bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-06-2009, 07:06   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Psikoloji Bölümü Nedir? - Psikoloji Bölümü Hakkında

Psikoloji Bölümü Nedir? - Psikoloji Bölümü Hakkında - Psikoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İnsan davranışlarının gözlem ve deney yöntemlerinin kullanılarak bilimsel bir şekilde incelenmesi ve nedenlerinin ortaya çıkarılması konularında eğitim ve araştırma yapılır. Sağlık bakanlığı ve üniversitelere bağlı akıl hastanelerinde ruh sağlığı merkezlerinde çocuk ıslah evlerinde cezaevlerinde psikolog rehberlik ve araştırma merkezlerinde okul psikoloğu olarak çalışılabilir. Ayrıca öğretmenlik sertifikası alanlar liselerde öğretmenlik yapabilirler.

Programın Amacı: Psikoloji bölümü insan davranışlarının gözlem ve deney yöntemlerini kullanarak bilimsel bir biçimde incelenmesi ve nedenlerinin ortaya çıkarılması konularında eğitim ve araştırma yapar. Psikoloji kuramsal ve uygulamalı psikoloji adı altında iki dala ayrılır.

1.Kuramsal Psikoloji: Bu dal öğrenme düşünme güdülenme gibi psikolojik süreçlerle ilgilidir. İnsan ve hayvanlar üzerinde laboratuvarda deneyler yaparak psikolojik olayları inceleyen "Deneysel Psikoloji";davranışların fizyolojik temellerini araştıran "Fizyolojik Psikoloji"; toplum tarafından etkilenen insan davranışlarını inceleyen "Sosyal Psikoloji"; insanda düşünme öğrenme duygu ve heyecan gibi psikolojik süreçlerin gelişimini inceleyen "Gelişim Psikolojisi" ve normal dışı davranışları inceleyen "Anormaller Psikolojisi" kuramsal psikoloji grubuna girer.

Uygulamalı Psikoloji: Kuramsal psikolojinin verileri günlük yaşamda insan davranışları ile ilgili sorunları gidermede kullanılır. İleri derecede uyum bozukluğu gösteren kimselerin davranışlarının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini inceleyen "Klinik psikoloji";endüstride üretimi artırmak için en uygun elemanların seçimini ve çalışma ortamında olumlu ilişkiler kurulmasını sağlayan tüketicinin isteklerini saptayan "Endüstri Psikolojisi"; hafif uyum sorunları olan kimselere yardım yollarını araştıran "Danışma Psikolojisi"; okulda öğrenme sürecini ve öğrencilerin başarısızlık sorunlarını inceleyen "Okul Psikolojisi" uygulamalı psikolojinin başlıca alanlarıdır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Psikoloji programında temel felsefe mantık istatistik ve sosyoloji gibi temel konularda verilen dersler ile psikolojiye giriş öğrenme psikolojisi deneysel psikoloji çağdaş psikoloji akımları gelişim psikolojisi (çocukluk gençlik yetişkinlik yaşlılık) fizyolojik psikoloji psikolojik testler zekâ-kişilik psikolojisi anormal davranış psikolojisi gibi alan dersleri verilmektedir. Ayrıca uygulamalı dersler laboratuvarlarda ve sahada sürdürülür.

Gereken Nitelikler: Psikoloji eğitimi görmek isteyen bir öğrencinin normalin üzerinde akademik yeteneğe sahip olması psikoloji yanında felsefe sosyoloji ve matematiğe ilgi duyması ayrıca insanları anlamaya istekli bilimsel meraka sahip bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Psikoloji bölümünü bitirenler "Psikolog" ünvanı ile görev almaktadırlar. Psikologlar genellikle uygulama alanında çalışırlar. Bir psikolog çalıştığı kurumun niteliğine göre ilgilendiği bireylere test envanter gibi psikolojik ölçme araçları uygular bireylerle görüşme yapar sorunlarını anlamaya ve uygun çözümle bulunmasına yardımcı olmaya çalışır. Araştırma ve eğitim alanında çalışanlar gerekli ölçme araçlarını ve insan davranışlarını değiştirme yöntemlerini geliştirirler.

Çalışma Alanları: Bugün ülkemizde psikologlar Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı ruh ve sinir hastanelerinde ruh sağlığı merkezlerinde kreş ve çocuk bakımevlerinde huzurevlerinde çocuk ıslahevleri ve cezaevlerinde psikolog; rehberlik ve araştırma merkezlerinde okul psikoloğu olarak görev almaktadırlar. Halen psikologlar için özel ya da resmi endüstri kuruluşlarında çalışma olanağı sınırlıdır. Ancak endüstri geliştikçe ve iyi eleman yetiştikçe bu alanlarda da psikologların iş bulma olanaklarının artacağı söylenebilir. Son zamanlarda bazı psikologların özel olarak işyeri açtıkları da gözlenmektedir. Psikoloji bölümünü bitiren bir kimse eğitimi sırasında felsefe sosyoloji gibi alanlarda yeterli düzeyde eğitim görmüş olmak ve öğretmenlik sertifikası almak koşulu ile orta dereceli okullarda felsefe grubu öğretmeni olarak görev alabilir. Halen rehberlik ve araştırma merkezlerinde okul psikologlarına ve kliniklerde psikologlara gereksinme duyulmaktadır. Mevcut ve açılmakta olan üniversitelerin de psikoloji alanında öğretim elemanlarına gereksinmeleri artmaktadır. Bir psikoloji mezununun doyurucu bir iş bulabilmesi için psikolojinin belli bir dalında lisansüstü eğitim görmesi gereklidir.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Psikoloji Bölümü Nedir? - Psikoloji Bölümü Hakkında

Psikoloji Bölümü Nedir? - Psikoloji Bölümü Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: psikoloji bölümü bitiren ne olur, psikoloji okuyan ne olur, felsefe mezunu ne iş yapar, felsefe bölümü mezunları ne iş yapar, psikoloji bölümü mezunu ne iş yapar, psikoloji bölümü okuyan ne iş yapar, felsefe okuyanlar ne iş yapar, felsefe mezunları ne iş yapar, psikoloji bölümünü bitiren ne iş yapar, psikoloji bitiren ne iş yapar, psikoloji bölümünde okuyanlar ne yapabilir, psikoloji bakımlıyızcom, felsefe bölümü ne iş yapar, felsefe bölümü nedir ne iş yapar, piskoloji bölümünü bitirir bitirmez çalışılacak alanlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Cam Bölümü Nedir? - Cam Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:39
Renklerin Psikoloji ve Sağlık Üzerindeki Etkileri Bkmlyz Sağlığımız 0 08-03-2009 01:41
tüp bebek,Kısırlık ve psikoloji hakkında elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 08:42
Kısırlık, tüp bebek ve psikoloji hakkında elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 02:31
Psikoloji Testi gizem Psikoloji 0 05-07-2008 05:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats