bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Öğretmenler Forumu

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-06-2011, 06:25   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Öğretmen Ne İş Yapar

Öğretmen Ne İş Yapar

Öğretmen nedir
öğretmenin görevleri
öğretmen ne yapar


Öğretmen bir bilim dalını bir sanatı bir tekniği veya belli bilgileri öğretmeyi kendisine meslek edinmiş kimse. İlkokulda öğrenciler "öğretmenim" diye öğretmenlerine hitap ederler.

"1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 43. Maddesine göre öğretmenlik devletin eğitim öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir."

Görevleri

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmeliklerine göre genel olarak öğretmenlerin görevleri şunlardır.

* Kendilerine verilen ve yetkili sayıldıkları dersleri okutmak
* Okuttukları derslerle ilgili uygulama ve deneyleri yapmak
* Serbest çalışma saatlerinde öğrencileri gözetlemek
* Ders dışında okulun eğitim öğretim ve yönetim işlerine katılmak
* Kanun yönetmelik ve emirlerle tespit edilen ödevleri yapmak
* Öğrencilerin sorunlarıyla ilgilenmek.

Ayrıca öğretmenlerin öğrencilerini yetiştirme konusunda her fırsattan yararlanmaları hizmet ruhu beslemeleri ödevden kaçınmamaları öğrencilerine iyi bir yardımcı ve kılavuz olmaları eğitim işlerinde bütün tutum ve davranışlarıyla örnek olmaları istenir.

Öğretim görevi sırasında öğretmenlerin öğrencileri kişisel çalışmalara yöneltmeleri zümre öğretmenleriyle yakın bir işbirliği sağlamaları öğrenci ödevlerini ilgili yönetmeliğe göre inceledikten sonra geri vermeleri sınav yönetmeliğine göre görevlendirildikleri sınavlarda bulunmaları öğrencilerinin başarılarını ölçerek değerlendirmeleri kanaat dönemleri sonunda verilecek karne notları için gerekli sözlü-yazılı yoklamaları yapmaları beklenir.

Ders görevi sonunda öğretmenlerin yapmaları gereken işler bitmez.Mesai saati bitiminden sonra öğretmenlerden yıllık ders dağıtım planlarını yapmaları dersler için hazırlık yapmaları bunun için materyaller hazırlamaları yaptıkları yazılı yoklamaları değerlendirmeleri öğrenci davranışlarıyla ilgili gözlem formlarını değerlendirerek öğrencinin gelişimini izlemeleri öğrencilerinin daha iyiye ulaşması için ne gibi tedbirler alması gerektiğini inceleyip sorgulaması beklenir.

Eğitim çalışmaları sırasında öğretmenler okul yönetiminin belirlediği günlerde okul nöbeti tutmakla kendisine verilen eğitsel kulüpleri kurarak çalıştırmakla öğretmenler kurulunun kararlarıyla kendisine verilen sınıfın eğitim işlerini düzenlemekle Tebrikler Dergisi'ni okumakla yükümlüdürler. Öğretmenler öğretim eğitim ve bilim ödevinden başka bir ödev alamazlar. Kendi okullarından başka okullarda ek olarak bilim öğretim ve eğitimle ilgili bir işte çalışacak olan öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izin almaları şarttır.

Öğretmenler önce okul müdürlerinin sonra Milli Eğitim Müdürlüğü'nün İller Kanunu'na göre mahalli mülkiye amirinin Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin denetimine bağlıdır. İlköğretim öğretmenlerinin nakil ve tayini il idaresince; lise öğretmenlerininki ise bakanlıkça yapılır. Öğretmenler okullar saymanlığından maaş alırlar ve Emekli Sandığı'na bağlıdırlar.

Ülkemizde her yıl 24 Kasım günü "Öğretmenler Günü" ve o hafta "Öğretmenler Haftası" olarak kutlanır. Günümüzde öğretmenlik mesleğine hakettiği değer verilmemekte ve yanlış politikalar yüzünden bu meslek hakettiği değeri bulamamaktadıÖğretmenliğin Tarihi Gelişimi Öğretmenliğin bir meslek olarak icra edilmesinin en bilinen örneği dir. Sofistlerin yerleşim yerlerini dolaşarak buralarda halkı eğittikleri bilinmektedir.

kaynak wikipedia
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Öğretmen Ne İş Yapar

Öğretmen Ne İş Yapar konusu, Eğitim ve Öğretim / Öğretmenler Forumu forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
4 B Öğretmen Eş Durumu elif Öğretmenler Forumu 0 12-06-2011 05:30
İks Meb Öğretmen elif Öğretmenler Forumu 0 12-06-2011 05:22
İks Öğretmen Modülü elif Öğretmenler Forumu 0 12-06-2011 05:19
İks Öğretmen Girişi elif Öğretmenler Forumu 0 12-06-2011 05:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.