bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol Reklam Verin İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-06-2009, 11:42   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir? - Gıda Mühendisliği Bölümü Hakkında

Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir? - Gıda Mühendisliği Bölümü Hakkında - Gıda Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Gıda hammaddelerinin değerlendirilmesi ve gıda kaynaklarının nitelik olarak korunması artıklarından yeni besinler oluşturulması hammaddelerinden çok yönlü yararlanılması böylece sağlıklı gıda çeşitlerinin artırılması konusunda araştırma ve eğitim yapar. Tarım Orman Sağlık Maliye ve Gümrük Sanayi ve Ticaret Bakanlıklarında belediyelerde ve özel sektörde proje mühendisi işletme mühendisi yatırım uzmanı danışman veya kalite kontrol uzmanı olarak çalışılabilir.

Programın Amacı: Gıda mühendisliği bölümü gıda hammaddelerinin değerlendirilmesi ve gıda kaynaklarının nitelik ve nicelik olarak korunması artıklarından yeni besin oluşturulması hammaddelerden çok yönlü yararlanılması ve böylece sağlıklı gıda çeşitlerinin artırılması konusunda araştırma ve eğitim yapar.

Gıda mühendisliği bölümünün dalları ve ilgilendikleri konular aşağıda özetlenmiştir.

Gıda Bilimi: Gıdaların kimyası biyokimya enzim bilimi gıda mikrobiyolojisi kalite kontrolü vb. konularla ilgilidir.

Gıda Teknolojisi: Gıda mühendisliği temel işlemleri tüm bitkisel ve hayvansal gıdaların işlenmesi ve biyoteknoloji konuları ile ilgilidir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Gıda mühendisliği bölümlerinin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin ilk ıllarında matematik fizik kimya ağırlıklı dersler ile birlikte ekonomi ve temel mühendislik dersleri okutulmakta eğitim ilerledikçe gıda mühendisliği alanına özgü derslerde yoğunlaşılmaktadır. Öğrenciye ayrıca gıda sanayini tanıması uygulama bilgileri edinmesi ve beceri kazanması amacıyla endüstride staj yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Gıda mühendisliği bölümüne girmek isteyen bir kimsenin normalin üstünde bir genel akademik yeteneğe sahip; matematik biyoloji fizik ve özellikle kimya ve ekonomi ile ilgili olması gerekir. Ayrıca gıda mühendisliği temelde disiplinlerarası bir yapı gösterdiğinden bu bölümü tercih eden kişilerin okumayı seven araştırmaya yönelik çalışmalar yapabilecek sürekli çalışmayı göze alabilecek ve yenilikleri izleyebilecek bir yapıda olmaları ve olumlu insan ilişkileri kurabilmeleri beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Gıda mühendisliği bölümünü bitirenlere "Gıda Mühendisi" ünvanı verilmektedir. Gıda mühendisliği esas itibariyle bir üretici mühendislik dalıdır. Gıda üretiminde ve işletmede çalışanlar bizzat üretimi denetler ve karşılaşılan sorunların giderilmesi ile uğraşırlar; kalite kontrol dalında ise işletmele r bünyesindeki ünitelerde ara aşamalarda işlenmiş madde kontrollerini yaparlar tüketime sunulmuş gıdaların denetimi ile ilgilenirler.

Çalışma Alanları:: Gıda mühendisliği bölümü mezunları Tarım Orman ve Köyişleri Sağlık Maliye ve Gümrük; Sanayi ve Ticaret Bakanlıklarında belediyelerde ve özel sektörde proje mühendisi işletme mühendisi yatırım uzmanı danışman veya kalite kontrol uzmanı olarak görev alabilirler. Gıda mühendisleri özel (et süt vb.) konularda uzmanlaşmış gıda teknologlarından farklı olarak yukarıda belirtilen ünvanlarla kendi mühendislik alanlarının tümünü kapsayan konularda çalışabilirler. Gıda mühendisliği yeni gelişmekte olan bir alan olduğu için bu bölüm mezunlarına ihtiyaç duyulmaktadır.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir? - Gıda Mühendisliği Bölümü Hakkında

Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir? - Gıda Mühendisliği Bölümü Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gıda mühendisliği, gıda teknolojisi ne iş yapar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü Nedir? - Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 11:40
Fizik Mühendisliği Bölümü Nedir? - Fizik Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:34
Endüstri Mühendisliği Bölümü Nedir? - Endüstri Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:08
Elektronik Mühendisliği Bölümü Nedir? - Elektronik Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:00
Deri Mühendisliği Bölümü Nedir? - Deri Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats