bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-06-2009, 01:17   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Nedir? - Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Hakkında

Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Nedir? - Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Hakkında - Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bu bölüm modern tıbbın gereksinimlerinden doğmuş olup amacı tedavi edici hekimin yeterince uğraşamadığı tibbın temel konularında geniş teorik bilgiye sahip ve uygulamaya yatkın araştırmacı niteliğinde eleman yetiştirmektir.

Programın Amacı: Tıbbi biyolojik bilimler programı modern tıbbın gereksinimlerinden doğmuş olup amacı tedavi edici hekimin yeterince uğraşamadığı tıbbın temel konularında geniş teorik bilgiye sahip ve uygulamaya yatkın araştırmacı yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tıbbi biyolojik bilimler programında öğretim 4 yıldır. Tıbbi biyolojik bilimler bölümünün ders programları öğrenciye biyoloji ve tıp bilimleri yanında klinikle işbirliği sağlamak amacıyla enzimoloji endokrinoloji immünoloji klinik genetik hematoloji onkoloji gibi klinik bilim dallarında da geniş temel bilgiler kazandıracak şekilde düzenlenmiştir. Ayrıca tıp fakültelerinde yeterince gelişmemiş bulunan insan genetiği ve teratoloji bilimlerinin alt dallarına ayrılarak daha geniş bir şekilde öğretilmesi uygun bulunmuştur. Nihayet bilimsel çalışmada çok gerekli laboratuvar yöntemlerinin ve verilerin değerlendirilmesinde kullanılacak metotların öğretilmesi amacıyla da eğitime uygulamalı matematik biyoistatistik bilgisayar sistemi deney hayvanlarının ve bitkilerin tıpta kullanımı elektrik-elektronik cihazların tıpta kullanımı gibi dersler geniş uygulamaları ile birlikte eklenmiş bulunmaktadır. Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümünde fizik kimya biyokimya anatomi histoloji embriyoloji fizyoloji biyofizik farmakoloji mikrobiyoloji ve parazitoloji gibi dersler okutulmaktadır. Öğrenci dördüncü yılda belirli bir konuda mezuniyet tezi alarak bir araştırma yapmakla yükümlüdür.

Gereken Nitelikler: Bu bölümde başarılı olabilmek için bilimsel çalışmayı sevmek esastır. Tıbbi biyolojik bilimler iyi bir fen ve matematik bilgisine sahip sabırlı ve başladığı işi tamamlayabilen araştırıcı ve yaratıcı karakterdeki öğrencilerin özellikle seçebileceği bir programdır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Tıbbi biyolojik bilimler programını bitiren öğrenciye "Tıbbi Biyolog" ünvanı verilir. Tıbbi biyolog kanun ve tüzüklerde biyologlar için tanınan bütün haklara sahiptir. İsteyenler sağlık bilimleri enstitüsü içinde istedikleri dalda yüksek lisans ve doktora eğitimi yaparak akademik ünvanlara sahip olur ve böylece tıbbın temel bilim dallarında öğretim üyeliği şansını kazanmış olur. Arzu edenler biyologların kabul edildikleri tıp dallarında ihtisas eğitimi yaparak uzmanlaşabilirler. Örneğin mikrobiyoloji dalında uzmanlaşarak özel bir bakteriyoloji laboratuvarı kurabilirler.

Çalışma Alanları: Tıbbi biyolojik bilimler programı mezunları yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı olarak çalışabilirler klinik ve laboratuvarda yönetici olarak görev alabilirler. Bu bölüm mezunları hiçbir biçimde tedavi edici hekimlik yapamazlar. Ülkemizde giderek gelişmekte olan ilaç ve gıda endüstrisi içinde yer alan deneme geliştirme ve kalite-kontrol laboratuvarlarını yönetmede tıbbi biyolojik bilimler bölümünü bitirenlere ihtiyaç duyulacaktır.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Nedir? - Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Hakkında

Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Nedir? - Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tıbbi biyoloji nedir, tıbbi biyolog nedir, tıbbi biyolojik bilimler, tıbbi biyolojik bilimler nedir, tibbi biyoloji nedir, biyolog nedir, tıbbi biyoloji ne demek, medikal biyoloji nedir, tıbbi biyoloji ne iş yapar, tıbbi biyolog, tıbbi bilimler nelerdir, biyolog ne iş yapar, tıbbi biyoloji bölümü, tibbi biyolog nedir, biyoloji nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sosyal Bilimler Bölümü Nedir? - Sosyal Bilimler Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 12:36
Sanat ve Sosyal Bilimler Bölümü Nedir? - Sanat ve Sosyal Bilimler Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 07:25
Anksiyetiye Sebep Olan Tıbbi Durumlar Ve İlaçlar Nelerdir ? Bkmlyz Psikoloji 0 11-10-2008 06:07
Sigarayı bırakacak cesaretiniz yoksa tıbbi destek alın! Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 22-05-2008 04:05
Biyolojik saatinizi ayarladınız mı? Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 01-04-2008 08:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats