bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-06-2009, 05:59   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kamu Yönetimi Bölümü Nedir? - Kamu Yönetimi Bölümü Hakkında

Kamu Yönetimi Bölümü Nedir? - Kamu Yönetimi Bölümü Hakkında - Kamu Yönetimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Devletin çeşitli kademelerinde ekonomik ve sosyal yönden gilişme sağlayacak kişileri yetiştirme ile ilgili eğitim verilir. Kamu yönetimi mezunları çalıştıkları kurumlardaki pozisyonlarına göre: Kaymakam Müfettiş Yönetici gibi ünvanlar alırlar. Devlet sektöründe çalışanlar hükümet tarafından uygulanmak üzere gönderilen kanun ve emirlerin ilgili dairelere iletilmesini ve bunların uygulanmasını sağlar yanlış ve eksik uygulama olup olmadığını denetler. Kamu Yönetimi mezunları başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere baknlıkların tümünde idari görevlerde çalışabilirler. Özel sektörde yönetim mekanizmasının çeşitli kademelerinde görev alabilirler.

Programın Amacı: Kamu yönetimi programının amacı devlet teşkilatının çeşitli kademelerinde sistemin ekonomik ve sosyal yönden gelişmesinden sorumlu elemanları yetiştirmek ve bu konuda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Kamu yönetimi programında siyaset ve sosyal bilimler yönetim bilimleri kentleşme ve çevre sorunları siyasal teoriler siyasal düşünceler tarihi devlet olgusu ve kökeni siyasal iktidar siyasal rejimler anayasa hukuk gibi alanlara ilişkin dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Bu alanda çalışmak isteyenlerin üstün bir genel akademik yeteneğe sahip düşüncelerini yazılı ya da sözlü olarak ifade edebilen sosyoloji psikoloji mantık felsefe ve tarihe meraklı ve bu alanlarda iyi yetişmiş kimseler olmaları gerekir. Ayrıca halkla ve üst makamlarla devamlı etkileşim halinde çalışan yöneticilerin sağlam bir mantığa inandırma gücüne insan davranışlarının nedenlerini algılama yeteneklerine sahip olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Üniversitelerin kamu yönetimini bitirenler çalıştıkları kurumda pozisyonlarına göre "Kaymakam" "Müfettiş" "Yönetici" gibi ünvanlar alırlar. Devlet sektöründe çalışan kamu yöneticisi hükümet tarafından uygulanmak üzere gönderilen kanun ve emirlerin ilgili dairelere iletilmesini ve bunların uygulanmasına sağlar; yanlış ve eksik uygulama olup olmadığını denetler halkın dilek ve şikayetlerini dinler ilgili yerlere havale eder. Özellikle vali ve kaymakam gibi kamu yöneticileri bulundukları il veya ilçelerin güvenliğinden ekonomik ve sosyal yönden gelişmelerinden sorumludurlar.Diğer resmi ve özel kuruluşların yönetim birimlerinde yönetici olarak çalışan mezunlar kanun ve yönetmeliklerin uygulamasını sağlar bu konuda diğer personeli denetler kısaca yönetim biliminin ilkelerini çalıştığı kurumda uygular.

Çalışma Alanları: Kamu yönetimi mezunları başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere bakanlıkların tümünde idari görevlerde çalışabilirler; özel sektörde yönetim mekanizmasının çeşitli kademelerinde görev alabilirler.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Kamu Yönetimi Bölümü Nedir? - Kamu Yönetimi Bölümü Hakkında

Kamu Yönetimi Bölümü Nedir? - Kamu Yönetimi Bölümü Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İşletme Organizasyonu ve Çiftlik Yönetimi Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 05:44
Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:14
Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:07
Büro Yönetimi Bölümü Nedir? - Büro Yönetimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:33
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir? - Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats