bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-06-2009, 02:14   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hemşirelik Bölümü Nedir? - Hemşirelik Bölümü Hakkında

Hemşirelik Bölümü Nedir? - Hemşirelik Bölümü Hakkında

Hemşirelik yüksekokulları birey aile ve toplum sağlığının korunması hastalık halinde hekim tarafından saptanan tedavinin uygulanması ve hasta bakımının planlanması örgütlenmesi ile ilgili hizmetler konusunda eğitim yapar. Hemşire olmak isteyenlerin bedence sağlıklı sabırlı dürüst hoşgörülü soğukkanlı sorumluluk dugusuna sahip ve insanlara (özellikle sağlığını kaybetmiş) yardım etmekten hoşlanan ve insamlarla olumlu iletişim kurmada becerikli olan insanlar olmaları gerekir.

Programın Amacı: Hemşirelik programının amacı birey aile ve toplum sağlığının korunması hastalık halinde hekim tarafından saptanan tedavinin uygulanması hasta bakımının planlanması ve örgütlenmesi ve uygulanması ile ilgili hizmetler yürütecek sağlık personelini yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Hemşirelik programında eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim önlisans ve lisans olmak üzere iki aşamada yapılır. Önlisansı başarıyla bitirenler lisansa geçmek için öngörülen koşulları yerine getirdikleri taktirde lisans programının üçüncü ve dördüncü yıllarına devam edebilirler. Eğitim programı birbirine bağlı temel tıp bilimleri fen ve sosyal bilimler mesleki bilimler hemşirelikte yönetim hemşirelikte öğretim gibi temel araştırma derslerini ve bu derslerin uygulamalarını kapsar. Derslerin eğitim ve yaz dönemindeki klinik uygulama ve stajları öğretim elemanlarının denetiminde yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Hemşirelik alanında çalışmak isteyenlerin bedence sağlıklı insanlarla iyi iletişim kurabilen uyanık sabırlı dürüst hoşgörülü soğukkanlı sorumluluk duygusuna sahip ve insanlara özellikle sağlığını kaybetmiş insanlara yardım etmekten doyum sağlayan kimseler olmaları ve mesleği sevmeleri gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Hemşirelik programını tamamlayanlara "Uzman Hemşire" ünvanı verilir. Uzman hemşireler tedavi edici hizmetler ve koruyucu sağlık hizmetleri alanlarında görev yapmaktadırlar. Tedavi edici hizmet alanında hemşire bireyi fizyolojik psikolojik ve sosyal bir bütün olarak ele alır ve bakım verir. Bu bakımı verirken solunum beslenme boşaltım hareket ve uygun pozisyon uykudinlenme uygun giyim beden ısısı temizlik gibi temel insan ihtiyaçlarını dikkate alır ve uygulama yapar hasta için öngörülen tedavileri uygular takip eder hastayı gözler yazılı rapor tutar. Hemşire ayrıca polikliniklerde hastanın muayene ve teşhis işlemlerine yardımcı olur hastaya açıklayıc ı bilgi verir ameliyathanede fiziksel ortamı hazırlar ameliyat ekibine yardımcı olur ayılma odasında hastanın ameliyat sonrası ön bakımını yapar. Koruyucu sağlık hizmetleri alanında hemşire ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerinin yürütülmesi sağlık eğitiminin verilmesi bulaşıcı hastalıklardan korunma ve istatistiksel bilgilerin toplanması ve değerlendirilmesinde görev alır. Endüstri iş ve okul sağlığı programlarında sürekli kontrol ve tedavide yardımcı olur sağlık eğitimi ve danışmanlığı yapar.

Çalışma Alanları: Hemşireler özel veya resmi tüm sağlık kuruluşlarında servis hemşiresi servis başhemşiresi klinik hemşiresi ve hastane başhemşiresi olarak görev alırlar. Hemşirelik temel eğitimine ek olarak öğretmenlik sertifikası alan ve lisans düzeyinde eğitim gören hemşireler sağlık meslek liselerinde ve hemşirelik yüksekokullarında çalışabilir eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerine katkıda bulunurlar. Ülkemizde halen hemşirelerin çok az bir kısmı yüksekokul mezunu olup bunların ülke genelinde dağılımları dengeli olmadığından hemşireye olan ihtiyaç olduğundan daha fazla hissedilmektedir


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Hemşirelik Bölümü Nedir? - Hemşirelik Bölümü Hakkında

Hemşirelik Bölümü Nedir? - Hemşirelik Bölümü Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hemşirelik bölümleri nelerdir, hemşire bölümleri, hemşirelik bölümü hakkında bilgi, hemşireliğin bölümleri, hemşirelik dalları nelerdir, hemşirelik bölümü nedir, hemşireliğin avantajları, hemşirelik bölümü avantajları, hemşirelik için gereken eğitim nedir, hemşirelik dersleri nelerdir, hemşirenin bölümleri, hemşireliğin bölümleri nelerdir, hemşirelik için gereken eğitim, hemşirelik mesleği nedir dalları bölümü eğitimi, hemşirelik dersleri neler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ekonometri Bölümü Nedir? - Ekonometri Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:49
Ekmekçilik Bölümü Nedir? - Ekmekçilik Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:48
Cam Bölümü Nedir? - Cam Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:39
Aktüarya Bölümü Nedir? - Aktüarya Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats