bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Öğretmenler Forumu

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-06-2011, 02:21   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Eğitimin Toplumsal Temelleri Nelerdir?

Eğitimin Toplumsal Temelleri Nelerdir?

TOPLUMSAL KURUM OLARAK EĞİTİM
Toplumsal yaşantıda toplum-doğa ve toplum-insan olmak üzere iki temel ilişki söz konusudur.bu ilişkilerin kimileri süreklilik gösterir ve zamanla kalıplaşarak kurumları oluşturur.
Toplumsal kurumlartüm toplumlarda görülür.toplumsal yaşam ancak kurumsallaşma ile olanaklıdır.

kurumların kimi ortak özellikleri vardır:
*kurumlar toplumun gereksinimlerinin bir parçasını karşılar.
*kurumlar birbirleri ile etkileşim içindedir.
*kurumlar düzenlenmiş statülerroller ve normlar bütünüdür.

EĞİTİM KURUMLARININ İŞLEVLERİ
Toplumsallaşma:insan biyolojik bir varlık olarak çok ya da az örgütlenmiş toplum dediğimiz kümeler içinde dünyaya gelir ve çevresiyle etkileşim kurarak sosyal bir varlık durumuna dönüşür. işte bireyin bu yolla toplumun bir üyesi gelme sürecine toplumsallaşma denir.
okullarda öğrencilere okulların ortak değerleri davranış kalıpları toplumda oynayacakları rollerin gerektirdiği davranışlar planlı ve denetimli bir biçimde öğretilir.Böyleceonların toplumla uyumlu işbirliği duygusuna sahip hak ve sorumlulukların sınırlarını iyi çizen ve ona göre davranan bireyler durumuna gelmesi sağlanır.

Toplumun kültürel mirasını aktarma
insan düşünendüşündüklerini konuşarak ve yazarak anlatabilen tek canlı varlıktır.insanın bu özellikleri onun kendi yaşantıları yoluyla elde ettiği beceri ve yetenekleri sonraki kuşaklara aktarmasını sağlar.
kültürel mirasın yeni kuşaklara aktarılması görevi okullarca üstlenilmiştir.
okulların varolan kültürün aktarılması işlevinin yanısıra kültürün geliştirilmesi yükümlülüğü de vardır.

Varolan siyasal düzeni koruma:
eğitim kurumları toplumdaki bireylere milli ideoloji değerleri ve idealleri kazandırarak onları varolan siyasal düzene bağlı vatandaşlar olarak yetiştirirler.

Seçme ve yöneltme
eğitimin bir başka işlevi de öğrencileri ilgibeceri ve yetenekleri doğrultusunda eğitmektir.eğitim kurumları çeşitli yeteneklerdeki çocukların en iyilerini en yeteneklilerini seçerek onlara çok iyi bir eğitimolanağı sağlamak zorundadır.
eğitim kurumlarınınseçme işlevinin yanı sıra yönlendirme işlevi de önemlidir. eğitim kurumlarıöğrencilerin ilgi veyeteneklerini belirleyerekonları yönlendirmelidir.

Toplumu kalkındırma:
ülkelerin kalkınması ile toplumdaki insanların eğitim düzeyleri arasında yakın ilişki vardır.kalkınmış ve gelişmiş ülkelere bakıldığı zaman bu ülkelerde çocukların okullaşma oranının çok yüksek olduğuzorunlu eğitim sürelerinin arttığı görülmektedir.

Bireyi geliştirme
birey eğitim kurumlarında doğal ve toplumsal çevresini tanıyarak bunlardan en iyi biçimde yararlanma ve temel gereksinimlerini karşılama yollarını öğrenir.

EĞİTİMİN ÖTEKİ TOPLUMSAL KURUMLARLA İLİŞKİSİ
Ekonomi ve eğitim:ekonomik gelişme için gerekli olan teknolojiyi üretme ve insan gücü yetiştirme işlevlerinin eğitim kurumlarınca yürütülmesieğitim ile ekonominin karşılıklı etkileşimde bulunmasına neden olmaktadır.

siyaset ve eğitim:devlet siyasi partierhükümet belli başlısiyasal kurumlardır.
her toplumda devlet yönetimini üstlenen siyasal kurumlar eğitim yoluyla toplumdaki bireylere kendi siyasal ideolojilerini benimseterek var olan düzeni koruyan ve ulusal bütünleşmeye katkıda bulunan vatandaşlar yetiştirmeye çalışır. bunu sağlamak için de büyük ölçüde eğitim kurumlarından yararlanırlar.

Din ve eğitim:Tarih boyunca tüm toplumlarda görülendin toplumların ekonomik politik ve sosyal etkinliklerin düzenlenmesinde önemli rol oynamıştır.eğitimin gelişimi incelendiğinde de ilk formal eğitimin dini kurumlarda verilmeye başlaqndığı görülmektedir.
Dini kurumlardan yarılaik eğitim kurumlarının kurulmasıticaretin gelişmesi vec endüstrileşme sonucunda ekonomik kurumların güçlenmesiyle olmuştur.

Aile ve eğitim:aile çocuğun doğuştan üyesi olduğu için en küçük toplumsal kurumlardır.çocuk ilk toplumsal davranışları aile üyeleri ile etkileşim kurarak ve onları taklit ederek öğrenir. başka bir anlatımla çocuğun toplumsallaşması ailede başlar.
günümüzde çocuğun ilk eğitimi işlevi büyük ölçüde eğitim kurumlarınca yürütülmektedir.
bu gelişmelere karşınailenin çocuğun eğitimi işlevini bütünüyle bıraktığı söylenemez. her aile çocuğuna aile üyelerince benimsenen değerleritutumları çoğunlukla bilinçli bir biçimde kazandırılmaya çalışılır. bu nedenle aile içinde çocuğa verilen eğitim yarı formal eğitim olarak kabul edilebilir.

BELLİ BAŞLI TOPLUMSAL OLGULAR VE EĞİTİM
Toplumsal denetim ve eğitim:
Toplumun bir bütün olarak çözülmeden uyumlu bir biçimde varlığını sürdürmesinde toplumsal denetim önemli rol oynar.
toplumsal değerler ve normların yanısıra her toplumda yapılması kesinlikle yasaklanmış ve yaptırım gücü zor kullanılmasına olanak sağlayacak bir biçimde örgütlenmiş yazılı hukuk kuralları vardır.
eğitim kurumlarının ürünü insan olduğu için bir çok toplumsal kurum eğitim kurumlarının etkileri ile yakından ilgilenerek onları denetler. eğitim kurumları üzerinde en çok politik dini ekonomik ve aile kurumlarının denetimi vardır.

Toplumsal hareketlilik ve eğitim
Toplumsal hareketlik:genel anlamıyla toplumdaki bireylerin toplumsal hiyerarşide bir statüden başka bir statüye geçmesidir.bireyin düzeyinin
kümeninüyesi olduğu derneğinişinin yaşam biçiminin değişmesi toplumsal hareketlilik olarak nitelendirilebilir.
toplumsal hareketlilik yatayve dikey olmak üzere iki türlüdür. yatay hareketlilik aynı toplumsal düzeyde kalmak koşuluyla bir benzer küme ya da durumdan bir başkasına doğru ileri geri hareketi anlatır. bu tür hareketliliktestatü değişmesi söz konusu değildir.dikey hareketlilikte ise bir toplumsal tabakadan bir başkasına geçiş sözkonusudur. başka bir anlatımla bireyin toplumsal statüsü değişmektedir.
toplumsal hareketliliği başlatan en önemli etmen ticaretin gelişmesi ve endüstrileşmeyle birlikte toplumların ekonomik ve politik yapılarının değişmesi ve eğitimin yaygınlaşmasıdır.

Toplumun Nüfus Özellikleri ve Eğitim
bir toplumun nüfusunun azalması ya da çoğalması toplumdaki iş gücü sayısını üretim ve tüketim düzeyini bunlara bağlı olarak da ulusal gelirdeki artışı ve gelirin bireylere dağılımını etkiler.
toplumların eğitim düzeyi ile nüfus yapıları arasında da yakın ilişki vardır.bu ilişki aşağıdaki gibi özetlenebilir.

1. eğitim düzeyi yükseldikçebirey sağlıklı kalma yollarını öğrenebileceği ve sağlık hizmetlerinden daha iyi yararlanabileceği için ölüm oranı düşer.

2. eğitim düzeyi yükseldikçe ailelerdeki çocuk sayısı azalır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Eğitimin Toplumsal Temelleri Nelerdir?

Eğitimin Toplumsal Temelleri Nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Öğretmenler Forumu forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: eğitimin toplumsal temelleri, eğitimin toplumsal temelleri ödev, eğitimin toplumsal temelleri nedir, eğitimin sosyal temelleri, eğitimin temelleri nelerdir, eğitimin toplumsal temelleri nelerdir, eğitimin sosyal temelleri nelerdir, eğitimin toplumsal işlevleri nelerdir, eğitimin psikolojik temelleri, eğitimin sosyal temelleri ödev, eğitimin toplumsal temelleri ödevleri, eğitimin psikolojik temelleri nelerdir, eğitimin psikolojik temelleri nedir, egitimin toplumsal temelleri nedir, eğiti sosyal temelleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kadın İçin Eğitimin Önemi nurküllü Eğitim ve Kadın 2 25-08-2012 12:01
İnsan Hakları Kavramı Gelişimi ve Düşünsel Temelleri elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 03:45
Toplumsal alanında yapılan yenilikler nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-02-2011 04:13
Avusturyada Eğitimin Genel Özellikleri Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 08:26
Hadis İlimlerinin Temelleri VuSLaT Dua, Ayet, Hadis 0 06-05-2008 04:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.