Bakimliyiz.Com

-   Ortopedi (http://www.bakimliyiz.com/ortopedi/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Doğuştan Çarpık Ayak... (http://www.bakimliyiz.com/ortopedi/49675-dogustan-carpik-ayak.html)

daywest 21-01-2010 02:41

Doğuştan Çarpık Ayak...
 
En sıkdoğumsal hastalıklardan biridir. Topuklar ve parmaklar içe doğru dönmüştür. Genellikle baldır ve ayak normalden kısadır. Bu kısalık özellikle tek taraflı vakalarda belirgindir. PEV ağrısızdır, düzeltilebilir ve bebeğiniz normal bir yaşama döner.
Her 1000 doğumdan birinde görülür. Her 3 vakadan 1’i çift taraflıdır. Neden olduğu bilinmemektedir. Her 3 vakadan 2 si erkek bebektir. Ailede varsa olasılık iki katına çıkar.
Düzeltme ve alçılama
Tedavi doğumdan hemen sonra başlar. Amaç ağrısız, fonksiyonel bir basma elde etmektir. Doktorunuz nazikce ayağı normal pozisyona getirecek biçimde gererek düzeltir ve düzeltmeyi korumak için alçılar. Düzeltme tedrici olarak her hafta tekrarlanır. Tam normal pozisyona gelmesi aylar alabilir. Düzelme görüntü ve rontgenle takip edilir. Alçılama genellikle 6-12 hafta sürer. Düzelme meydana geldiğinde bunun korunması için yürüme yaşına kadar özel ayakkabılar giyilir. Adeleler 2-3 yaşına hatta bazen 7 yaşına kadar adeleler ayağı eski pozinyonuna döndürmeye çalışır. Bu nedenle 7 yaşına kadar çocukların izlenmesi ve bu arada gerekirse cerrahi müdahaleler yapılması önemlidir.

Cerrahi tedavi
Bazen germe ve alçılama bebeğinizin ayağını tam düzeltmeyebilir. Özellikle de düzeltme ve alçılamaya geç başlandığında. Bu durumda cerrahi tedavi gerekir. Cerrahi tedavi 3-12 aylıkken yapılabilir ve tek seansta ayaktaki bütün kemik, bağ ve tendon bozuklukları düzeltilir. Ameliyat sonrası 6-8 hafta alçı uygulaması ardından özel ayakkabı giyilir.

Tedavi edilmeyen çocuklarda çok ciddi sakatlık ve yürüme bozukluğu oluşur.Günümüz cerrahi teknojisi her yaşta bu rahatsızlığın tedavisine olanak vermektedir. Yine de en iyi sonuçlar 1 yaş altındaki cerrahilerden alınır.
En mükemmel sonuçlu tedavilerde bile hasta ayak 1-1.5 numara daha küçük, daha az hareketli ve baldırı daha ince olur

daywest 21-02-2010 01:28

Çarpık Ayak Sendromu (PEV) Nedir?
 
Acıbadem Bursa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Sorumlusu Nadir Şener, halk arasında ‘çarpık ayak’ olarak bilinen ve doğumla birlikte ortaya çıkan Pes Ekinovarus (PEV) vakasında erken tedavinin şart olduğunu söyleyerek, ebeveynleri tedavi sürecinde çok dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyardı. Nadir Şener, konuyla ilgili sorularımızı şöyle yanıtladı:

Çarpık Ayak Sendromu (PEV) Nedir?
PEV halk arasında “çarpık ayak” olarak bilinen doğumsal bir ayak şekil bozukluğudur. Ayak bileği normal pozisyona zor gelir, ayak sırtı öne doğru ve parmaklar içe basar pozisyondadır. Tanısı anne karnında 16. haftadan sonra detaylı ultrasonografi taraması sırasında ortaya konabilir ama çoğunlukla doğumdan sonra fark edilir.

Ayak normalden daha ufaktır ama çift taraflı olgularda bu durum fazla göze çarpmamaktadır.
Ayağın iç, arka ve taban kısmındaki bağlar, kirişler ve kapsüller kısalmış ve sertleşmiştir. Ayak kemikleri ayağın şekline uyum göstererek deforme olmuşlardır. Tedavi geciktikçe kemiklerde şekil bozukluğu artmaktadır.

Erken teşhis ve tedavi şart
Tedavide erken tanı çok önemlidir. Çünkü erken fark edilip erken tedaviye başlanırsa düzelme hızlı ve başarılıdır. Geç kalınmış vakalarda cerrahiye rağmen çok iyi sonuçlar alınamayabilir. Öncelikli tedavi tekrarlayan alçılar ile düzeltme işlemidir. Yaygın olarak kullanılan yöntem bir İspanyol hekimin tanımladığı “Ponseti” yöntemidir. Bu yöntem ile yapılan alçılamalardan sonra çok başarılı sonuçlar alınmakta ve ameliyata sıklıkla gerek kalmamaktadır. Tedavi süresi vakadan vakaya değişir. Genellikle haftalık 5 alçılama yeterlidir. Alçılamalar ile düzelme sağlandıktan sonra düzelmeyi korumak amacıyla ayağa önce gece ve gündüz sonra sadece gece uygulanan cihazlar verilir. Tedavi genellikle 3 yaşına kadar takip gerektirir. Alçılı yöntemle istenen düzelme sağlanamıyorsa ameliyat gereklidir.

Ponseti Yöntemi nedir?
Ponseti yöntemi, normal anatomik ayak ilişkisini kaybetmiş ayak kemiklerinin, doğru yönde uygulanan germelerle esnetilmesi ve sonrasında seri alçılama işlemidir. Yeni doğan döneminde ayağı oluşturan kemiklerin büyük bir kısmı kıkırdak yapıda olduğu için etkilenen ve şekilleri bozulan ayak kemikleri, alçılamalar sırasında normal görünümlerini ve konumlarını tekrar kazanırlar.

Yapılan işlemler belli bir sıra ile (Ponseti yöntemi) ayağın arka, iç ve taban kısmında kısalmış olan yumuşak dokuları (bağ, kapsül, kiriş) esnetmek amacıyla yapılan pasif germelerdir. Belli bir dereceye kadar esnetilerek düzeltilmiş ayağın bu düzelmiş hali alçı ile korunur.

Anne karnında pozisyon da önemli…
Kalıtsal özelliği olabildiği gibi anne karnında pozisyonun da olumsuz etkisi vardır.

Alçılı bebeğin bakımı nasıl olmalıdır?
Alçı içinde bebeğin bakımı özel ilgi gerektirir. Çünkü alçılama yaşlarında bebek çişini ve kakasını da haber verememektedir. Alçının temiz tutulabilmesi için bezi sık değiştirilmeli, alt temizliği yapılırken alçının ıslanmamasına ve alçı içine kaka ve çiş kaçmamasına dikkat edilmelidir. Vücut temizliği de bu süre içinde genellikle gövde ve başın yıkanması kalça çevresinin ise silinmesi şeklinde olacaktır. Alçı varken bebeğin taşınmasında genellikle sorun olmaz. Alçıdan tutarak çocuğun altının temizlenmesi kalçalarına bir zarar vermez

Ebeveynlere büyük iş düşüyor…
Tedaviden sonra şekil bozukluğunun tekrarlaması sıklıkla alçılamalar sonrası ailenin gece uygulanan cihazlarına ve egzersizlerine dikkat etmemesinden kaynaklanır. Nüks eden vakalarda tekrar alçılama uygulanır. Tedavinin başarısı, nükslerin önlenmesi için tedaviye aynı hekimle devam etmekte fayda vardır. Çünkü başından beri tedaviyi gözlemleyen hekim değişimleri daha rahat değerlendirebilecektir.

Erkek çocuklarda daha sık rastlanıyor
PEV çok sık rastlanmaz. Kabaca bin doğumda bir gözlemlenir. Erkek çocuklarda kız çocuklara göre daha sık gözlenir. Birinci çocukta PEV görülmüşse diğer kardeşlerinde de olma olasılığı toplumda görülme olasılığına kıyasla artar.

PEV tedavisi yakın takip eden ve bu konuyla ilgili ve sabırlı bir hekimle son derece başarılıdır. Türkiye PEV tedavisinde Ponseti yönteminin yaygınlaşması, bu konuda Pediyatrik Ortopedi Derneği’nin başarılı kursları sayesinde çok iyi bir seviyeye gelmiştir.


selime 15-10-2016 03:05

Cocugum pevli doguldu 7gununden itibaren alciya aldilar 6hafta alci yapildi ama tam olaraq duzelmedi.alcida ayaklari şişiyor bizde acmak zorunda kaliyoruz cok agliyor.Simdi alcisiz bir tedavi istiyorum ne onere bilirsiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:33 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.