bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Örf ve Adetlerimiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-10-2010, 12:08   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Burdur Yöresi Evlenme Gelenekleri

Yörede evlenme gelenekleri pek az degişime uğramıştır. Evlenme çağı kızlarda 15-19 erkeklerde 18-23 yaşları arasındadır çoğunlukla görücü usulü ile evlenilir. Oldukça azalmış olmasına rağmen bazı yörelerde devam eden başlık parası geleneği kız kaçırma olaylarını da artırmaktadır. Bu ise yakın zamana değin aileler arası düşmanlıklara yol açmıştır. Kızların söz hakkı yok gibidir. Erkeklerse evlenme istemlerini ev içinde çekingen küskün tavırlarla belirtir. Aracılarla iletirler. Yanıtta aracılara verilir.

Erkeğin istediği kızı ana-baba da uygun görürse kızın evine elçi gönderilir. Erkeğin herhangi bir isteği olmasa da eğer oğlan evlenme çağına gelmişse kız boylamaya (beğenmeye) çıkılır. Elçi gönderme. doğrudan kız isteme anlamına geldiğinden önce kadınlar gidip kızı görürler. Elçiler yörenin saygın kişilerinden seçilir. Oğlanın babası ya da yakınların dan birileri elçilerle birlikte gider. Bunun için de genellikle Cuma günleri seçilir. Elçiler arasında en yaşlı kişi sözü açar isteklerini bildirirler. Kız babası da evlenmeden yanaysa ''Allahm emri varsa menne diyecem? Bir de gızdan sorak bahah ne der'' diye cevaplar. Karısı aracılığıyla kızın düşüncesini elçilere iletir. Evlenmeden yana değilse "Kocalık kızımız yok. Sizin yitiğiniz bizde değil başka yerde arayın''gibi yanıtlar verilir. Kız tarafı olumlu yanıtlıysa ''şirni (tatlı) yeme günü'' kararlaştırılır. Erkek tarafınca getirilen kolonya şeker meyve gibi şeyler konuklara sunulur. Bu aynı zama ''beh günü'' (söz kesme) olarak da değerlendirilir. Kız evine söz yüzüğü kalağı (baş örtüsü) ve çeşitli hediyeler getirilir. Kalağının bir ucuna kararlaştırılan başlığın bir bölümü bağlanmıştır. Kadınlar ve Erkekler ayrı odalarda toplanır. Güveyin yakınlarından biri kıza yüzüğü takar. Kimi zama kız erkeklerin toplığı odaya getirilerek yüzük orada takılır. Sonra ''boy görmesi'' denen para verilir. Kız da bahşiş alır. Beh nişan niteliğinde olmakla birlikte aynca nişan töreni de düzenlenir. Nişan günü kararlaştırılır.

Kız evinde yapılan nişana her iki tarafın yakınları çağrılır. Kız evine ve geline çeşitli armağanlar alınır. Güvey evi hazırlanacak yemeklerin gereçlerini ve birkaç koyunu kız evine gönderir. Evlenecekler ayn köylerdeyse ertesi gün ''karşı nişan'' anlamına gelen ''Hon'' düzenlenir. Hon güvey evinde yapılır kız yanı kendilerine armağan getirenlerin her birine mendil çorap götürür. Ayrı bir sinide de kete ya da çörekle birlikte güvey için giysilik peştamam çorap mendil ve nişan yüzüğü bulunur. Düğünün iki bayram arasına ya da Muharrem ayına rastlamamasına özen gösterilir. Nişanlılık süresi uzunsa ''kız yanı olayı'' yapılır. Damat kız tarafınca iyi tanınan bir arkadaşı aracılığıyla gizlice nişanlısını görmeye gider. Düğün öncesinde belli bir günde çeyiz düzme için iki tarafın önde gelenleri çarşıya iner. Başlıkla birlikte alınacaklar saptanır. Çarşıya inenlere de armağan alınması adettendir. Oğlan evi kız evinin bütün ihtiyaçlarını evine gönderir. Düğüne her iki taraf kendi konuklarını (konağ) ayrı ayrı çağırır. Konuklara ''atlı'' denir. İlkin gelin yada güveyin evine alınan konuklara ''atlı çayı'' verilir. Çayda çeyiz görme kına ve düğün günleri bildirilir. Kimi köylerde ''atlı'' deyimi yalnız oğlan evinden kız evine giden konuklar için kullanılır. Konuklar köy halkınca paylaşılır. Her evde birkaç atlı misafir edilir.

Sağdıçlık geleneği yanında birde ''Solduş'' geleneği vardır. Gelin ve güveyin en yakın arkadaşlarından biri sağ öbürü sol koluna girer düğün süresince yanlarından ayrılmazlar. Düğünden bir gün önce beş dallı ağaç dalları yada birbirine tutturulmuş çatallardan oluşan ''kız şahı'' kaldırılır. Kız şahının çevresi ipe dizilmiş meyvelerle bezenir. Sagdış evinden kalkan kız şahının tüm harcama ve sorumluluğu yine ondadır. Meyve kaçırıp sagdışa getirene bahşiş vermek zorunludur. Bunu önlemek için şahın önünde ''çubukçu'' yürür. Elleri mendille bağlanan güvey sagdışla solduşun ortasındadır. Şah gelin evine gelinceye dek yol boyunca ''dostun dostluguna düşmanın horluğuna her bir Allah'' bağırışlarıyla havaya ateş edilir. Şahın ardından genç kızlar gelirler sagdış ve solduş da gelin evine girer.

Gece gelinin evinde kına gecesi düzenlenir. Kına yakılmadan önce gelinin de güveyinde avucuna para konulur. Bu para yoksulluktan uzak kalmak inancıyla yoksul bir çocuk tarafından üç kez sayılarak alınır. Daha sonra odadaki tüm konuklara kına yakılır. Oyunlar oynanır. Ertesi sabah gelin alma günüdür. Gelin hazırlanırken kapı önünde davul çalınır oyunlar oynanır. Aşıklar Türkü söyleyip atışma yaparlar. Bu sırada ''ağlatma'' ''ağır ağlatma'' ve ''yürük hava'' çalınır. Öğle saatlerinde gelin ata biner. Bu güvey evine hareket anlamına gelmektedir. Gelin ata binerken Köroğlu Cezayir Suvazlopol (Sivastopol) havaları çalınır. Yengelerde gelinin yanındadır. Onlarla birlikte ''müjde yastığı'' da yola çıkar. Yastığı bundan önce güvey evine götürene çeşitli armağanlar verilir. Yol boyunca cirit oynanır. Akşam ezanından sonra güvey sagdıcının evinden de ''oğlan şahı'' kalkar. Bu da güvey evine gelir. Gece koyun kesilir buna ''düş garı'' denir. Yemekten sonra konuklar hediye olarak para verirler. Bu paralar kız yengesinindir. Konuklar dağılınca sağdışlar gelin ve güveyi gerdek odasına götürür. Şah meyvesinin gerdek öncesinde yenmesi uğur sayılır.Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 20-06-2011, 03:35   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Teşşekür ederim. Bir Burdur'lu olarak örf ve adetlerimizi yaşatmalıyız....


 

Alt 27-12-2012, 01:12   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

burdur sivesinde "sorak" "bahah" gibi kelimeleri yoktur!!! daha sivesini dogru düzgün bilmeyen adetlerini nasil biliyorda yaziyor anlamis degilim???


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Burdur Yöresi Evlenme Gelenekleri

Burdur Yöresi Evlenme Gelenekleri konusu, GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM / Örf ve Adetlerimiz forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: burdur düğün adetleri, burdur gelenekleri, burdur düğünleri, burdur yöresi düğün adetleri, burdur nişan adetleri, burdurun düğün adetleri, burdur adetleri, burdur düğün gelenekleri, burdur dugun adetleri, burdurun gelenekleri, burdurun örf ve adetleri, burdurun düğün gelenekleri, burdur yöresi düğünleri, burdurun kızları, burdurun düğünleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tokat Yöresi Düğün Gelenekleri nimlahza Örf ve Adetlerimiz 3 01-01-2015 03:32
Erzurum Yöresi Düğün Gelenekleri nimlahza Örf ve Adetlerimiz 7 30-04-2014 07:15
Çanakkale Yöresi Düğün Gelenekleri nimlahza Örf ve Adetlerimiz 0 12-10-2010 11:43
Tekirdağ Yöresi Düğün Gelenekleri nimlahza Örf ve Adetlerimiz 0 12-10-2010 11:39
Bolu Yöresi Düğün Gelenekleri nimlahza Örf ve Adetlerimiz 0 02-10-2010 12:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats