bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-06-2009, 05:59   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mimarlık Bölümü Nedir? - Mimarlık Bölümü Hakkında

Mimarlık Bölümü Nedir? - Mimarlık Bölümü Hakkında - Mimarlık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Her çeşit binanın isteğe ve imkanlara göre plan ve projelerinin hazırlanması yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Bayındırlık ve İskan Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde çalışılabileceği gibi mimarlık bürosu açarak serbest çalışmak da mümkündür.

Programın Amacı: Mimarlık bölümü her çeşit binanın isteğe ve olanaklara göre plan ve projelerinin hazırlanması yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Mimarlık bölümlerinde genel matematik bina fiziği mimari çizime giriş gibi temel mimarlık dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda ise temeli daha çok tasarıma yani plan çizimine dayalı daha kapsamlı ve ileri düzeydeki mimari bilgileri içeren dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Bu alanda eğitim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini matematik fizik resim ve sosyal bilimler (sosyoloji tarih sanat tarihi insan bilimleri ve kültür) alanlarında iyi yetiştirmelidirler. İyi bir mimar hem sanat ve sosyal bilimlerle ilgili hem de iş hayatının özelliklerini tanıyan kişidir. Bu nedenle kişinin üstün bir genel akademik yetenek yanında uzay ilişkilerini görebilme (cisimlerin uzayda alacakları durumları göz önünde canlandırabilme) düzgün şekil çizebilme gücüne sahip yaratıcı bir kimse olması gereklidir. Ayrıca kişinin iş-ticaret konusunda bilgili başka insanlarla işbirliği yapabilmek için uyumlu bir kimse olması çalışma hayatında başarısını artırabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mimarlık bölümünden mezun olanlara "Mimar" ünvanı verilir. Mimar önce istek ve ihtiyaç sahibinin yaptıracağı binada bulunmasını istediği özellikleri saptar. Yürürlükteki imar yasasını ve ihtiyaç sahibinin parasal olanaklarını binanın yapılacağı yerdeki doğal koşulları dikkate alarak binanın planını çizer. Binanın tamamlandıktan sonra alacağı biçimi gösteren ölçekli maketler hazırlar. Mimar zamanının büyük kısmını proje çizmek etüt ve proje kontrolü yapmakla geçirir. Belli aşamalarda projenin uygulanmasını denetlemek amacı ile inşaat yerine gider.

Çalışma Alanları: Kamu kesiminde çalışan mimarlar genellikle Bayındırlık ve İskân Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde görev alırlar. Mimarlık serbest çalışmaya elverişli bir meslektir ve bugün özellikle büyük kentlerimizde mimarların birkaçı bir araya gelerek mimarlık bürosu açmayı tercih etmektedirler. Ülkemizde mimara gereksinme duyulmaktadır. Ancak son yıllarda mimar yetiştiren okulların çoğalması ile mimar sayısında aşırı bir artma olmuştur. Bununla birlikte yetenekli ve iyi yetişmiş bir mimarın her zaman bol kazançlı iş bulması olanaklıdır.
gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Mimarlık Bölümü Nedir? - Mimarlık Bölümü Hakkında

Mimarlık Bölümü Nedir? - Mimarlık Bölümü Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mimarlık dersleri neler, mimarlık bölümleri nelerdir, mimarlık bölümü dersleri nelerdir, mimarlık dersleri nelerdir, mimarlıkta okutulan dersler, mimarlığın bölümleri, mimarlık bölümünde okutulan dersler, mimarlık bölümü hakkında bilgi, mimarlık kaça ayrılır, mimarlık seçimi hakkında bilgi, mimarlikta okutulan dersler, mimarlık bölümü hakkında bilgiler nedir, mimarlık bölümü nedir, mimarligin bolumleri, mimar bölümleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İnşaat Bölümü Nedir? - İnşaat Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 04:33
İç Mimarlık Bölümü Nedir? - İç Mimarlık Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 02:26
Ebelik Bölümü Nedir? - Ebelik Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:40
Cam Bölümü Nedir? - Cam Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:39
Aktüarya Bölümü Nedir? - Aktüarya Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.