bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Ortopedi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-04-2010, 01:20   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Ofis Hastalıklarının Biyolojik Kökeni

İnsanın milyonlarca onbinlerce yıldır süregelen normal evrim süreci son yüzyılda doğal sürecinin dışına çıkmıştır. Özellikle son 50 yıl insan doğasında hiçbir karşılığı bulunmayan ofis yaşantısı ile evrim sürecini düşünsel olarak onbinlerce yıl ileri götürmüşken evrim kanunlarına sıkı sıkıya bağlı bedensel evrim hala olağan seyrini sürdürmektedir. Bu aradaki süreç farkı insanlıkta bir sakatlığı ortaya çıkarmıştır. Bu sakatlık doğal olarak hem bedensel hem de düşünsel düzeydedir. Bu sakatlığı beden- düşün uyumsuzluğu olarak adlandırmak özetlemek mümkündür. İnsanın şaşırtıcı bir hızla düşünsel sürece uyum mekanizmaları geliştirmeye başlaması ne yazık ki yaşadığımız 21. yüzyılda yaşama katılan yeni kuşaklarda sakatlıkları derinleştirecektir.

İnsan bedeni şu anda orman kanunlarına göre kurgulanmıştır. Kısaca yüksek fiziksel mücadeleye uygun güçlü vücut yapısı ölüm- kalım anı stresi ile huzur arasındaki iki uçta hızlı geçişler arasında gidip gelen (ortalarda kalmayan) psikolojik yapı olarak özetlemek mümkündür. Burada her an mücadeleye hazır güçlü ve kas kemik yapısı yeni av veya savaş streslerine hazır dinlenik psikolojik yapıdan bahsedilmektedir. Güçlü bedensel yapı denildiğinde gelişkin kuvvetli ve dayanıklı bir kas-iskelet sistemi yüksek aktiviteyi destekleyebilen solunum-dolaşım sistemi dengeli bir kan biyokimyası ve bunları sağlayan sağlıklı organ sistemleri anlaşılır. Böyle bir yapıda kolesterol fazla kilolar dan bahsetmek mümkün değildir. İleri medeniyet öncesi insan psikolojisine durumu kabullenmişlik ve hayatta kalma mücadelesi hakimdir. Savaş av saldırıya uğramak gibi hayati risklerin getirdiği en üst düzeyde stresin ardından olağan ve değiştirilemeyecek hayatın verdiği en düşük düzeyde stres. Yüksek düzeyde stres sanıldığının aksine zararlı değilinsanın tehlike anında ki en büyük desteğidir. Stres anında kanda adrenalin seviyesini artar tansiyon yükselir kalp atış sayısını ve solunumu hızlanır kanda şeker miktarı yükselir kas gerginliği artar bu sırada hiddet öfke ve saldırgan duygular öne geçerek vücut mücadele anına hazırlanır. Böyle yüksek bir aktivite ardından stresin kaybolarak vücudun fiziksel ve zihinsel dinlenmeye geçmesi gerekir. Bu fizksel ve psikolojik yapıya sahip bireyler yaşam şansını sürdürürken bu özelliği yitiren bireyler yok olmaktadırlar. Yaşam süresi kısalmakta yaşlılığa ait sorunlar görülmemektedir.

Medeniyet orman kanunlarını düşünsel düzeye taşımıştır. Artık ormanlar yerini ofislere savaşlar ve mücadele insan yaşamının her anına taşınmıştır. Durumunu kabullenmenin verdiği huzur duygusu gerek ikili ilişkilerdeki eşit pozisyonlama gerekse toplumda daha iyi bir noktaya gelme hırsı her alanda sürekli rekabet gibi nedenlerle neredeyse kaybolmuştur. İnsan psikolojik yapısında artık dinlenik olma yerini sürekli strese bırakır.( bkz. Grafik) Bu sürekli strese bağlı kaslarda sürekli gerginlik öfke- saldırganlık duyguları kalp ve solunum sisteminde yüklenme devamlılık kazanır. İnsanın fiziksel güç kullanımı iyice azalır sık-düşük enerjili tekrarlayıcı hareketler (bilgisayar klavyesi gibi) öncelik kazanır. Yemek gibi temel güdüler aynen korunmaktadır. Vücut harcamalarının üzerinde bir kalori alımı buna bağlı kilo artışları görülür. Hastalıklara ve vücut zayıflıklarına bağlı ölümler tıptaki ilerlemeler nedeniyle önlenmekte ve yaş ortalaması hızla (son 40 yılda yaklaşık 10 yaş kadar) yükselmektedir. Kullanılan teknolojilerin de insan üzerine etkileri de tartışılamaz.

Medeniyetin insan tavır ve psikolojik yapısındaki yarattığı değişiklikler (burada öncelikle ofis çalışanları üzerinde durulacaktır) şu hastalıklara neden olmaktadır;

Kas�skelet sistemi; Kaslar kullanılmamaya bağlı zayıflamakta ve vücudun tüm yükleri iyi absorblanmadan ve dengelenmeden kemik ve eklemlere binmektedir. Buna bağlı olarak sırt bel ağrıları disk problemleri öncelikle dizlerde olmak üzere kıkırdak aşınmaları sıktır. Sürekli klavye kullanmaya bağlı dirsek ve önkolda adele hastalıkları sıktır. İleri yaşlarda gerek aktivite azalması gerekse yaşama süresinin uzaması sonucu kemik erimesi özellikle de kadınlarda çok sıktır.

Dolaşım Sistemi; Sürekli stres yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıklarında (kalp krizi gibi) en önemli nedenlerdendir. Ek olarak azalmış bedensel aktivite ve aşırı beslenme sonucu yüksek kolesterol seviyeleri gibi kan biyokimyası bozuklukları da kalp ve damar hastalıklarında çok önemlidir.

Psikoloji; Sürekli stres hali insanlarda depresyon öfke mutsuzluk uyumsuzluk gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu toplumsal ve ikili ilişkilerde ciddi sürtüşmelere neden olur.

Ofis yaşantısı ayrıca gözden ürogenital sisteme kadar bir çok rahatsızlığa neden olur. Bu rahatsızlıklar ve çözümlere ait öneriler ileride bu sütünlardan sizlere ulaşacak. Ancak çözüm üretilmesinde ve korunmada bu rahatsızlıkların biyolojik kökenlerinin anlaşılması çok önemlidir. Şu anda mahalle yaşamı oyun spor gibi orman yaşamının bazı uyarlamalarından habersiz hayatı ders ve bilgisayar olan bir kuşak yetişmektedir. Artık oyunlar ve yaşam iyice sanal düzleme taşınmaktadır. Bu beden-düşün uyumsuzluğuna bağlı hastalıkların gelecek kuşaklarda daha da artacağının işaretidir. Acı olan bu hastalıklarının çözümünün biyolojik kökenlerinin düzeltilmesi yerine tıptan bekleniyor olmasıdır. Bu beklenti çözümün yakın bir gelecekte sağlanamayacağıdır. Oysa spor- hobi-oyun üçlemesi gibi orman yaşamının uygar dünyadaki izdüşümlerini insan hayatına sokmak en ucuz en etkili en basit yöntem olarak elimizdedir.
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ofis Hastalıklarının Biyolojik Kökeni

Ofis Hastalıklarının Biyolojik Kökeni konusu, Sağlığımız / Ortopedi forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocuk Alerjik Hastalıklarının Tedavisinde Hekim-Aile İşbirliği... daywest Allerji ve Alerji Çeşitleri 0 21-01-2010 02:01
Pantolon kelimesinin kokeni mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-06-2009 02:24
Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Nedir? - Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:17
Hint-Avrupalıların Kökeni nimlahza Tarihi Gizemler 0 24-12-2008 09:44
Ofis aksesuarLarı Bkmlyz Ev Dekorasyon 0 08-04-2008 01:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.