bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-06-2009, 12:38   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sosyoloji Bölümü Nedir? - Sosyoloji Bölümü Hakkında

Sosyoloji Bölümü Nedir? - Sosyoloji Bölümü Hakkında - Sosyoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bölümde toplumsal davranışlar olaylar ve olgular hemen tüm yönleri ile incelenerek toplumsal kurumların kökenleri gelişmeleri işlevleri ve birbirleriyle olan ilişkileri konularında eğitim ve araştırma yapılır. Mezunlar sosyolog ünvanı ile çalışırlar. Sosyologlar aile suçluluk nüfus bilim (demografi) endüstri ve tarım sorunları köy-kent yerleşmeleri sosyal ekoloji siyaset hukuk sosyolojisi gibi alanlarda uzmanlaşabilirler. Ülkemizde sosyologlar üniversitede öğretim üyesi olarak ve Dpt Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı Trt ve kamu iktisadi kuruluşlarında uzman danışman ve araştırıcı olarak çalışmaktadırlar.

Programın Amacı: Sosyoloji programının amacı toplumsal kurumlar bunların kökeni gelişmesi işlevi ve birbirleriyle ilişkileri konusunda çalışacak elemanları yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sosyoloji bölümünde genel sosyoloji ve metodoloji kurumlar sosyolojisi uygulamalı sosyoloji sosyometri sosyoloji tarihi sosyal değişme köy sosyolojisi psikoloji felsefe ekonomi hukuk bilgisayar istatistik ve yöntembilim dersleri okutulur.

Gereken Nitelikler: Sosyoloji alanında çalışmak isteyenlerin iyi bir gözlemci olmaları araştırma verilerini yorumlayabilmek için soyut ve analitik düşünme ve düşüncelerini söz ve yazı ile aktarabilme yeteneklerine sahip olmaları gerekir. Sosyoloji programına girmek isteyen bir kimsenin sosyoloji yanında Türkçe tarih coğrafya felsefe ve psikolojiye ağırlık vermesi gerekir. Ayrıca çağımızda birçok sosyal bilimlerde olduğu gibi sosyolojik yöntemleri uygulamak için de matematik gerekmektedir. Bu nedenle sosyolojide yetişmek isteyen bir kimsenin matematiğe de önem vermesi ve bu alanda bilgi sahibi olması zorunlu görünmektedir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sosyoloji bölümünü bitirenler "Sosyolog" ünvanı ile görev yapmaktadırlar. Sosyologlar toplumda grup yaşantısı sonucu ortaya çıkan sosyal ilişkileri toplumsal kurumların kökenini ve gelişimlerini belirleyen ilke ve kurallarıtarihsel belgeleri inceleyerek gözlem ve görüşme gibi yöntemlerle sahada araştırmalar yaparak ortaya çıkarmaya çalışırlar; eğitimciler yasa koyucular ve planlama uzmanları için toplum yapısı hakkında bilgi toplar ve bunları yorumlarlar. Sosyologlar aile suçluluk nüfusbilim (demografya) endüstri ve tarım sorunları köy-kent yerleşmeleri sosyal ekolojisiyaset ve hukuk sosyolojisi gibi alanlarda uzmanlaşabilirler

Çalışma Alanları: Ülkemizde sosyologlar üniversitelerde öğretim üyesi olarak ve DPT Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Orman Tarım ve Köy İşleri Bakanlıkları TRT ve kamu iktisadi kuruluşlarında uzman danışman ve araştırmacı olarak çalışmaktadırlar. Türkiye gibi hızlı bir toplumsal değişme ve gelişme sürecinde bulunan bir ülkedetoplum planlaması ve yapılan hizmetlerin sonuçlarının izlenmesi için sosyologların çalışmalarına gereksinme vardır ve bu giderek daha iyi anlaşılmaktadır. Sosyoloji bölümü öğrencileri felsefe ve psikoloji alanında da yeterli düzeyde eğitim gördükleri ve öğretmenlik sertifikası aldıkları takdirde orta dereceli okullarda felsefe grubu öğretmeni olarak görev alabilirler.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Sosyoloji Bölümü Nedir? - Sosyoloji Bölümü Hakkında

Sosyoloji Bölümü Nedir? - Sosyoloji Bölümü Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sosyoloji bölümü meslekleri, sosyoloji bölümü nedir, sosyoloji bölümü mezunu ne iş yapar, sosyoloji bölümü mezunları ne iş yapar, genel sosyoloji ve metodoloji nedir, felsefe mezunu ne iş yapar, sosyoloji bölümünü bitirenler ne iş yapar, sosyoloji bölümü ne iş yapar, felsefe mezunları ne iş yapar, sosyoloji bölümünü bitiren ne iş yapar, sosyoloji bölümü okuyan ne iş yapar, sosyoloji bölümü hakkında bilgiler nedir sosyologlar, felsefe bölümü mezunları ne iş yapar, felsefe okuyanlar ne iş yapar, sosyoloji okuyan ne iş yapar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Psikoloji Bölümü Nedir? - Psikoloji Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 07:06
İşletmecilik Bölümü Nedir? - İşletmecilik Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 04:46
Ekmekçilik Bölümü Nedir? - Ekmekçilik Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:48
Dokuma Bölümü Nedir? - Dokuma Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:34
Cam Bölümü Nedir? - Cam Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats