bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Örf ve Adetlerimiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-10-2010, 12:57   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Adıyaman Yöresi Düğün Gelenekleri

SÖZ KESME Geçmişte evlenme yaşı küçüktü; anne ve babalar çocuklarının mürüvvetini görmek için bir an önce evlendirmek isterlerdi.

1970'li yıllardan8 önce erkekler askere gitmeden evlenirler askere giderken de genellikle çocuk sahibi olurlardı. Günümüzdeyse bu kural neredeyse tamamen yıkılmış durumdadır. Artık erkeğin askere gitmesi kız tarafı için ön koşul olarak ileri sürülmektedir. Ge8çmişte kızlar 17-18 yaşlarında evlenmiş olurdu. Günümüzdeyse kızlarda evlenme yaşı 20'yi aşmış durumdadır.

Ahlat'ta geçmişte sıra gütme vardı; büyük dururken küçük evlenemezdi. Ancak günümüzde bu kural da değişti; büyük dururken küçük kardeş büyüğünün rızasını almak koşuluyla evlenmektedir.

Erkekler evlenme isteğini kardeşine ablasına yengesine söylemekteydi. Geçmişte anne ve babasına kesinlikle söyleyemezdi. Günümüzde babaya yine söyleyemez ama annesine ev2lenme isteğini açıkça söyleyebilmektedir.

Kızlar ise bu konuda hiç konuşamazlardı. Günümüzde kız istendiği zaman kıza sorulduğunda istemiyorsa açık açık söyler istiyorsa “siz bilirsiniz” der. Bu ifade kızın istediği anlamına gelmektedir.

Çok eskiden evlenmek isteyen erkeğin evdeki yemek tenceresine tekme vurduğu tesbit edilmiştir.

Eş seçimi ve kız beğenme;
Eskiden eş seçimini büyükler yapardı büyükler ne derse onların dediği olurdu. Günümüzde ise eş seçimini gençler kendileri yapmaktadır.

Oğlan düğünlerde ve bayramlarda bir kızı görür beğenir; bunu aile büyüklerine söyler; bunun üzerine aile büyükleri araştırma yapmaya başlar.

Evlenecek olan kızda aranan özellikler;

Güzellik beceriklilik hamaratlık soy sop aile yapısı yaşının oğlandan büyük olmamasıdır.

Evlenecek erkekte aranan özellikler ise;

Ahlatlı olması memur olması içkisi kumarı olmaması soy sop aile yapısı ekonomik bakımdan kıza denk olması şeklinde sıralanmaktadır.

Eskiden evlenmeler genellikle görücü usulüyle olmaktadır. Günümüzde ise evlilikler gençlerin anlaşması yoluyla yapılmaktadır. Tavsiye üzerine aracı yardımıyla yapılan evliliklere de yörede sıkça rastlanmaktadır.

Erkek anlaştığı veya herhangi bir yolla görüp beğendiği kızı ailede uygun olan kişilere söyler. Aile bunun üzerine harekete geçer. Ailenin kadınları kız bakmaya giderler.

Kız bakmaya gitmeye yörede “kız beğenmeye gitmek” denir. Kız beğenmeye gidilirken kız evine haber verilmez aniden gidilir ki ev halinin nasıl olduğu daha iyi anlaşılsın. Kız beğenmeye gidildiğinde kızın fizik yapısına davranışlarına evin düzenine bakılır. Yöre halkı konuya bakış açısını “evin kapısı bacası düzgünse o evden kız alınır” sözleriyle ifade etmektedir.

Kız isteme;

Perşembe günü uğurlu gün sayıldığı için kız istemeye Perşembe günü gidilir.

Kız beğenmeye gidildiğinde kız beğenilmezse hiç konuşulmaz; eğer oğlan çok istiyorsa caydırmaya çalışılır. Kız ailenin davranışları ve ev hali beğenilmişse kız isteme hazırlıkları başlar. Kız ailesine elçi aracılığıyla niyet açılır ve kız istemeye gidilir. Kız istemeye gidilirken kız tarafına haber verilir. İstemeye kızın annesi babası ağabeyi amcası dayısı vb. yakın akrabaları gider. Eskiden oğlan gitmezdi günümüzde kız istemeye oğlanın da gittiği görülmektedir. Kız istemeye giderken kızın verilmeme ihtimali düşünülerek hiçbir şey (yasaklı kelime)ürülmez. Kızı oğlanın babası veya ondan daha büyük aile büyüğü varsa o ister. İsteme;

Ahmet Efendi hiç sormuyorsun niye geldin

Misafirimsin hoş geldin başım gözüm üzerine

Allah'ın emri peygamberin kavliyle senin kızın Ayşe'yi oğlum Ali'ye istiyorum.

Kaderse olur araştıracağım eşim var dostum var akrabalarım var onlara soracağım.”

Bir istemeyle kız verilmez. Bir kızı en az üç kere istemek gerekir. Bir istemeyle kız verilmesi kınanır “falan kişi kızını hemen verdi” denir. Eğer kız verilmeyecekse sudan bahaneler uydurularak gelenler sürekli geri çevrilir. Oğlan tarafı bunu hisseder.

Yörede kaderse olur demek kızı vereceğiz anlamına gelmektedir.

Kız tarafı niyetliyse iki üç istemeden sonra kız verilir. Kız verildikten sonra kız istemeye gidenler içerisinde oğlan tarafının en küçüğü kimse kalkar kız tarafının aile reisinin elini öper. Bu uygulamaya yörede “el öpme” denir. Bu olay halk arasında “bu gece el öpüldü” şeklinde anlatılır. El öpüldükten sonra oğlan tarafının getirdiği şeker dağıtılır. El öpüldüğü gün “ağır nışan” “başlık” kız tarafına verilecek “haletler (hediyeler)” konuşulur. El öpülen geceye “söz kesme” de denir.

Yörede son yirmi yıl öncesine kadar başlık almak vardı. Alınan başlık yine kız için kullanılırdı. Yörede başlığa “süt hakkı” denmektedir. Başlık uygulaması günümüzde Ahlat merkezde tamamen kalkmış durumdadır. Köylerde bu uygulama halen sürmektedir. Eskiden başlık parasından düşmek için aile büyükleri kız evine gittiklerinde yemek yemezlerdi.Alıntı.
nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 21-02-2012, 06:05   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
;))

eee idare eder :D :P
 

Alt 03-05-2012, 01:23   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

eeeeeeeee çok güzel <3
 
Alt 23-02-2013, 03:54   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face25 ödev

ya iyide kim yazacak bunları çok uzunn iş (: :D :P
 
Alt 27-03-2014, 11:35   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

kardeşim için araştırdım bende adıyamanlıyım doğru söylüyo ;)
 
Alt 16-10-2014, 11:39   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Thumbs up

adıyamanlı biri olarak çok çok beğendim
 
Alt 16-11-2015, 08:40   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Eminim
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Adıyaman Yöresi Düğün Gelenekleri

Adıyaman Yöresi Düğün Gelenekleri konusu, GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM / Örf ve Adetlerimiz forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: adıyaman düğünleri nasıl olur, adıyaman düğün adetleri, adıyaman yöresi düğün gelenekleri, adıyaman düğün gelenekleri, adıyaman nişan adetleri, adıyaman adetleri, adıyaman gelenekleri, adıyaman düğünleri, adıyamanda düğünler nasıl yapılır, adıyaman örf ve adetleri, adıyamanlılar nasıl olur, adıyamanın düğün gelenekleri, adiyamanin dügünleri, adıyamanın düğünleri, adıyaman ın düğün gelenekleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hatay Yöresi Düğün Gelenekleri nimlahza Örf ve Adetlerimiz 1 08-01-2016 01:39
Tokat Yöresi Düğün Gelenekleri nimlahza Örf ve Adetlerimiz 3 01-01-2015 03:32
Erzurum Yöresi Düğün Gelenekleri nimlahza Örf ve Adetlerimiz 7 30-04-2014 08:15
Manisa Yöresi Düğün Gelenekleri nimlahza Örf ve Adetlerimiz 0 13-10-2010 12:51
Malatya Yöresi Düğün Gelenekleri nimlahza Örf ve Adetlerimiz 0 02-10-2010 01:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.