bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-06-2009, 04:25   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İlahiyat Bölümü Nedir? - İlahiyat Bölümü Hakkında

İlahiyat Bölümü Nedir? - İlahiyat Bölümü Hakkında - İlahiyat Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İslam dinini incelemek ve öğrenmek için eğitim ve araştırma yapılır. Mezunlar önemli bir kısmı İmam Hatip Liselerinde meslek dersleri yapabilecekleri gibi diğer bir kısmında vaiz veya müftü olarak çalışabilmektedirler.

Programın Amacı: İlahiyat programının amacı başta İslam dini olmak üzere çeşitli dinleri bilimsel yöntemlerle inceleyerek bilimsel tutumu benimsemiş ve geniş görüşlü aydın din adamı yetiştirmek için eğitim ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: İlahiyat fakültesinde Arapça Kur'an-ı Kerim öğretiminden oluşan bir yıllık hazırlık sınıfı vardır. Hazırlık sınıfından sonraki yıllarda ise Kur'an-ı Kerim�in yorumu (Tefsir) Hz. Peygamber'in sözlerinin yorumu (Hadis) İslam hukuku din felsefesi dinler tarihi din sosyolojisi ve din psikolojisi gibi lisans dersleri verilmektedir.

Gereken Nitelikler: İlahiyat fakültesine girmek isteyen bir kimselerin üstün bir genel akademik yeteneğe özellikle de sözlü düşünme yeteneğine düşüncelerini başkalarına aktarma gücüne sahip felsefe sosyoloji psikoloji özellikle sosyal psikoloji ve tarihe meraklı ve bu konularda iyi yetişmiş belleği güçlü olmaları gereklidir. Bu alanda çalışacak kimselerin ayrıca sabırlı hoşgörülü yeniliklere açık öğrenmeye istekli olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Öğrenimlerini başarı ile bitirenler görev yerlerine göre "Din ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni" "Müftü" veya "Vaiz" olarak çalışırlar. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olanlar ortaokul lise ve denge okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersini imam hatip liselerinde meslek derslerini okuturlar. Müftü bulunduğu il ya da ilçedeki ibadethanelerin yönetiminden sorumlu olup bunların müezzin imam gibi din görevlisi gereksinmelerini saptar ve durumu Diyanet İşleri Başkanlığına bildirir; gereksinme duyulan din görevlilerinin atanması için girişimlerde bulunur; bölgesindeki din görevlilerinin çalışmalarını denetler; halkın dini konulardaki sorularını cevaplar; halka yararlı birleştirici konuşmalar yapar. Vaiz camileri gezerek halka İslam dinini açıklayıcı konuşmalar yapar yani vaaz verir.

Çalışma Alanları: Halen ilahiyat fakültesi mezunlarının önemli bir kısmı imam hatip okullarında meslek dersleri ve orta dereceli okullarda din ve ahlak dersleri öğretmeni olarak görev almakta bir kısmı müftü ya da vaiz olarak çalışmakta küçük bir kısmı da ya Diyanet İşleri Başkanlığında ya da fakülte ve yüksekokullarda öğretim ve araştırma alanında çalışmaktadırlar. Son yıllarda ülkemizde çok sayıda imam hatip okulları açılması ilahiyat fakültesi mezunlarına öğretmen olma olanağı sağlamıştır. Ancak müftü veya vaiz olarak çalışma alanının sınırlı olduğu söylenebilir.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


İlahiyat Bölümü Nedir? - İlahiyat Bölümü Hakkında

İlahiyat Bölümü Nedir? - İlahiyat Bölümü Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ilahiyat fakültesi mezunları ne iş yapar, ilahiyat mezunları ne iş yapar, ilahiyat mezunu ne iş yapar, ilahiyat bölümü dersleri, ilahiyat fakültesi mezunu ne iş yapar, ilahiyat dersleri nelerdir, ilahiyat fakültesi dersleri nelerdir, ilahiyat bölümü mezunları ne iş yapar, ilahiyat ne iş yapar, ilahiyat nedir ne iş yapar, ilahiyat fakültesini bitiren ne iş yapar, ilahiyat fakültesi dersleri, ilahiyat mezunu bayanlar ne iş yapar, ilahiyat dersleri neler, ilahiyat fakültesi bitirenler ne iş yapar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Elektronik Bölümü Nedir? - Elektronik Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:00
Döküm Bölümü Nedir? - Döküm Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:36
Coğrafya Bölümü Nedir? - Coğrafya Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:43
Cam Bölümü Nedir? - Cam Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:39
Arıcılık Bölümü Nedir? - Arıcılık Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats