bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Ne neye iyi gelir

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-12-2013, 01:06   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cipro 500 mg neye iyi gelir

Cipro 500 mg neye iyi gelir-Cipro 500 mg faydaları


Bu konumuzda sizlere cipro hakkında bilgi vermeye çalışacağım


CİPRO

Film Tablet

Biofarma
Etken Madde(ler):
Siprofloksasin

Piyasa Şekilleri:


250 mg: 14 film tablet 500 mg: 14 film tablet 750 mg: 14 film tabletlik blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:

Ağır ve komplikasyonlu pnömoni bronkopnömoni abse flegmon osteomiyelit septik artrit gibi enfeksiyonlarda 12 saatte bir 750 mg dozda kullanılır. Hafif ve orta şiddette solunum yolları deri idrar yolları gastrointestinal ve intra-abdominal enfeksiyonlarda siprofloksasin 12 saatte bir 500 mg dozda kullanılır. Akut ve komplikasyonsuz idrar yolları enfeksiyonları 12 saatte bir 250 mg ile tedavi edilebilir. Komplikasyonsuz üretral ve servikal gonore tedavisi için tek doz olarak 250 mg siprofloksasin önerilir.

Endikasyonları:

E.coli (sekonder bakteriemi dahil) Klebsiella Enterobacter Serratia Proteus Providencia Morganella Citrobacter Pseudomonas aeruginosa Staphylococcus epidemidis S.saprophyticus ve Enterococcus türlerinin neden olduğu idrar yolları enfeksiyonlarında; E.coli Klebsiella pneumoniae Enterobacter cloaceae Proteus mirabilis Pseudomonas aeruginosa Haemophilus influenzae H.parainfluenzae Streptococcus pneumoniaenın neden olduğu alt solunum yolları enfeksiyonlarında (her ne kadar klinik denemelerde etkili bulunmuşsa da siprofloksasin Streptococcus pneumoniae pnömonisinde ilk seçim değildir); Haemophilus influenzae veya Klebsiella pneumoniaenın neden olduğu nazokomiyal pnömonide; E.coli Klebsiella Enterobacter Proteus Providencia Morganella Citrobacter Pseudomonas aeruginosa Staphylococcus aureus (Metisilline duyarlı) Staphylococcus epidermidis Streptococcus pyogenesin neden olduğu deri ve deri ekleri enfeksiyonlarında; Enterobacter cloaceae Serratia marcescens Pseudomonas aeruginosanın neden olduğu kemik ve eklem enfeksiyonlarında; E.coli Pseudomonas aeruginosa Proteus mirabilis Klebsiella pneumoniae veya Bacteroides fragilisin neden olduğu komplikasyonlu intra-abdominal enfeksiyonlarda (metronidazol ile birlikte kullanılır); Haemophilus influenzae Streptococcus pneumoniae veya Moraxella catarrhalisin neden oldğu akut sinüzitte ve E.coli veya Proteus mirabilisin neden olduğu kronik bakteriyel prostatitte kullanılır. Febril nötropenik hastaların ampirik tedavisi için piperasilin sodyum ile birlikte kullanılır. Enfeksiyonun oluşunda anaerobik mikroorganizmaların katkısı düşünüldüğünde bunlara yönelik uygun tedavi başlatılmalıdır. Tedaviye başlamadan kültür ve duyarlılık testleri yapılmalıdır. Ancak test sonuçları beklenmeden tedaviye başlanabilir. Pseudomonas aeruginosa'nın bazı suşları ilaca karşı çabuk rezistans kazanabilir. Tedavi sırasında periyodik olarak bakteriyolojik testler yapılmalıdır.

Kontrendikasyonları:

Siprofloksasin kinolon derivelerine karşı hipersensitivite gösteren kimselerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

Siprofloksasin başlıca böbreklerle itrah edildiğinden böbrek fonksiyonları ileri derecede bozuk veya diyalizdeki hastalarda dozaj 1/3-1/2 oranında azaltılmalıdır. Mümkünse serum konsantrasyon eğrisi tayin edilmelidir. Siprofloksasin hastaların reaksiyon kapasitesini değiştirebilir ve alkol bu etkiyi arttırır. Otomobil ve makine kullananlar yüksekte çalışanlar bu konuda uyarılmalıdır. Siprofloksasin tedavisi sırasında süperenfeksiyonlar görülebilir. Özellikle enterokolit vakalarında dışkı kültürü ve hassasiyet testi yapılmalıdır. Antidiyareik kullanılmamalıdır. Geriyatrik hastalarda renal fonksiyon azaldığından Siprofloksasin dikkatle kullanılmalı gerekirse doz ayarlamasına gidilmelidir. Karaciğer fonksiyonları bozuk hastalarda dikkatle kullanılmalı gerekirse doz ayarlamasına gidilmelidir. Uzun süreli tedavilerde diğer potent ilaçlarda olduğu gibi renal hepatik hematopoetik sistemlerin periyodik kontrolleri yapılmalıdır. Kinolon grubu ilaçlar kullanılırken doğrudan güneş ışığına maruz kalınması halinde fototoksisite gözlenmiştir. Bu nedenle aşırı güneş ışığından uzak durmalı vefototoksisite görülürse tedavi kesilmelidir. Teofilin'in etkisini güçlendirebilir. Siprofloksasin ile konvülsiyonlar bildirilmiştir. Kinolonlar santral sinir sistemi stimülasyonuna neden olarak titreme huzursuzluk sersemlik hallüsinasyon konvülsiyon gibi yan etkilere yol açabilir. Serebral ateroskleroz ve epilepside bu nedenle dikkatle kullanılmalıdır. Kristalüri riski nedeniyle aşırı alkali idrardan kaçınmalı yeterli miktarda sıvı alımına dikkat edilmelidir. Bütün antibiyotiklerde olduğu gibi Siprofloksasin ile de psödomembranöz enterokolit görülebilir. Bu vakaların çoğu ilacın kesilmesi ile iyileşirse de ağır vakalarda intravenöz su elektrolitler ve oral vankomisin tedavisi gerekebilir. gebelik kategorisi C'dir. Hamile kadınlarda kullanılmamalıdır. Siprofloksasin anne sütüne geçer. Emzirilen bebeklerde potansiyelolarak ciddi yan etkiler söz konusu olduğundan ya emzirmeye ya Siprofloksasin tedavisine son verilmelidir. Kinolonlarla tedavi edilen hastalarda bazen ilk dozun ardından ciddi ve bazen anaflaktik reaksiyonlar bildirilmiştir. Bu durumda tedavi kesilmeli ve önlem alınmalıdır.

Yan Etkileri:
Siprofloksasin iyi tolere edilen bir ilaçtır. Sindirim Sistemi: Bulantı kusma ishal karın ağrısı dispepsi anoreksi meteorismus iştahsızlık.

Merkezi Sinir Sistemi: Baş dönmesi baş ağrısı anksiyete ajitasyon yorgunluk migren diplopi çocuklarda benign intrakranial hipertansiyon.

Dolaşım Sistemi: Vazodilatasyon taşikardi hipertansiyon. Allerji: Eritem kaşıntı ödem.

Diğerleri: Eklem ağrıları halsizlik tendinit hafif fotosensitivite böbrek fonksiyonlarında geçici azalma veya yetersizlik tinnitus özellikle yüksek frekanslarda geçici işitme azalması hepatik nekroz. Ancak bu belirtiler çoknadir olarak görülebilir. Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G-6-P.D) eksikliği olanlarda hemolitik anemi görülebilir. Serum enzim ve bioşimisinde değişmeler genellikle geçici ve reversibldir. Bir kısmı spontan oynamalara bağlıdır. Transaminaz yükselmesi (SGOT SGPT) kreatinin BUN bilirubin kolesterol ve trigliserid yükselmesi eosinofili hematüri trombosit artışı monositoz bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

Siprofoksasin ile birlikte kullanıldığında Teofillin'in serum konsantrasyonları yükselebilir ve eliminasyon yarı ömrü uzayabilir. Bu da Teofillin'in toksisite riskini arttırır. Bu nedenle iki ilacı birlikte kullanmaktan kaçınılmalıdır. Ya da serum Teofillin konsantrasyonları monitorize edilmelidir. Siprofloksasin Kafein metabolizmasını etkileyerek Kafein klerensini azaltabilir ve yarı ömrünü uzatabilir. Siklosporin tedavisi gören hastalarda Siprofloksasin geçici kreatinin yükselmesine neden olabilir. Fluorokinolonlar Varfarin ve derivelerinin antikoagülan etkisini arttırabileceğinden Siprofloksasin ve bir oral antikoagülanı birlikte alan hastalarda protrombin zamanı dikkatle izlenmelidir. Probenesid Siprofloksasinin renal tübüler sekresyonunu inhibe ederek plasma seviyelerini yükseltebilir. Antasitler oral Siprofloksasin preparatlarının sindirim kanalından absorbsiyonunu geciktirirler bu nedenle 2 saat ara ile kullanılmalıdır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 27-02-2016, 02:01   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Peki bu ilaç akıntı yapar mı kan akıntısı acilll?


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cipro 500 mg neye iyi gelir

Cipro 500 mg neye iyi gelir konusu, Sağlığımız / Ne neye iyi gelir forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cipro ne için kullanılır, cipro 500 mg ne işe yarar, cipro 500, cipro nedir, cipro ne işe yarar, cipro 500 mg, cipro neye iyi gelir, cipro antibiyotik, cipro 500 mg ne için kullanılır, cipro antibiyotik neye iyi gelir, cipro 500 mg nedir, cipro neye yarar, cipro hapı ne işe yarar, cipro ne ilacı, cipro siprofloksasin 500 mg ne işe yarar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bal neye iyi gelir ebush Ne neye iyi gelir 0 23-12-2013 11:53
Atarax neye iyi gelir ebush Ne neye iyi gelir 0 23-12-2013 11:40
Armut neye iyi gelir ebush Ne neye iyi gelir 0 23-12-2013 11:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats