bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-06-2009, 01:46   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir? - Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Hakkında

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir? - Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Hakkında - Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Mezunları Ne iş Yapar?

Şehir ve Bölge Planlama bölümü şehir planlama ile ilgili olup alanın ekonomik olanaklara insanların ihtiyaçlarına ve estetik kurallara uygun olarak planlaması ve çevre düzenlenmesine ilişkin eğitim ve araştırma yapar. Ülkemizde şehir plancılarının çoğunluğu planlamacı olarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Kültür Bakanlığı Turizm ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarında görev almaktadır. Serbest çalışan şehir plancılığı yeni bir meslektir. Bu nedenle şehir plancıları gerek kamu kesiminde gerek özel kesimde kolayca ve oldukça doyurucu ücretlerle iş bulabilmektedirler.

Programın Amacı: Şehir ve bölge planlama bölümü şehir alanının ekonomik olanaklara insanların ihtiyaçlarına ve estetik kurallara uygun olarak planlanması ve çevre düzenlenmesine ilişkin eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Şehir ve bölge planlama bölümlerinde öğretimin ilk yılında öğrenciler matematik sosyoloji antropoloji (insanbilim) ekonomi şehir planlamaya giriş dersleri alırlar. Daha sonraki yıllarda ise mühendislik bilimleri (jeodezi-fotogrametri çevrebilim bilgisayar vb.); şehir ve köy sosyolojisi planlaması ekonomisi şehir desenleme istatistik araştırma yöntemleri gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Şehir ve bölge planlama bölümlerine girebilmek için üstün bir akademik yeteneğin yanı sıra matematik sosyoloji antropoloji psikoloji tarih gibi derslerde başarılı olmak gerekir. Ayrıca kişinin mimarlar için gerekli diğer niteliklere de sahip olması çalışma hayatında başarısını artırır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Şehir ve bölge planlama programından mezun olanlar "Şehir Plancısı" ünvanını alırlar. Şehir plancısı şehirde konut endüstri ticaret eğitim sağlık vb. gereksinimler için arazinin nasıl kullanılacağına binaların nerelere hangi yoğunlukta yerleştirileceğine karar verir ve bu kararın uygulanması ile ilgilenir sosyo-ekonomik gelişmelere paralel olarak şehirlerin gelişmesi için gerekli mekân düzenlemesini en uygun ve ekonomik biçimde oluşturmaya çalışır. Bunun için şehir plancısı doğal çevre sosyo-ekonomik yapı ve şehrin mekân yapısı arasında var olan ya da olması gereken karşılıklı ilişkileri dikkate alır. Şehrin fiziksel sosyo-ekonomik ve demografik (nüfus) durumunu inceler geleceğe ilişkin tahminler yapar. Şehir plancısının bir kentin planının hazırlanması ve planın uygulanması aşamalarında sosyal mühendislik ve yönetim bilimlerinden çok sayıda uzmanla birarada çalışması gerekmektedir. Kentin gelişimi ve biçimi ile ilgili kararları şehir plancısı verirken; örneğin alt yapı ile ilgili uygulamalarda çevre mühendisleriyle açık alan düzenlemeleri ile ilgili konularda peyzaj mimarlarıyla işbirliğine gerek duyulmaktadır.

Çalışma Alanları: Ülkemizde şehir plancılarının çoğunluğu planlamacı olarak Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Kültür Bakanlığı Turizm Bakanlığı Enerji Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarında görev almaktadırlar. Serbest çalışan şehir plancıları İller Bankası tarafından ihaleye çıkarılan şehir imar planlarını hazırlama işini alabilirler. Ülkemizde şehir plancılığı yeni bir meslektir. Bu nedenle şehir plancıları gerek kamu kesiminde gerek özel kesimde kolay ve oldukça doyurucu ücretli iş bulabilmektedirler.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir? - Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Hakkında

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir? - Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: şehir ve bölge planlama ne iş yapar, şehir ve bölge planlama nedir, şehir ve bölge planlama bölümü nedir, şehir bölge planlama ne iş yapar, şehir plancısı ne iş yapar, şehir bölge planlama nedir, şehir ve bölge planlama bölümü hakkında bilgi, şehir ve bölge planlama nedir ne iş yapar, sehir ve bolge planlama nedir, şehir planlayıcısı, şehir ve bölge planlama ne yapar, şehir ve bölge planlama bölümü ne iş yapar, şehir planlayıcısı bölümü, şehir ve bölge planlama nerelerde çalışır, şehir bölge planlama bölümü hakkında,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ekonomi Bölümü Nedir? - Ekonomi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:50
Cam Bölümü Nedir? - Cam Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:39
Clearblue Balance Activ Genital Bölge Sağlığı Bkmlyz Vücut Temizlik Ürünleri 0 28-02-2009 02:14
Yasak Bölge Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 30-05-2008 02:20
Yasak Bölge (La Zona) Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 21-05-2008 06:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats