bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-06-2009, 04:52   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Nedir? / Hakkında

Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Nedir? - Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Hakkında - Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Yeryüzünün biçim ve büyüklüğününün ölçülerek standart haritalarda çizgiler halinde gösterilmesi sualtı haritalarının yapımı yeraltı ve yerüstü maden işletmeleri ile ilgili ölçme ve değerlendirme çalışmaları jeodezi ve fotogrametrinin inceleme alanına girer. Bu mesleğe sahip mühendislerin çoğu resmi kuruluşlerda görev alırlar. Özel olarak çalışma imkanı varsa da kullanılan alet ve araçlar çok pahalı olduğundan bunu bir kişinin sağlaması çok zor olmaktkadır. Jeodezi ve fotogrametri mühendisleri Bayındırlık ve İskan Tarım Orman ve Köyişleri Enerji ve Tabi Kaynaklar Ulaştırma Bakanlıklarında Tapu ve Kadostro ve Harita Müdürlüklerinde belediyelerde görev alırlar. Jeodanizi ve Fotogrametri Mühendisliğine duyulan gereksinim son yıllarda giderek artmaktadır.

Programın Amacı: Yeryüzünün biçim ve büyüklüğünün ölçülerek standart haritalarda çizgiler halinde gösterilmesi sualtı haritalarının yapımı yeraltı ve yerüstü maden işletmeleri ile ilgili ölçme ve değerlendirme çalışmaları jeodezi ve fotogrametrinin inceleme alanına girer.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Üniversitelerin jeodezi ve fotogrametri bölümlerinde lisans öğretiminin süresi 4 yıldır. Öğretim süresince matematik ağırlıklı derslerden başka fizik fotoğraf ölçme ve yorumlama teknikleri bilgisayar gibi jeodezi ve fotogrametri çalışmalarında gerekli tüm konular okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Jeodezi ve fotogrametri mühendisliği eğitiminde başarılı olmak için matematik ve özellikle geometri fizik kimya jeoloji ve biyolojiyle ilgili bu alanlarda iyi yetişmiş üstün bir akademik yetenek yanında özellikle sayısal düşünme ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne sahip olmak gereklidir. Ayrıca ölçmeler sırasında çoğu kez açık havada ve değişik iklim koşullarında çalışma gerektiğinden jeodezi ve fotogrametri mühendislerinin bedence sağlıklı olmaları ve açık havada çalışmaktan hoşlanmaları beklenir. Ölçme aletlerinin iyi kullanılabilmesi ve ölçmelerin hatasız yapılabilmesi bakımından el ve göz işbirliği jeodezi ve fotogrametri alanında çalışacak kişilerde aranan önemli becerilerdendir. Jeodezi ve fotogrametri mühendisliği ekip halinde çalışmayı gerektiren bir meslek olduğundan bu alanda çalışan kimsenin sabırlı ve hoşgörülü olması da gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Jeodezi ve fotogrametri bölümünü bitirenler "Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi" ünvanına hak kazanırlar. Jeodezi ve fotogrametri mühendisinin görevleri teknik ve hukuki görevler olarak iki kısımda incelenebilir.Büyük arazilerin ayrıntılı ölçümlerinin yapılması karayolları yapılacak arazilerin inşaat koşullarına uygunluk açısından ölçülmesi yeraltı ve madencilik çalışmaları için konum biçim derinlik hacim vb. konularda ayrıntılı bilgi verecek ölçümlerin yapılıp haritalarının çizilmesi yer kabuğunda meydana gelebilecek ve baraj tünel köprü ve binaların yıkılmasına yol açabilecek yatay ve düşey değişmelerin ölçümlerinin yapılması jeodezi ve fotogrametri mühendislerinin teknik görevlerindendir. Ayrıca denizlerin ve akarsuların derinliklerini sığ yerlerini tehlikeli noktalarını akıntıları belirlemek; denizaltı ve denizüstü kabloları yasak bölgeleri balıkçılık sahalarını savaş gemilerinin geçiş yollarını saptamak ve bunları haritalarda göstermek de jeodezi mühendisliğinin görevleri arasındadır. Şahıslara ait taşınmaz malların sınırları mevcut belgelere göre belirlenemediği zaman jeodezi ve fotogrametri mühendislerine bilirkişi olarak danışılır. Jeodezi ve fotogrametri mühendisleri verecekleri bilgilerle teknik yönden gerçeğe uygun sınırın saptanmasına yardımcı olurlar. Bu danışmanlık görevi jeodezi ve fotogrametri mühendislerinin hukuki görevlerindendir.

Çalışma Alanları: Ülke savunması taşınmaz mal hukukunu güvence altına alan ülke kadastrosu şehir imar planları toprak dağıtımı ormancılık yol yapımı sulama ve kurutma elektrik ve etüd coğrafi-jeolojik ve arkeolojik araştırmalar vergileme doğal afetlerden korunma vb. işler jeodezi ve fotogrametri mühendislerinin çalışma alanlarıdır. Bütün bu alanlarda yapılacak çalışmalarda jeodezi ve fotogrametri mühendisi bilgisine başvurulan önemli bir teknik elemandır. Jeodezi ve fotogrametri mühendislerinin büyük bir çoğunluğu resmi kuruluşlarda görev alırlar. Özel olarak çalışma olanağı varsa da kullanılan alet ve araçlar çok pahalı olduğundan bunu bir kişinin sağlaması çok zor olmaktadır. Jeodezi ve fotogrametri mühendisleri çalışmalarını büroda ve açık havada yürütürler.

Jeodezi ve fotogrametri mühendisleri Bayındırlık ve İskân Orman Tarım ve Köy İşleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Ulaştırma Bakanlıklarında Tapu Kadastro ve Harita Müdürlüklerinde belediyelerde görev alırlar. Bunların bazıları hem harita yapan hem de kullanan kuruluşlardır. Jeodezi ve fotogrametri mühendisliğine duyulan gereksinme son yıllarda giderek daha çok hissedilmeye başlanmıştır.
gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Nedir? / Hakkında

Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Nedir? / Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: jeodezi bölümü nedir, jeodezi ve fotogrametri mühendisliği nedir, jeodezi ve fotogrametri mühendisliği ne iş yapar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İnşaat Mühendisliği Bölümü Nedir? - İnşaat Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 04:34
Fizik Mühendisliği Bölümü Nedir? - Fizik Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:34
Endüstri Mühendisliği Bölümü Nedir? - Endüstri Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:08
Elektronik Mühendisliği Bölümü Nedir? - Elektronik Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:00
Deri Mühendisliği Bölümü Nedir? - Deri Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.