bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-06-2009, 03:25   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dil ve Edebiyat Bölümleri Nedir? - Dil ve Edebiyat Bölümleri Hakkında

Dil ve Edebiyat Bölümleri Nedir? - Dil ve Edebiyat Bölümleri Hakkında - Dil ve Edebiyat Bölümleri Mezunları Ne İş Yapar?

Dil ve edebiyat başlığı altında toplayabileceğimiz Türk dili ve edebiyatı doğu dilleri ve edebiyatları batı dilleri ve edebiyatları eskiçağ dilleri ve kültürleri ve Mütercim Tercümanlık gibi programlarda başarılı olabilmek için genel akademik yeteneğin yanı sıra sözel yetenek güçlü bir bellek ve dikkate sahip olmak gereklidir. Ayrıca dil ve edebiyat konularında özellikle eskiçağ dilleri ve kültürleri ve dilbilim alanlarında eğitim görmek isteyenlerin bilimsel meraka sahip olmaları eski eserleri araştırmaya ilgi duymaları beklenir. Sümeroloji ve Hititoloji gibi programlar eski uygarlıklara merak duyanların ilgisini çekebilir. Mütercim tercümanlık programına gireceklerin ise zengin bir genel kültür yanında gramer ve kompozisyonda başarılı ve geniş bir sözcük dağarcığına sahip olmaları gerekir. Özellikle tercümanlık çeşitli tipte insan tanıma olanağı verdiğinden hareketli bir çalışma ortamından ve sosyal ilişkilerden zevk alanlar için önerilebilir. Bu programlarda dersler genellikle kuramsal olarak sürdürülmekte öğrenciler fakülte kütüphanelerinde araştırma yapmakta gerektiğinde fakültenin dil laboratuvarlarından yararlanmaktadırlar.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Dil ve edebiyat başlığı altında toplanan bu programlardan mezun olanlar değişik ünvanlarla çalışırlar. Dilbilimci olarak çalışmak isteyenler bir dilin yapısını kaynağını başka dillerle ilişkisini araştırır; fonetik anlam gramer ilkelerini uygulayarak herhangi bir dilin gelişmesini inceler; tek sözcüklerin birleşik sözcüklerin eklerin takıların kaynakları gelişmeleri anlam değişmeleri üzerinde çalışır dil sistemleri geliştirirler; bir dil için sözcüklerin çeşitli kullanışlarına göre anlamlarını açıklayan sözlükler hazırlarlar. Bu kimseler genellikle üniversitelerde görev alırlar. Türk dili ve edebiyatı bölümü mezunları kütüphanelerde arşivlerde Kültür Bakanlığında TRT Kurumunda görev alabilirler yükseköğretim kurumlarında "Okutman" olarak çalışabilirler. Öğretmenlik sertifikası olanlar orta dereceli okullarda "Öğretmen" olabilirler. Özel yetenekleri olanlar gazete ve dergilerde "Yazarlık" "Editörlük" yapabilirler. Latin dili ve edebiyatı ile Yunan dili ve edebiyatı mezunları müzelerde epigrafi (yazıt bilim) alanında kültür ve turizm faaliyetleri ile ilgili alanlarda arşivlerde eski belgelerin tercüme işlerinde çalışabilirler. Ancak epigrafi ve arşiv alanında uzman olmak için yurt dışında bir kaç yıllık eğitim görmek gerekmektedir. Tercümanın işi iki türlüdür. Birincisi "eşzamanlı tercüme" olup bir dilde konuşulanları konuşma devam ederken aynı zamanda başka bir dile çevirmedir. Bu tip tercüme uluslararası konferanslarda çok gereklidir. Elektronik araçların gelişmesi ile bu alanda da ilerlemeler olmuştur. Tercüman konferans salonunun arkasında bir kabinde oturur ve kulaklık ile konuşmacının söylediklerini dinlerken aynı anda mikrofona konuşulanların tercümesini söyler. Dinleyiciler de bunu kulaklıkları ile dinlerler. Eşzamanlı tercümede tercüman konuşmacıyı çok dikkatle dinlemek onun jest ve mimiklerini izlemek zorundadır. Bu da çok iyi bir lisan bilgisini dikkatli ve sabırlı olmayı gerektirir. İkinci tür tercümede konuşmasını bitirdikten sonra tercüman söylenenleri çevirir. Bu tür tercümede her cümle iki defa söylendiğinden zaman alıcıdır. Bu tercümede de tercüman konuşmacının söylediklerini hatırda tutmak ve konuşmayı değiştirmeden çevirmek zorundadır. Mütercim ise bir dille yazılmış bir metni başka bir dile (Türkçe'ye) çevirir.
gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Dil ve Edebiyat Bölümleri Nedir? - Dil ve Edebiyat Bölümleri Hakkında

Dil ve Edebiyat Bölümleri Nedir? - Dil ve Edebiyat Bölümleri Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Edebiyat Dil İçin Önemli midir?-Edebiyatın Dile Etkisi elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:18
Edebiyat Nedir?-Edebiyat Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:13
İstanbul'un Edebiyat Haritası Çıkarılıyor ada44 Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler 1 21-03-2009 06:14
İş Garantili Bölümleri Tercih Yapmak İsteyenlere Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 10:38
Ankara Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tanıtım Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 11:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.