bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-06-2009, 03:10   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir? / Hakkında

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir? - Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Hakkında - Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Denizcilik İşletmelerinin teknik kadroları ile Sosyal Bilimler eğitim görmüş işletmeci kadrolar arasındaki ilişkiyi kurabilecek formasyonlara sahip yönetici elemanları yetiştirme amacına yöneliktir. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisleri deniz işletme şirketlerinde liman ve liman işletme kuruluşlarında uluslararası sulardaçalışan acenta ve şirketlerde denizcilikle ilgili sigorta ve finans kuruluşlarında belli staj dönemi sonucunda kaptan ve Gemi Makine Mühendisi olarak gemilerde denizcilikle ilgili her türlü alanda çalışabilirler.

Programın Amacı: Deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünün amacı hem denizde güverte ve makine zabiti hem de denizcilik acentalarında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği bölümündeki öğrenciler 1. sınıfın sonunda üç anabilim dalından birine ayrılmaktadır. Bunlar gemi yönetim mühendisliği (güverte) gemi makineleri işletme mühendisliği ve deniz ulaştırma işletme mühendisliğidir. Birinci yıl matematik fizik kimya bilgisayar programlama gemi mühendisliğine giriş deniz örf adet ve liderlik malzeme bilgisi gibi dersler okutulur ikinci sınıftan itibaren okutulan dersler dallarına göre kısaca şunlardır:

Gemi Yönetim Mühendisliği (Güverte): Bu dalda küresel trigonometri vardiya esasları termodinamik pusula bilgisi elektronik seyir yardımcıları deniz meteorolojisi ve oseanagrafi gemi manevrası; Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (makine) dalında ısı iletimi dinamik hidrolik gemi makineleri bakımı otomatik kontrol takım tezgahları gemi inşaatı gibi dersler okutulur. Termodinamik elektronik gibi dersler bu iki programda ortaktır. Gemi makineleri işletme mühendisliği (işletme) dalında işletme hukuku muhasebe ilişkileri ekonomik coğrafya ulaştırma mühendisliği işletme yönetimi ve organizasyonu istatistik ve olasılık pazarlama ilkeleri deniz ulaştırma ekonomisi deniz sigortacılığı denizcilikte yatırım gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler:Deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünün alt dallarına ayrılacaklar için gereken nitelikler de ayrı ayrı verilmiştir: Gemi yönetimi mühendisliği dalına ayrılmak isteyenlerin matematiğe özellikle geometriye ve fiziğe ilgili ve bu konularda başarılı bedence sağlam ve güçlü açık havada ve denizde yaşamaktan hoşlanan ailesinden uzak kalabilen başkalarını yönetebilen çok dikkatli ve sabırlı; (gemi makineleri) işletme mühendisliğinde okumak isteyenlerin matematiğe ve fiziğe özellikle mekanik konularına ilgili ve bu alanda başarılı denizde ve kapalı ortamlarda çalışmaktan sıkılmayan bedence sağlam güçlü ve dikkatli kimseler olmaları gerekmektedir. Deniz ulaştırma işletme mühendisliği dalında okumak isteyenlerin matematiğe ve sosyal bilimlere özellikle hukuk ve ekonomiye ilgili başkaları ile iyi iletişim kurabilen başkalarını etkileyebilen ve sistemli çalışabilen kimseler olmaları gerekir. Bu dalda başarılı olmak için iyi derecede İngilizce bilmek gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bu üç daldan mezun olanların hepsine "Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Lisans Diploması" verilmekte ve diplomada dal adı belirtilmektedir. Güverte zabiti olarak çalışacak mezunlar 4. Kaptan olarak işe başlayarak belli hizmet dönemlerinden sonra kaptanlığa (süvariliğe) kadar yükselirler. Gemide bulunan her kaptanın belli görevleri vardır. Bunlar genellikle her gün köprü üstünde 8 saat değişmeli olarak vardiya tutmak ve geminin güvenli biçimde seyrini limanlara yanaşıp geminin yükünü boşaltmasını ve yeni yük almasını sağlamaktır. Makine zabiti olarak çalışacak mezunlar 4. makine zabiti olarak işe başlayarak belli hizmet dönemlerinden sonra 1. makine zabitliğine (baş mühendisliğe) kadar yükselirler. Genel olarak yaptıkları işler her gün 8 saat makine dairesine değişmeli olarak nöbet tutmak makinelerde çıkabilecek aksaklıkları saptayıp onarmak gemideki tüm makine donanımının bakımına yapmak ve düzenli olarak işleyişini sağlamaktır. Çalışma ortamı kapalı ve gürültülüdür. Deniz ulaştırma işletme mühendisi olarak çalışacak olanlar denizcilikle ilgili firmalarda yatırımları değerlendirme gemilerin ve yüklerinin sigorta işlemleri limanlarda yüklenen veya boşaltılan mallarla ilgili işlemleri uluslararası iş yapan firmalarda gemilere yük yüke gemi bulunması gibi işleri yürütürler.

Çalışma Alanları Deniz ulaştırma işletme mühendisleri Ulaştırma Bakanlığına veya özel sektöre ait denizcilik kuruluşlarında görev alırlar. Denizde görev yapacak elemanlar için iş bulma sansı çok yüksektir. Karada çalışacakların iş bulma ve ilerleme olanakları iyi İngilizce bilmeye ve mesleki ehliyete bağlıdır. Ülkemizde deniz yolu ile ulaşıma verilen önem giderek artmaktadır. Bu da mezunların iş bulma imkanlarını arttırmaktadır.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir? / Hakkında

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir? / Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: deniz ulaştırma işletme mühendisliği vikipedi, deniz ulaştırma ve işletme nedir, deniz ulaştırma ve işletme 2 yıllık ne iş yapar, deniz ulaştırma ve işletme 2 yıllık nedir, deniz ulaştırma işletme mühendisliği nedir bolumleri, gemi ve ulaştırma mühendisligi kadın ne iş yapar, deniz ulastırma mühendisliği vikipedi, ulaştırma bölümü nedir, denizisletme muhendisligi ne is yaparvikipedia,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:09
Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir? - Çevre Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:52
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Nedir? - Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:18
Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:03
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Nedir?/Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats