bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-06-2009, 01:27   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü Nedir? / Hakkında

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü Nedir? - Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü Hakkında - Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Otelcilik turizm sektörü içinde bir hizmet endüstrisidir. Bu endüstri yerli ve yabancı konuk ve turistlerin tarihsel ve kültürel inceleme amacıyla ya da spor yapmak eğlenmek için düzenledikleri gezi ve konaklama yemek yeme etkinliklerini kapsar. Otelci bu amaca yönelik hizmet üretmek ve bunların standartlar ölçüsünde gerçekleşmesinin sağlamak üzere bir dizi iş ve işlemlerle uğraşır. Otel yöneticilerinin işi fazla rahat sayılmaz. Otele gelen müşterilere bir oda (yatak) sağlamanın yanı sıra onların yiyip içmeleri eğlenmeleri için gerekli koşulları hazırlamak da otel yöneticisinin görevidir. Günümüzde büyük oteller barınma gereksinimini sağlamaktan başka nişan düğün konferanskongre gibi etkinliklerin de yapıldığı bir yer durumuna gelmektedir.

Programın Amacı: Turizm işletmeciliği ve otelcilik programının amacı çağdaş turizm anlayışına uygun olarak müşterinin her türlü ihtiyacını karşılamak üzere çok çeşitli hizmetleri veren modern otel lokanta vb. Turistik yerleri yönetecek personeli yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Turizm işletmeciliği ve otelcilik programında ilk yılda temel matematik hukuk ekonomi istatistik muhasebe dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda Türkçe turizm işletmeleri ve yönetimi pazarlama konaklama tesisleri ve muhasebesi personel yönetimi turizm pazarlaması iş hukuku Türkiye'nin turizm coğrafyası halkla ilişkiler ve yabancı dil gibi zorunlu derslerin yanında ikinci bir yabancı dilin de yer aldığı seçmeli dersler verilmektedir. Eğitim kuramsal ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir.

Gereken Nitelikler: Turizm ve otelcilik sektöründe çalışmak isteyenlerin dinamik ve sosyal yönleri kuvvetli insanlar olmaları gerekir. İnsanlarla iyi iletişim kurabilmek müşterilerle etkileşimi sürekli olan bir meslek için çok önemlidir. Kendine güvenen güçlükler karşısında şaşırmayan çabuk ve doğru karar verebilen sabır nezaket ve anlayış vb. özelliklere sahip insanlar bu meslekte başarılı olabilirler.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bu programı bitirenler "Turizm Yöneticisi" olarak çeşitli tesislerde değişik düzeylerde görev alırlar.Bu görevlerde başarılı oldukça üst kademelere yükselirler. Turizm işletmecisi ünvanı ile otel yöneticisi olarak çalışan turizm yöneticisi otele gelen müşterilere sadece geceyi geçirecekleri bir oda sağlamaktan değil aynı zamanda onların yiyip içmeleri ve eğlenmeleri için gereken koşulları hazırlamaktan da sorumludur. Bugün büyük oteller bir barınak olmanın ötesinde giderek çok çeşitli sosyal etkinliklerin (nişan düğün kongre konferans seminer vb.) yapıldığı yerler haline gelmektedir. Otel yöneticisi çeşitli beğenileri olan müşterilere çeşitli hizmetler veren bir otelin işleyişinden sorumludur. Otel motel lokanta vb. turizm tesislerinin yöneticisi otelin çeşitli hizmet birimlerinde (resepsiyon restoran santral oda servisi alım-satım vb.) sorumlu kişileri görevlendirir ve bunların çalışmalarını denetler; müşteriye verilecek hizmetlerin çeşidini ve ödenecek ücreti saptar. Hizmetlerin sunuluşunda çıkan sorunları çözmek müşterilerin şikayetlerini dinleyip giderici önlemler almak otel yöneticisinin başlıca görevlerindendir.

Çalışma Alanları: Turizm işletmeciliği ve otelcilik mezunları daha çok otellerde ve turizm sektöründe çalışırlar. Teknolojinin ilerlemesi insanların boş zamanlarının ve ulaşım olanaklarının artmasına yol açmıştır. Bu da insanlarda çeşitli bölgeleri ve ülkeleri gezip görme isteği uyandırmaktadır. Yurtiçinde çeşitli amaçlarla seyahat eden insanların sayısının artması yanındaözellikle yurtdışından birçok insan gezip görme amacı ile ülkemize gelmektedir. Turist sayısındaki bu hızlı artış ülkemizde çok sayıda otel ve motel yapılmasına yol açmış otelcilik de kendine özgü eğitimi olan bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. Önümüzdeki yıllarda turizm alanındaki gelişmenin devam edeceği ve bu alanda iyi yetişmiş kimselerin iş bulma sorunu olmayacağı söylenebilir. Kişisel yetenek ve yabancı dil meslekte başarılı olmaya ve ilerlemeye olanak vermektedir.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü Nedir? / Hakkında

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü Nedir? / Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: turizm ve otel işletmeciliği nedir, turizm işletmeciliği ve otelcilik nedir, turizm işletmeciliği nedir, turizm ve otel işletmeciliği bölümü hakkında bilgi, turizm ve otel işletmeciliği dersleri 2 yıllık, turizm ve otel işletmeciliği 2 yıllık dersleri, 2 yıllık turizm ve otel işletmeciliği dersleri, turizm ve otel işletmeciliği dersleri nelerdir, turizm ve otel işletmeciliği hakkında bilgi, turizm ve otelcilik nedir, otel işletmeciliği nedir, turizm ve otel işletmeciliği bölümü nedir, turizm ve otel işletmeciliği 2 yıllık ne iş yapar, turizm işletmeciliği ve otelcilik dersleri, turizme hizmet veren meslekler nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Turizm İşletmeciliği Bölümü Nedir? - Turizm İşletmeciliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:26
Turizm Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:25
Seyahat İşletmeciliği Bölümü Nedir? - Seyahat İşletmeciliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 07:36
Otobüs İşletmeciliği Bölümü Nedir? - Otobüs İşletmeciliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 06:20
Konaklama ve Turizm İşletmeciliği Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 05:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats