ulaştırma Sanayi ve Ticaret Tarım Orman Bakanlıkları Karayolları Genel Müdürlükleri DSİ İller Bankası ve Belediyeler gibi kamu kuruluşlarında çalışabilir. Ayrıca uzmanlık alanlarına göre ulaşım tarihi çevre doğal çevre ve turizm planlaması konularında da çeşitli iş sahaları bulabilirler.

Programın Amacı: Çevre mühendisliği hava su toprak gibi doğal kaynakların en iyi biçimde kullanılması bunların kirlenmesine neden olan etkenlerin kaynaklarında kontrolü ve yok edilmesi kirlenmenin yol açtığı estetik ve ekonomik kayıpların önlenerek insan sağlığına ve refahına uygun çevre koşullarının yaratılması konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Çevre mühendisliği bölümünde lisans düzeyinde öğrenim süresi 4 yıldır. Öğrenimin ilk yılında matematik fizik kimya biyoloji gibi temel dersler okutulur. Daha sonraki yıllarda çağdaş çevre mühendisliğinin gerektirdiği mesleki bilgi ve beceriyi kazandıracak dersler verilir. Bunlar arasında ikinci yıldan başlayarak çevre kimyası çevre mikrobiyolojisi ve kimyasal mikrobiyoloji; bilgisayar kullanımı; hidrolik; hava su ve toprak kaynaklarının geliştirilmesi en iyi biçimde kullanılması kirliliğin kontrolü ve önlenmesi; katı sıvı ve gaz atıkların gerek alışılagelmiş gerekse ileri düzeyde teknikler kullanarak çevreye zararsız hale getirilmelerine yönelik sistemlerin projelendirilmeleri gibi dersler ve uygulama çalışmaları bulunmaktadır. Bölümlerde ayrıca yaz stajları ve uygulama dersleri zorunludur.

Gereken Nitelikler:Çevre mühendisliğine girmek isteyenlerin yaratıcı araştırıcı azimli üstün bir genel akademik yeteneğe sahip; matematik fizik kimya ve biyoloji gibi fen dersleri yanında ekonomi sosyoloji gibi sosyal alanlara da ilgi duyan; daha iyi ve sağlıklı bir çevre yaratabilmek için mücadele verecek kişiler olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Çevre mühendisliğinden mezun olanlara "Çevre Mühendisi" ünvanı verilir. Çevre mühendisi çevrede yapılan tüm üretim ve tüketim faaliyetlerinin insan sağlığına refahına ve doğal dengeye zarar vermeyecek biçimde ayarlanması için gereken önlemleri araştırır; su toprak ve hava ortamlarında kalite kontrolleri yapar; fabrika atıklarının insan sağlığına zararlı hale gelmeye başladığı miktarı saptar; yerleşim merkezlerinde kanalizasyon su şebekesi gibi sistemlerin insan sağlığına en uygun biçimde yapılıp işletilmesi için gerekli önlemlerin alınmasına çalışır. Çevre konuları çok yönlü olduklarından çevre mühendisleri başta inşaat ve kimya olmak üzere yerine göre tüm diğer mühendislerle; şehir ve bölge plancılarıyla; mimarlarla; biyolog kimyager ve fizikçi gibi fen bilimcilerle; sosyolog psikolog gibi sosyal bilimcilerle; ekonomistlerle; işletmecilerleçalışma ve işbirliği yapma durumundadırlar. Çalışma ekibinde anlaşma ve uyum olduğu alınan kararlar uygulamaya yansıdığı sürece kişi bu alandaki çalışmalarından doyum sağlayabilir.

Çalışma Alanları:Çevre mühendisliği çağımızın sorunu olan çevre kirlenmesini önlemeyi hedef aldığı ve doğrudan insan sağlığını ve refahını korumayı amaçladığı için önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacaktır. Çevre mühendislerinin çoğu planlamacı olarak Bayındırlık ve İskân Kültür Ulaştırma Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü DSİ İller Bankası belediyeler Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlıkları gibi kamu kuruluşlarında görev alabilirler. Sağlık Bakanlığı Merkez ve İl teşkilatlarında ve Başbakanlığa bağlı olan Çevre Genel Müdürlüğünde çevre mühendislerine büyük gereksinim duyulmaktadır. Özel çalışanlar yukarıda belirtilen kamu kurumları Belediyeler ya da kişi ve firmaların araştırma ve planlama işlerini yapabilmekte İller Bankası ve belediyelerce ihaleye çıkarılan şehir imar planlarını hazırlamaktadırlar. Ayrıca uzmanlaştıkları konulara göre ulaşım tarihsel çevre doğal çevre ve turizm planlaması konularında çeşitli iş alanları bulunmaktadır.
gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir? - Çevre Mühendisliği Bölümü Hakkında

Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir? - Çevre Mühendisliği Bölümü Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çevre Koruma Bölümü Nedir? - Çevre Koruma Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:51
Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:50
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Nedir? - Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:18
Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:03
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Nedir?/Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.