bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Örf ve Adetlerimiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-06-2010, 06:46   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Antalya Yoresi Halk Danslari1. Başa Giyilenler: Bordo fes para çelgi pullu şifon renkli yazma oyalı yazma

2. Sırta Giyilenler: İşlik (gömlek) delme (iç yelek) kebe (cepken) kuşak üçetek (Sitare) golan (kolon) şalvar öncek boyunluk

3. Ayağa Giyilenler: Yün çorap (desenli-renkli) çarık yemeni

4. Takılar: Sıra inci altın para gerdanlık gümüş bağırlık Zülüf bastı

5. Süsler

6. Saç Şekilleri: Boncuklu belik

7. Aksesuvar: Gümüş tokalı kemer.


Erkek Giysileri


1. Başa Giyilenler: Bordo fes poşu (ipek)

2. Sırta Giyilenler: İşlik kapalı mintan göynek (alacak) cepken (kebe) şalvar (çağşır) acem kuşağı golan poşu Trablus kuşağı dizlik kısa potur

3. Ayağa Giyilenler: Çorap çarık çizme tozluk

4. Aksesuvar: Piştol tabanca yağlık (işlemeli) tütünlük.

Antalya yöresi giysilerinin derlenebileceği alan Yörük yaşamının daha taze yaşandığı Korkuteli Elmalı ve çevresi idi. Bununla beraber Serik-Manavgat ve çevresinden derleme çalışması içerisine alınmıştır. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar sonucunda derlenen malzemeler değerlendirilerek aşağıdaki bilgilere ulaşılmıştır.

Antalya bölgesinin “Teke Sancağı” içerisinde bulunması ve aynı özellikleri göstermesi kaçınılmaz bir gerçektir. Bugünde Teke bölgesi dediğimiz bu bölge büyük oranlarda Yörük yaş***** ve iskanına ev sahipliği yapmış ve yapmaktadır. Bölgenin yüzyıllardan bu yana Sarıkeçili Karakoyunlu Yeniosmanlı Eskiyörük Honamlı vb. Yörük aşiretlerinin iskan ettiği bir bölge olması özelliği ile genel anlamda Yörük kültürünün kesin bir hakimiyeti söz konusudur.

Bu nedenle yörenin giysi ve oyun özelliklerini Yörüklerde aramak ve bulmak mümkündür.

Yapılan çalışmalar sonucunda; Antalya’da halk oyunları giysisi dönem dönem küçük değişiklikler olmasına karşın şu şekilde oluşmaktadır.


KADIN GİYSİLER

Başa Giyilenler

Fes: Kırmızı veya bordo renkli keçe veya kartondan yapılan fes genellikle püskülsüzdür. Fesin önünde iki veya üç sıra altın paralar dizilidir.

Oyalı Yazma: Kare şeklindeki yazmanın kenarları yöre motiflerinden oluşan oyalarla işlidir. Yazma üçetek rengine uygundur.

Alyazma: Kare şeklindeki alyazmanın kenarları da yine oyalıdır.

Başlık (Para Çelgi): Üzeri pullara işlenmiş bordo fes; her tarafı pullu şifon yüz çevresini örtecek şekilde bağlanır. Üzerine her tarafı desenli ve çok renkli yazma örtülür. Onun üzerine pullu şifondan çatı yapılır. Başlığın ön tarafından ikişer sıra inci sarkıtılır. Altın paralar yüz çevresi boyunca takılır.

Sırta Giyilenler

Göynek: Eskilerde canfırdan yapılan göyneğin yaka ağzı pullu ve tığ iş işlemeli olup kolları geniş ve yarım yakalıdır. Kalça üzerine kadar uzanır. Önü kapalı olup üsten uç veya beş düğmeli olan bu iç giyim parçası şimdilerde börümcek veya şile bezi kumaştan yapılmaktadır. Uzun kollu olan göyneğin kol ağızları yırtmaçlı ve geniştir. Yaka kenarlarına siyah veya mor renkli sutaşı ile işlidir.

Şalvar: Şalvar üçetek kumaşından yapılmaktadır. Eğer üçetek kutnu kumaştan yapılırsa şalvar saten kumaştan yapılmaktadır. Çitariden dikilen şalvarların içi astarlıdır. Uç kısmı ve paça kısmı (15 cm) astar kumaşından yani bez dokuma kumaştan yapılmaktadır. Ağı geniştir.

Üçetek: Genellikle çitari ve kutnu kumaşlarından yapılmaktadır. Uzun kollu olup kol ağızları yırtmaçlı ve düğmelidir. Önü açık belden itibaren üç parça eteklidir. Üçeteklerin kenarları dikimli olup bu dilimlerin üzeri siyah kordonla işlidir. Üçetek yapılan kumaşlar; kırmızı mor vişne renklerindedir. Yarım yakalı olup ön üstten üç düğmelidir. Kutnu üçeteklerin kenarları ise sarı harçlarla işlidir. Normal bir yöre kadınına 4-5 metre kumaştan bir üçetek yapılmaktadır.

Cepken: Yörenin cepkeni kırmızı veya mor kadife veya çuhadan yapılmaktadır. Uzun kollu ve önden açıktır. Bele kadar uzunluktadır. Yarım yakalıdır. Cepkenlerin kenarları sarı veya beyaz harçlarla işlidir. Kol ağızları da yine aynı renkli sim veya harçla işlidir. Koltuk altlarına kuş şeklinde kumaş parçası konarak rahat hareket etmesi sağlanır. Cepkenin ön ve arka yüzleri yöreye has motiflerle simlerle işlenmektedir. Yaka kenarlarında yine simlerle veya harçla işlenir.

Delme Yelek: Üçetek kumaşından yapılan delme yelek kısa kollu bele kadar uzunlukta ve önü açıktır. İçi astarlıdır. Önünün kenarları oymalı olup bu oymaların üzeri siyah kordonla işlidir.

Şal Kuşak: Çok renkli yün ipliklerden özel tezgahlarda dokunan şal kuşaklar kare şeklindedir. Üçeteğin üzerine üçgen şeklinde bağlanır.

Öncek: Eskilerden kirmenle eğrilmiş çok renkli yünlerden özel tezgahlarda yapılan önceklerin üzerinde yöre motifleri bulunurdu. Şimdilerde ise el tezgahlarında kendinden desenli bordo veya kırmızı renkli buldan dokumasından yapılmaktadır. Üzerinde ve alt kısmında püsküller bulunur.

Golan: Çok renkli yün iplerden elle veya özel tezgahlarda dokunan golanlar daha çok Serik ve Manavgat ilçelerinin köylerinde dokunmaktadır. Golonlar genellikle iki parmak genişliğinde ve 2-3 metre uzunluğundadır. Golan bele şalkuşağın üzerine dolanarak diğer ucu aşağıya sarkıtılır. Uçlarına mavi boncuklar takılır.

Ayağa Giyilenler

Çorap: El örgüsü yünden yapılan düz beyaz çoraplar dize kadar uzunlukta olup yanlarında değişik renklerdeki yünlerden yöre motifleri bulunur.

Çarık: Şaplı deriden yapılan çarıkların uzun kıldan örülü bağcıkları vardır. Çarıkların değişik renkteki derilerden yapılanları bulunmaktadır. Çarığın rengi kullanılan deriye göre değişir.

Takı ve Aksesuvar: Baştaki fesin önüne altın ve gümüş dizilerden oluşan: Kasaba arabeli dulukbastı Fadime ana eli veya boncuklu süsler bulunmaktadır. Kese dikilenlerin dışında maşallaha dikilenleri de vardır. Boyunlarda ise karanfil ve mavi cam boncuk dizileri elmas dizileri beşibirlik ve gümüş paralarda takılırdı. Saçlara örük boncuğu takılırdı. Para Çelgideki (başlık) altın veya gümüş dizileri yanında yanaklara “zülüf bastı” başta kullanılan aksesuvardır.

Göğüste “gümüş gerdanlık” veya altın dizisi veya “bağırlık” denilen gümüş bir takı kullanılır.

Belde “Gümüş Tokalı Kemer” kolon kuşak (tokurcaklı yeni boncuklu) kullanılır.

Aksesuvar olarak başta para çelgide bulunan dizi altınların yanı sıra dizi altın gerdanlık bağırlık (gümüş bağır süsü) zülüf bastı gümüş tokalı kemer boncuklu belik vb. takılarda kadınlar tarafından özellikle ve genellikle kullanılan aksesuvarlardı.

Bunlarla beraber kadınlarda kullanılan giysi parçalarının renkleri genel olarak kişinin toplumdaki statüsünü belirlediği gibi saygınlığı da belirliyordu. Kadının kız mı nişanlı mı evli mi dul mu olduğunu baş bağlamasından ve kullandığı renklerden anlamak mümkündü. Geçmişte bu derece sembolize edilen halk giysilerinden çok az örnek günümüze kalabilmiştir.

ERKEK GİYSİLERİ

Başa Giyilenler

Fes: Bordo renkli keçeden veya kartondan kalıp üzerine geçirilmiş yün kumaştan yapılan fesin tepesinde püskül yoktur.

Poşu: Bordo fes üzerine ve mintan rengiyle uyumlu kaliteli Alaiye kuşağı bulunmaktadır. Şimdilerde ise siyah yazma kullanılmaktadır. Poşu fes üzerine sarılarak bir ucu başın yan tarafından aşağıya sarkıtılır.

Başlık: Bordo fes üzerine çok renkli ipek puşu düğümü sol kulak üzerine gelecek şekilde uçları omuza sarkıtılarak bağlanır.

Sırta Giyilenler

Göynek: Alaca renkli dikine çizgili hakim yakalı önü kapalı dokuma kumaştan yapılmaktadır. Ön üstten üç veya beş düğme açık olabilir. Şimdileri ise sarı renkli pöti kareli poplin kumaştan veya beyaz poplin kumaştan yapılmaktadır. Göyneğin kolları uzun olup kol ağızları düğmelidir. Boyu kalçaları örtecek kadar uzunluktadır.

İç Donu: Belden bol büzgülü canfırdan olup dize kadar uzanmaktadır.

Cepken (Kebe): Yörede daha çok açık mavi veya lacivert renkli kadife veya çuha kumaştan yapılan cepkenler uzun kollu içi astarlı ve bel hizasına kadar uzunluktadır. Yarım yakalı olup önden açıktır. Cepkenin ön ve arka yüzü yöresel motiflerle işlemelidir. Yaka kenarları ile birlikte diğer kenarları da simlerle işlenmiştir. Koltuk altlarına rahat hareket etmesi için kuş adı verilen ek kumaş konmaktadır.

Şalvar: Çağşır denilen depme hayvan kılından yapılır. Göbek altı bol büzgülü uçkurla bağlı ağı geniş rahat harekete elverişli ve ayak bileklerine kadar uzunluğunda bir giysi parçasıdır. Şalvarın üstü geniş alt tarafı ise dardır. Paçaları düzenli bir şekilde kıvrılarak çorabın altına konur. Şalvarın içi astarlıdır.

Şal Kuşak: Çok renkli yün iplerden özel tezgahlarda dokunan şak kuşaklar genellikle kare veya dikdörtgen şeklinde yapılmaktadır. Şalvarın üzerine düzgün bir şekilde kıvrılarak bağlanır. Şal kuşağın üzerinde Türk motifleri veya geometrik şekiller bulunmaktadır.

Golan: Çok renkli yün iplerinden özel tezgahlarda örülen golonlar 2 veya 3 metre uzunluğunda ve iki parmak genişliğindedir. Yörede daha çok Side ve Manavgat ilçelerinin köylerinde kadınlar tarafından örülmektedir. Üzeri yöresel motiflerle süslüdür. Golan kuşak üzerine dolanarak bir ucun uzun bırakılarak yandan aşağı sarkıtılır.

Ayağa Giyilenler

Çorap: Beyaz şaplı deriden yapılan çarığın bağcıkları siyah kıl ipinden yapılmaktadır. Bağcıklar uzun olup çorabın üzerine sarılarak bağlanır. Yörede özel olarak yapılan çarıkların bağcıkları ise sırımdan yapılır.

Aksesuvar

Aksesuvar olarak kullanılan kolan kuşak bıçak silahlık tütünlük tabanca ve benzerleri her iki kıyafetle birlikte kullanılmakta olup kişilerin ekonomik durumu ile ilgilidir.

OYUNLARIN ÇALGILARI

Meydanlarda ve Kapalı Yerlerde: Meydan Sazı Kaval.

Alyazma- Zeybek Erkek Tek- Toplu.
Dimi dimi -
Doneley - Kaşık Erkek Tek -Toplu
Gökte de yıldız yüzaltmış -
Kaşık oyunu Erkek Tek - Toplu
Kaşıklı zeybek- Türkülü.
Gölhisar Zeybeği - Erkek.
Hasanbey Zeybeği - Erkek Tek- Toplu.
Haymanalı -
Kabardıç - Zeybek Erkek Tek-Toplu.
Kaşık oyunu- Erkek-Kadın Tek-Toplu
Mengi-
Peşrev oyunu -
Sallama -Kaşık oyunu Erkek Tek-Toplu.
Sektirme-Kaşık oyunu Erkek Tek-Toplu.
Serik kıvrak Zeybeği -
Zeybek- Erkek Tek-Toplu
Yayla yolları-
Kaşık oyunu- Erkek Tek-Toplu.
Antalya Yoresi Halk Danslari


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Antalya Yoresi Halk Danslari

Antalya Yoresi Halk Danslari konusu, GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM / Örf ve Adetlerimiz forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: antalya halk oyunları isimleri, antalya yöresi halk oyunları isimleri, antalyanın yöresel oyunlarının adları, antalya halk oyunlarının isimleri, antalya halk oyunları adları, antalya yöresi halk oyunları adları, antalya yöresi oyun isimleri, antalya yöresi halk türküleri, serik kıvrak zeybeği, antalyanın yöresel oyunları, antalya yöresinin halk oyunları adları, antalya yöresel oyunlarının adları, antalya nın halk oyunlarının isimleri, antalya yöresinde en çok kullanılan takılar, antalya nın halk oyunları adları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ege Yöresi Halk Oyunları CooLKadin Türküler 18 29-05-2017 04:21
Kırşehir Yöresi Halk Oyunları CooLKadin Türküler 2 23-10-2016 01:55
Silifke Yöresi Halk Oyunları CooLKadin Türküler 4 04-11-2015 08:21
Kibris Halk Danslari mormavi Örf ve Adetlerimiz 0 01-06-2010 06:45
Elazığ Yöresi Halk Oyunları CooLKadin Türküler 0 24-01-2009 11:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats