bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İş ve Kariyer > Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-06-2009, 02:54   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Veteriner Hekimlik Bölümü Nedir? - Veteriner Hekimlik Bölümü Hakkında

Veteriner Hekimlik Bölümü Nedir? - Veteriner Hekimlik Bölümü Hakkında - Veteriner Hekimlik Bölümü MeZunları Ne İş Yapar?

Veteriner fakülteleri evcil hayvan nesillerinin iyileştirilmesi sağlıklarının korunması hastalıklarının tedavisi salgın hastalıkların önlenmesi hayvansal ürünlerin artırılması hayvansal besinlerin niteliğinin ve insan sağlığına uygunluğunun kontrolü konularında eğitim-öğretim uygulama ve araştırma yapmaktadır. Mezunlar İl Veteriner Müdürlükleri hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri ile bölge labaratuvarlarında çalışabilirler. Uzmanlık alanlarına göre Sağlık Bakanlığına bağlı çeşitli enstitü ve labaratuvarlarda ilaç firmalarında çiftliklerde gıda sanayi sektöründe halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili bütün kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapabilmektedirler.

Programın Amacı: Veteriner hekimlik programının amacı evcil küçük ve büyükbaş ile kümes hayvanlarının ırklarının ıslahı üretimi yetiştirilmesi verimliliklerinin artırılması hayvan sağlığının korunması hastalıklarının tedavisi salgın hastalıkların önlenmesi hayvansal ürünlerin (su ürünleri dahil) insan sağlığına uygunluğunun kontrolü hayvansal ürünlerde kirlenme ve çevre kirliliği konularında eğitim-öğretim ve uygulama yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Veteriner hekimlik programında eğitim süresi 5 yıldır. Öğretimin ilk yılında fizik kimya zooloji botanik gibi dersler okutulur; ikinci yılında anatomi histoloji ve embriyoloji fizyoloji biyokimya gibi alanlarda teorik ve pratik bilgiler verilir. Temel bilimler derslerini almış öğrencilere 3. ve 4. sınıflarda iç hastalıkları cerrahi farmakoloji parazitoloji bakteriyoloji hayvan besleme hayvan yetiştiriciliği hayvan ırkları bunların bakım metotları hastalıkları ve yapağı tiftik deri gibi hayvan ürünlerinin üretimi patoloji vb. alanlarda gerekli teorik dersler verilmekte laboratuvar ve kliniklerde uygulamalar yaptırılmaktadır. Son sınıfa geçen öğrenciler ise et ve süt gibi hayvansal ürünlerin muayene ve teknolojisi hayvanların suni ve tabii metotlarla çoğaltılması dahiliye cerrahi doğum gibi hekimlik yönü ağır olan konuları kapsayan dersler alırlar ve kliniklerde hasta hayvan üzerinde uygulama yaparlar.

Gereken Nitelikler: Veterinerlik hekimlik alanında eğitim görmek isteyen bir kimsenin üstün bir akademik yeteneğe sahip biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı hayvanlarla ilgilenmekten hoşlanan bir kimse olması gerekir. Ayrıca kişinin sabırlı ve dikkatli bir gözlemci olması düşüncelerini başkalarına aktarma(ikna) gücüne sahip bulunması da beklenir. Veteriner hekimlik hizmetin ağırlığı nedeni ile daha çok erkeklere açık bir meslek görünüyorsa da son zamanlarda kız öğrenciler de veteriner fakültelerini tercih etmektedirler.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Veteriner hekimlik programı mezunlarına "Veteriner Hekim" ünvanı verilir. Veteriner hekimlerin bulundukları yörenin Veteriner Hekimleri Odasına kayıt olmaları yasal bir zorunluluktur. Bir veteriner hekimin yaptığı işler şöyle sıralanabilir:

a) Hayvan neslinin iyileştirilmesi: Yurdun çeşitli bölgelerinin iklim tarımsal yapı ve pazarlama koşullarına uygun hayvan tür ve ırklarının saptanması mevcut olanların iyileştirilmesi verimlerini artırıcı yöntemlerin uygulanması.

b) Hayvan hastalıklarının tedavisi: Hayvan hastalıkları ile savaşmak için gerekli aşı serum ve diğer biyolojik ve kimyasal maddelerin hazırlanması ve uygulanması.

c) Besin kontrolü ve koruyucu hekimlik: Hayvansal besinlerin sağlıklı bir biçimde ve yeterince üretilmesinin sağlanması; halkı hayvansal besinlerle yayılabilecek hastalıklardan korumak için besinlerin kalite yönünden denetiminin yapılması besinlerin sağlıklı biçimde hazırlanması korunması taşınması ve pazarlanmasında sağlık koşullarına uyulup uyulmadığının denetlenmesi.

d) Eğitim-Öğretim: Hayvanların bakım ve beslenmesi sağlıklarının korunması hayvan nesillerinin geliştirilmesi hayvan ürünlerinin değerlendirilmesi konularında hayvan yetiştiricilerini aydınlatmak amacı ile yıllık eğitim ve öğretim programlarının düzenlenmesi yayınların yapılması.

e) Araştırma: Salgın ve paraziter hayvan hastalıklarının önlenmesi için aşı serum vb. ilaçlar üzerinde araştırmalar yapılması. Veteriner hekimlik hizmeti ağır olan bir meslektir. Veteriner hekimler günlük normal çalışma süresinden fazla çalışırlar. Günün her saatinde görevli oldukları gibi resmi tatillerde bile görev yaparlar. Salgın ve paraziter hayvan hastalıkları görüldüğünde veteriner hekim sık sık köylere gitmek zorundadır. Mevcut kanunlara göre her veteriner hekim mezun olunca bir klinik açabilir. Bu özel işinde de hayvan sahibinin her başvurusuna cevap vermek durumundadır. Bütün bu güçlüklerin yanında veteriner hekim bir canlının acısını dindirmenin hazzını da duyar.

Çalışma Alanları: Veteriner hekimlik programı mezunları ve uzman veteriner hekimler; Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğünün merkez il ve ilçe hayvan sağlığı müdürlüklerinde Proje Uygulama ile Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğünde; Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü merkez ve hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında; veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri bölge labotuvarlarında; Et ve Balık Kurumu özel sektör et kombinaları Süt Endüstrisi Kurumu Yapağı ve Tiftik A.Ş. Yem Sanayi vb. KİT'lerde sağlık kontrol (teknolojik ve hijyenik) kalite kontrol üretim işletme ve yönetiminde; Sağlık Bakanlığına bağlı enstitü ve halk sağlığı laboratuvarlarında; belediyelerde Atom Enerjisi TÜBİTAK araştırma laboratuvarlarında; Milli Prodüktivite Merkezi Devlet Planlama Teşkilatında; ordu hayvan sağlığı ve gıda kontrol hizmetlerinde ilaç firmaları özel sektör çiftlikleri ve hayvansal üretime dayalı gıda sanayiinde; halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabilmektedir. İnsan sağlığının korunması açısından hayvansal ürünlerin önemi büyüktür. Artan nüfusu beslemek için ülkemizde hayvancılığın daha modern ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi gerekmektedir. Bu nedenle veteriner hekimlere gereksinme duyulmaktadır. Ülkemizde halen büyük bir veteriner hekim açığı bulunmaktadır.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler
Stil


Veteriner Hekimlik Bölümü Nedir? - Veteriner Hekimlik Bölümü Hakkında

Veteriner Hekimlik Bölümü Nedir? - Veteriner Hekimlik Bölümü Hakkında konusu, İş ve Kariyer / Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: veteriner nedir, veterinerlik nedir, veterıner nedır, bayan veteriner hekimler, veteriner nedir görevleri nelerdir, veteriner fakültesi mezunları ne iş yapar, veteriner hekimlik bölümü hakkında bilgiler, veterinerlerin yaptığı işler, veterinerlik mezunları ne iş yapar, veteriner mezunları ne iş yapar, veterinerin yaptığı iş, veterinerin görevleri nelerdir, veteriner fakültesi nedir, bayan veteriner hekim, veterinerin yaptığı işler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tıp Bölümü Nedir? - Tıp Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 02:20
Taş İşlemeciliği Bölümü Nedir? - Taş İşlemeciliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 02:04
Radyoterapi Bölümü Nedir? - Radyoterapi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 08:09
Radyoloji Bölümü Nedir? - Radyoloji Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 08:08
Cam Bölümü Nedir? - Cam Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats