bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Örf ve Adetlerimiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-06-2010, 06:53   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Afrika Danslari Nasil Yapilir?Bu yeni dans akimi serbest ve doğal hareketler ile içinizde zaten var olan fakat uyuyan ritim ve dans yeteneğini çıkarıyor
ter döküp eğlenirken ritmik Afrika davullarının eşliğinde dans ederken vücudun enerjisini harekete geçirmekle beraber 5 çakrayı açarak terapi etkisi bırakıyor. Derslerde bir buçuk saat boyunca eğlenerek terlerken hem vücudunuzdaki toksinlerden arınabilir hem de vücudunuzu güçlendirip forma sokabilirsinizAFRİKA DANSI


SALSA


AFRO-KUBAN


CAZ DANSAfrika Dansı toprak ana doğa yeryüzü ve atalara teşekkür ve saygıyı içeren sembolik hareketlerle Caz Dans Tap Salsa Afro-Kuban ve daha nice dansın kökenidir. Örneğin batı danslarında başın katı bir şekilde durması ve oynatılmaması başın oynatılırsa çirkin duracağı salık verilir. Afrika Dansı ham ve doğal hali ile dans ederken bas dahil ve vücudun her tarafını özgürce oynatmayı hedefler. Afrika Dansları genelde bacaklar bükülü hafif yaylanmayı içeren oldukça neşeli poliritmik ve enerjik hareketleri içermektedir. Dersin sonunda oluşturulan çemberin içine arzu edenlerin girip alkışlar eşliğinde istedikleri gibi dans etmeleri de derslerden edinilen en zevkli güven katan ve insanları birbirine kaynaştırıcı tecrübelerden birisi. Dersin ilk yarim saati güçlendirici ısınma ve esnetme hareketlerini sonraki bir saati ise Afrika Dansı'nı içeriyor.

Kick-box pilates spinning derslerinden çok uzun zaman önce Afrika Dansları ve insani elektrik çarpmışcasına etkileyen Afrika Davullarının sesleri vardı. Afrika Dansı vücudunuzu esnetip güçlendirip forma sokarken bedenin Afrika ritimleri eşliğinde kendini doğal bir hareketler bütününe bırakmasını ve tüm vücudu çalıştırmayı hedefliyor. Neşelenecek hareketlerin serbestliği ile özgürlük hissine kapılacak dersler üzerinizde adeta terapi etkisi bırakacak yorulmak yerine kendinizi enerji almış hissedeceksiniz. Daha önce hiç dans etmemiş ve kendilerini dansa pek de yakın görmeyenlerin bile adapte olabileceği bu dans özellikle etnik müziğiyle birlikte çok çekici ve keyif verici. Çıplak ayakla yapılan çalışmanın yararlarından bir başkası da denge yeteneğini geliştirmesi.
Egzersiz felsefesinin ana kuralları üzerine kurulu tüm bir çalışma olan Afrika Dansı dersleri Afrika davulları eşliğinde ‘dans’ üzerine odaklanmaktadır. Dersler kendine has bir esnetme ve ısınmayı takiben güç dolu ama aynı zamanda zarif ve basit herkesin öğrenebilmesi ve zevkle yapabilmesi için dikkatle bölümlere bölünmüş Afrika Dansı hareketlerini birleştirmektedir. Vücut akıl ve ruhu kullanan Afrika Dansı mükemmel bir terapisel egzersizdir.

Müzik eşliğinde başınızın serbestçe sallanmasını sağlayan dönmeyi içeren hareketlerle olumlu düşünmeyi teşvik eden poliritmik Afrika Dansı aura’yı hareket ettirebilmekle beraber 5 çakrayı açmaya yaramaktadır. Afrika Dansı vücuda ibadet etmek iç devinimlerle bağlantı kurmaktır. Etrafımızdaki dünyanın içimizde olduğunu hissederiz. İçimizin derinliklerinden dışa doğru bir şekilde hareket etmemize izin verdiğimizde dualarımızı dans ettirmiş oluruz; iyileşmeye ve kendimiz ve dünyamız ile uyum içinde olmaya doğru doğal olarak hareket ediyor oluruz. Afrika’da dans hikaye şarkı müzik dinsel törenlerle beraber hayatın ayrılmaz bir parçasıydı. Geleneksel dans hareketleri ve dans dizileri genelde dış dünyayı hayvanları (ör.: bir kuşun uçuşu) doğanın öğelerini (rüzgar su toprak) insanların günlük hareketlerini gözlemlemekten kaynaklanırdı. Bununla birlikte Afrika Dansı ve müziğinin en önemli bileşeni dansçının ve çalgıcının iç dünyası dansa ve müziğe getirdiği heyecan can ruhtur ki bu da kendi iyileşmemizin öz kaynağıdır.

Ritim ve hareket vücudumuzda doğal olarak vardır. Dans ilk iletişim yöntemlerinden olduğu için içimizde derin bir şekilde kök salmış halde mevcuttur. Beraberce şarkı söylemek müzik yapmak ve dans etmek bir topluluğu bir araya getiren unsurdur. Aynı zamanda mutluluk üzüntü ve heyecan ifade etme yöntemidir. Afrika’da bazı danslar 1000lerce yıl öncesinden gelmektedir. Ruhani lider ve iyileştiricilerin önce dansçı oldukları söylenir. Bazı dans ve ritimler özellikle vücudu aklı ve ruhu iyileştirmek için kullanılmıştır. Bu danslar ruhani hayatı (maneviyatı) günlük hayattan ayırmayan insanlardan gelmiştir. Afrika Dansları ve vurmalı çalgıları doğumdan ölüme kadar hayatın kayda değer her türlü bölümünde yer almıştır. Afrika Dansı ve ritimleri ruhu özgürleştirmenin yanı sıra vücudu uyandıran akort eden onurlandıran varoluşunuza denge getiren unsurdur.

Davul çalma iyileştirici Afrika Dansı’nın önemli bir parçasıdır. Davulun enerjisi müzik dans ve şarkıdan oluşan önemli bir üçgen oluşturur. Bu da Afrika geleneğinin önemli bir parçasıdır.

Müzik


Şarkı Dans

Bazı ritimler vücudu aklı veya ruhu iyileştirmek için bireye ya da gruplara çalınırdı. Yeryüzünden gelen enerji topraktan davulcuya davulcudan davula ve sonra çıkan davul sesleriyle dışarıya etrafa doğru yayılır. Davulun ritmiyle bütünleşildiğinde farklı bir kalp atışı hissedilir. Derslerde salt hareket ederken ve nefesinizle bütünleşirken bu enerji ve kalp atışını hissedebilirsiniz.
Afrika’da görsel ifadenin ana unsuru danstı. Dans eğlence veya dini ortamlarda yer gösterirdi. Afrikalılar hayatin her safhasında doğum bluğ çağı evlilik ve ölüm seramonilerinde bile dans ettiler. Becerilerin yarıştığı gösterilerde de danslar vardı. ‘’Hareket’’ katılımcı bir olaydı ve çocuğundan yaşlısına tüm halk toplu halde dans ederek kültürel inançlarını ifade ederlerdi. Danslara genelde djembe başta olmak üzere çeşitli davulların vuruşları eşlik ederdi.
Bazı karakteristik dans hareketleri:

v Dizler bükülü vücut belden öne doğru bükülü bir şekilde kalça hareketleri
v Genellikle doğadaki devinimleri taklit eden hareketler
v İfade etme özgürlüğüne imkan veren doğaçlamayı sergileyen hareketler
v Vücudun merkezinden gelen hareketler (kalçadan dışa doğru patlamayı andıran hareketler)
v Daha büyük bir güçle ilerleyen ritimlerle yapılan hareketler

‘’Sallanma özelliği’’nin Afrika ritmini tanımlayan bir özellik olduğunu anlamak ve tanımak önemlidir. Avrupa müziğinde genelde ilk ve 3. müzikteki vuruş Afrika ritimlerinde ise 2. ve 4. vuruşlar vurgulanır. Bu bir geri gelme hissi verir seken top gibi sanki ikinci ve dördüncü vuruşlar ilk ve üçüncü vuruşlara bir cevapmış gibi. Topun tekrar tekrar sekmesi gibi vuruşun enerjisini yenileyen bir sekmedir. Kendi momentumunu kendisi yaratır gibi gözüktüğü için vücut hareketlerinde daha büyük bir güçle ileriye gitme durumu vardır. Ayrıca vücut hareketlerinde poliritim yani vücudun her bir parçasını ters ve ayrı ritimlere göre hareket ettirme de dansların göze çarpan özelliklerindendir. Bu da örneğin kölelerin Afrika’dan Amerika’ya getirdiği ve caz dansta hala görülen bir özelliktir.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (02-06-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Afrika Danslari Nasil Yapilir?

Afrika Danslari Nasil Yapilir? konusu, GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM / Örf ve Adetlerimiz forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: afrika dansı nasıl yapılır, afrika dansı öğren, afrika dansları, afrıka dansı hareketlerı nasıl, afrikadanslari, afrika danslari,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Waltz Dansi Nasil Yapilir? mormavi Örf ve Adetlerimiz 0 01-06-2010 06:52
Suni Solunum Nasil Yapilir... mormavi İlkyardım 0 13-04-2010 06:05
Angelz danteli-nasil yapilir Mahperver Diger Dantel Örnekleri 0 17-01-2010 11:39
Kilo cizelgesi nasil yapilir? Seray Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 1 28-12-2009 02:15
Bebe Biskuvisi Nasil Yapilir... mormavi Bebek Besinleri 0 23-09-2009 04:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats