bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > HOBİLERİMİZ > Örgü - Ören Bayan > Örgü Teknikleri

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-08-2008, 02:41   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Örgü İçin Önemli İpuçları

GENEL İPUÇLARI:
İpliğinizin karışmamasını sağlamak için bir sırayı bitirdikten sonra çalışma yönünüzü değiştirin. Örneğin çift numaralı sıralarda çalışma yönünü saat yönüne tek numaralılarda saat yönünün tersine çalışın.
Çalışma tamamlandığında ipliğinizi işe zikzakla dikmek için bir goblen şişi kullanın (uc kör olmalı veya keskin olmamalıdır). Genellikle Plastik Kanaviçe işlerinde kullanılan bir 16 numara goblen şiş yün iplikle yapılacak patronlarda çalışmak için iyi bir şiştir. Gevşek uçları zikzakla dikerken bir yönde 2 inç (yaklaşık 5cm) ardından diğer yönde yine 2 inç olarak zikzaklayın.
Farklı İplik Ebatları İçin Bilgiler: “Yünlü” veya”4-Plili” iplik örgü işlerinde en çok kullanılan iplik türleridir. Birbirine dolanmış 4 ayrı iplik plisi bulunmaktadır. Yünlü ipliklerin bazıları diğerlerinden biraz kalın olabileceği için her bir patronun ölçüsünü kontrol etmek çok önemlidir. Bu tür iplik için tığ ölçüsü olarak genellikle G H veya I kullanılır.
“Topak” iplikler yünlülerden daha kalındır. “Tiftik” “Moher” “Şenil” gibi özel iplik türlerinin yanı sıra bornoz pamuğu benzeri özel olarak kıvırcıklaştırılmış iplikler de bulunmaktadır. Bu projelerde ilmek çalışmak için genelde I J veya K gibi daha büyük tığlara ihtiyacınız olacaktır.
“Sportif ” veya “3-Plili” iplikler yünlü ipliklerden bir pli daha incedir; bunlarda 3 pli birbirine dolanmıştır. Bu tür iplikler bebekler için potin veya giyim eşyası yapmak için kullanılabilir. Bu tür iplikler daha küçük patronlar hazırlayıp küçük beden giysiler için ilmek çalışabilmenize olanak tanır. Bu tür iplikler genellikle parıltılı bir görünüm kazandıran metalik bir görünüme sahiptir. Bu ipliklerle yapılacak projeler için genellikle F G ve H gibi küçük tığlar kullanılır.
“Bebek” türü iplikler “sportif” ipliklerden genelde daha ince olup aynı zamanda 3 pliye sahiptirler. Sportif bir iplik yerine bebek ipliği kullanmaya karar vermeden önce kullanacağınız patronun bir Sportif iplik markasıyla karşılaştırdığınızda satın aldığınız Bebek ipliğini gerektirdiğinden emin olmalısınız. Aynı şekilde patronunuzun doğru bedeni vermesini sağlamak için kullanacağınız iplikle ilgili ölçülerin kontrol edilmesi de büyük önem taşır. Bu iplik türü için de F ve G gibi küçük tığlar kullanılmalıdır.
“Kroşe Pamuğu” numaralarla tanımlanan farklı bir kalınlıkta gelir: 10 numara en popüler boyuttur. Bu pamuklu iplikler dantel veya işlemeler gibi çok ince çalışma gerektiren projelerde kullanılır. Bu tip projeler için tamamen farklı bir tığ seti kullanmalısınız: bunlar genelde (alüminyum yerine) “çelik” olarak ifade edilen gümüştürler ve A B C gibi boyutlarda ve 1 gibi numaralarla kullanılırlar.
Diğer “iplik” türleriyle kroşe yapılacak malzemenin şeritler halinde kullanılmasını gerektiren veya 2 yünlü iplik telinin aynı anda tutulmasını gerektiren projelerde çalışırken (genellikle zarif bir renk katmak için 2 rengin birlikte kullanılması) çoğunlukla plastikten yapılma N Q veya P gibi büyük ebatlı tığlar kullanılır.
Patron Ölçüsünü Kontrol Etmeyi Unutmayın:
Özellikle elbise terlik veya potin gibi çalışmaların patronları kontrol edilmelidir. Yünlü atkı çalışırken eğer son halinin büyüklüğü fazla bir önem taşımıyorsa fazla sıkı kontrole gerek yoktur. Ölçüyü kontrol etmek için projeye başlamadan önce ayrı bir işin parçasını ilmekleyin bu genelde 20 ilmek civarı ve 10 ila 15 sıra yüksekliğinde olur ardından çalışmanın iç kısmındaki sıralardan başlayarak ölçün (kenarlar her zaman tam doğru olmayabilir) son olarak bu ölçüyü patron ölçüsüyle karşılaştırın. Eğer sizin yaptığınız parça daha büyükse daha küçük ebatta bir tığ kullanın (bir harf kodu daha aşağıda - örneğin I tığından H tığına geçin) ve ölçmek için başka bir parça çalışın. Eğer sizin yaptığınız parça daha küçükse daha büyük bir tığ kullanmaya geçin (örneğin H tığından I tığına) ve yeni bir parça çalışın. Ölçü ile ilgili direktifler size ölçülen ilmekleri belirtecektir - örneğin 10 çk ve 4 sıra = 2 inç (yaklaşık 5cm) gibi. Bunun anlamı 10 adet çifte kroşe = 2 inç ve bu çiftli kroşe sıralarının 4′ü = 2 inç. Bazı durumlarda ölçü direktiflerinde “patron içinde” ifadesi yer alır ki bunun anlamı söz gelimi ana patronda deniz kabuğu şekli ilmek atın deniyorsa bu patronda çalışılacak ilmekleri bedeni test etmek için kendi parçanıza uyarlamanız gerektiğidir.
DANTEL İŞİYLE İLGİLİ İPUÇLARI: Uçlardan örme: örgüye başlamadan önce yumağın baş ve sonunda 6 inçlik (yaklaşık 15cm) bir iplik parçası bırakın. Ardından bir dikiş iğnesi kullanarak gevşek ucu önceki ilmiklerin içinden ve çevresinden geçirin.
Eğer belirli bir beden için yapıyorsanız mutlaka bir desen testi yapın.
Desen ilmeğinde bir test karesi yapmak için iplikle 4 inçlik (yaklaşık 10cm) bir kare yaptıktan sonra bağın içinde 2 inçlik (yaklaşık 5cm) bir kare yapılmalıdır. Ölçümü cetvelle yapılmalı kesinlikle bir mezura kullanılmamalıdır. Bir inçteki (yaklaşık 254cm) ilmiği sayın ve önceki denemede belirlediğiniz sayıyla karşılaştırın. Eğer çok fazla sayıda ilmik varsa daha büyük boy bir tığ almanız gerekecektir eğer çok az sayıda ilmik varsa daha küçük bir tığ kullanmanız gerekecektir.
Bir proje için kareler yaparken bir mukavva veya ince bir plastik üzerine (delikli malzeme çok işe yarar) karenizin bitmiş haliyle aynı boyda bir patron hazırlayın. Bu örgüyü kontrol etmeniz için kullanışlı bir araç olacağı gibi karelerinizin aynı boyutta olmasını da sağlar.
Boncuklu kroşe: ipliğe boncuk dizmek için birçok farklı yol vardır
1.İplik kullanırken yaklaşık 200 küçük boncuk dizebilirsiniz aksi halde elinizde karmakarışık bir kalabalık oluşur.
2.Boncukları ipe dizerken birçok tuhafiyecide bulabileceğiniz esnek bir boncuk iğnesi kullanın. Veya bunun yerine bir diş temizleme ipliği de kullanabilirsiniz bu özellikle küçük boncukların tamamında kullanılabilir.
3.Bir başka yol da ipliğin ucuna yapıştırıcı sürüp kurumasını beklemektir. Ancak yapıştırıcı kuruyana kadar beklemeniz gerekeceğinden ve dahası her 200 boncukta bir yeni bir yapıştırıcı sürmeniz gerekeceğinden bu metot pek uygun değildir.
4.Bütün ailenizin eşinizin çocukların büyükannenizin en yakın dostunuzun bu boncukları sizin için ipe dizmesini isteyebilirsiniz!
5.İPLİK: Her ihtiyacınız olduğunda esnek bir boncuk iğnesi kullanmanızda fayda vardır. Diş temizleme ipliği de kullanılabilir ancak çok kısa sürede kopması muhtemeldir.
6.Küçük boncuklar: Tığınızı çalıştığınız en son halkada tutup tığın içinden bir küçük boncuk geçirin ve boncuğa doğru bir halka yapın ardından bir sonraki ilmiğe geçerek devam edin. Boncuğun içinde ve dışında kolayca kayabilen bir tığ kullanmanızda fayda vardır. Kroşe için genelde daha büyük bir tığ kullanıp arkasından daha küçük bir tığla boncuğu içinden geçirebilirsiniz.
KROŞE örgüsü ile ilgili ipuçları Elbisenizi en doğru bedende olmasını sağlamak için eşit gerilimde çalışmayı bilmek çok önemlidir.
Her zaman için bir örnek yapın ve gereken ölçüye gelmek için tığ boyutunu yukarı veya aşağı doğru ayarlayın.
İpliği tutun ve kendinize en rahat gelen biçimde örmeye başlayın ve ipliğin serbestçe hareket etmesini sağlayın.
Tığdaki halkayı asla saymayın.
Her sıranın başında bir sonrakinde doğru yükseklikte olacağınız şekilde yeter sayıda silsile oluşmalıdır. Bu döner silsile aksi belirtilmedikçe bir sonraki sıranın ilk ilmiğini oluşturur.
Örgü stili öne veya arkaya halka yapılmasını gerektirmedikçe bir önceki halkanın ilmiğinden her zaman 2 halka alın.
Herbir ilmik arasındaki boşluk bazı durumlarda bir veya iki silsileyi alacak kadar genişleyebilir.
İlk ilmik içine asla ince bir ilmik çalışmayın.
Çalışmayı tamamlayınca tığınızla bir halka daha yapın. İpliği kesin ve ucundan çekin
KISALTMALAR:
bşl = başlangıç
KR = Kontrast Renk
hlk = halka
çk = çifte kroşe
azlt = azaltmak
yçk= yarı çifte kroşe
tığ = tığ
artr = artırmak
hlk = halka
AR = Ana Renk
tkr = tekrar
tur= tur
ST = sağ taraf
tk = tekli kroşe
atl = atlama veya atlanmış
bş = boşluk
ky = kayma
ky ilm= kayan ilmek
ilm = ilmek
tog = together
ük = üçlü kroşe
TY= Ters Yüz
İg = ipliği geçirmek ONS Cinsi Birimlerin GRAM Cinsine Dönüştürülmesi…
1 ons = 28.4 gram
2 ons = 56.7 gram
3 ons = 85 gram
4 ons = 113.4 gram
GRAM CİNSİ BİRİMLERİN ONS CİNSİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ:
25 gram = 7/8 ons
40 gram = 1 2/3 ons
50 gram = 1 3/4 ons
100 gram = 3 1/2 ons


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
ipucu

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Örgü İçin Önemli İpuçları

Örgü İçin Önemli İpuçları konusu, Örgü - Ören Bayan / Örgü Teknikleri forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: örgü ipuçları, ören bayan kroşe,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Genç Kızlar İçin Oldukça Eğlenceli Örgü Modelleri Bkmlyz Diger Örgü Örnekleri 0 31-05-2008 12:16
Bebekler İçin Örgü Elbise Modelleri Bkmlyz Bebek Örgüleri 0 13-05-2008 09:35
Bayanlar İçin Örgü Gecelik Bkmlyz Dantel Bayan Elbise ve Bluz Modelleri 0 13-05-2008 09:05
Genç Kızlar İçin Örgü Modelleri Bkmlyz Diger Örgü Örnekleri 0 30-04-2008 08:37
Bebekler İçin Örgü Battaniye Ören Bayan Bebek Örgüleri 0 15-04-2008 04:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats