bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Ortopedi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-05-2011, 04:39   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Kemik tümörleri


Kemik dokusundan kaynaklanan bi*rincil iskelet tümörleri bütün tümörler gibi iyi ya da kötü huylu olabilir; ikincil tümörler ise başka organ ve dokulardaki .tümörlerin yayılması sonucu gelişir.
Kötü huylu tümörün özellikleri şun*lardır: Büyüme ve gelişmesi sınırsızdır vücudun bir bölgesinden cerrahi giri*şimle çıkarılsa bile yeniden ortaya çıka*bilir kan ve lenf dolaşımıyla başka or*ganlara yayılıp metastaz yapar yerleşti*ği dokuyu yıkıma uğratır hücreleri nor*mal vücut hücrelerinin hiçbirine benzemez yerleştiği organın işlevine engel olsa bile gelişimini sürdürür.
İyi huylu tümörler bu özelliklerin hiçbirine sahip olmadığından kolayca ayırt edilebilir. Sağlıklı hücreleri andı*ran ve ait olduğu doku türüne uygun olarak farklılaşmış hücrelerden oluşur yerleştikleri organın işlevini engelleye*cek ölçüde büyümezler. Yineleme ve yayılma eğilimleri az olmakla birlikte anevrizmal kemik kisti gibi bazı iyi huylu tümörlerin yineleme oranı yüksektir. Dev hücreli tümör gibi bazı iyi huylu tümörler de sınırlı da olsa çevre lokuya yayılırlar ama uzak dokulara sıçramazlar.

Kemik tümörleri
BİRİNCİL TÜMÖRLER
İnsanda rastlanan tüm tümörlerin yüzde 5′ini oluşturan birincil kemik tümörleri sıklık açısından sindirim sistemi ve üre*me organı tümörlerinden sonra gelir.
Tümörü oluşturan hücreler genellik*le tümörün kaynaklandığı sağlıklı doku*nun yapısındadır. Bağdoku kıkırdak ve kemikten türeyen kötü huylu birincil tü*mörlerin hemen tümü sarkom olarak ad*landırılır ve sıklıkla 40 yaşından önce ortaya çıkar İyi huylu birincil tümörler – Kemik yapısının bütünlüğünü bozduğunda ve mekanik direncini azalttığında bu tü*mörler cerrahi girişimle çıkartılabilir; yerine aym hastadan alman ya da önce*den başka bir canlıdan alınıp korunan kemik grefleri yerleştirilebilir. Tedavi*de amaç kemiğin bütünlüğünün yeni*den kazandırılmasıdır. İyi huylu kemik tümörlerinin başlıcalan genellikle el ve ayaklardaki uzun kemiklere yerleşen kondrom ya da enkondromlardır. Ke*mik duvarının incelmesi nedeniyle ko*layca oluşan kırıklarla ortaya çıkan kondromlar kiste benzese de içinde sı*vı yerine ekmek içine benzer bir madde vardır. Cerrahi girişimle dikkatle alın*dıktan sonra ortaya çıkan boşluk başka bir kemikten alınan gref ile kapatılır.
İyi huylu kemik tümörleri arasında sıklıkla büyüme çağında uzun kemikle*rin metafizlerinde (kemiğin uca doğru genişleyen bölümü) çıkan ve kıkırdak yapısındaki bir kabukla kaplı olan egzos-tozlar önem taşır. Bunlar tek başına ya da birden çok olabilir; sıklıkla erkeklerde görülür. Birden çok olanların kalıtsal ol*duğu ileri sürülmektedir. Vücutta yaygın olarak yer alan çok sayıdaki egzostozun öteki organları sıkıştırması Önemli bo*zukluklara yol açabilir. Birden fazla eg-zostoz genellikle küçük yaşlarda görülür ve tek kol ya da bacakta biçim bozuklu*ğuna ve kısalığa neden olabilir. Rahatsız*lık veren bütün egzostozlar cerrahi giri*şimle çıkarılmalıdır. Kemik fıbromu ke*miğin korteks adı verilen en dış bölü*münde ya da bunun hemen altında bağdokudan kaynaklanan iyi huylu bir tü*mördür. Büyürken kemiğin kuılganlaş-masına neden olduğundan mutlaka çıkar*tılması gerekir. Diz kemiklerinin metafi-zinde çıkanlar genellikle kendiliğinden geriler. Kemik kisti gerçek bir tümör de*ğildir ve 20 yaşından önce özellikle kol kemiği ve uyluk kemiğinde ortaya çıkar.
Büyürken kemiğin mekanik direncini azalttığından basit darbeler bile kemik kı-nklanna neden olabilir. İçindeki kan ve serum içeren sıvı boşaltıldıktan sonra ka-an boşluk aynı hastadan alman kemikle kapatılır. Kimi zaman bu işlemin birkaç kez yinelenmesi gerekirse de kesin iyi*line sağlanır. Devhücreli tümör yavaş [İerler; içerdiği hücrelerin tipik görünümüyle ayırt edilir. Epifiz (kemik ucu) kı*kırdağında eklemlerin yakınında çıkar; vakit kaybetmeden çıkarılıp yerine sağ*lıklı bir kemik konması gerekir.
Kötü huylu birincil tümörler – Bu tü*mörler şöyle sıralanabilir: Osteosar-kom kondrosarkom fibrosarkom dev hucreli sarkom miksosarkom Ewing tümörü retikülosarkom anjiyosarkom lenfosarkom liposarkom plazmositom kötü huylu lenfogranülom kötü huylu nörinom.
Hastalığın ilerleyişi kaynaklandığı dokuya (bağdokusu kıkırdak kemik vb) göre değiştiğinden olguların tü*münde farklı tedavi uygulanır. Bu ne*denle başarılı tedavi için tümörün yapı*sının iyi belirlenmesi ve doğru tam konması gerekir.
Tanı tek bir veriye dayanarak değil aşağıdaki verilerin tümü birlikte değer*lendirildikten sonra konmalıdır:
• Muayeneyle elde edilen veriler;
• laboratuvar bulgular;
• dıştan görünüm;
• tümörün mikroskopla incelenmesiyle elde edilen bulguları.
Bu verilerin tümü olguların yüzde 100′ünde kesin tanı konmasını sağlayabi*lir.
Tanının doğru olması en az üç ne*denle büyük önem taşır:
1) Tedavide kol ya da bacağın kesilmesi ya da kesilmemesi bu verilere bağlıdır;
2) aile bireylerine hastalığın gidişine ilişkin bir görüş vermeye yarar;
3) kötü huylu tümörlerdeki tek iyileş*me olasılığı doğru ve erken tanı ile bu*nu izleyen uygun ve hızlı bir tedavi sü*recidir.

TÜMÖR METASTAZLARI
Başka organlarda gelişen kötü huylu tü*mörlerin hemen hemen tümü iskelet sis*teminde yayılarak ikincil tümörler oluş*turabilir. İskelette metastaz yapan tü*mörler genellikle epitel hücrelerinden oluşan karsinomlardır; bunlar organları oluşturan hücrelerin (meme prostat ak*ciğer bağırsak dölyatağı tiroit vb) yapı ve özelliklerini korurlar. Kılcal damar*larda oluşan küçük embolıler halinde kan yoluyla kemik dokusuna ulaşan tü*mör hücreleri gelişmeye başlar ve ikin*cil tümörü oluşturur. Bu kütlenin varlığı ancak kemiğin yapısını zayıflatıp patolo*jik kırıklara neden olduğunda fark edilir.
TEDAVİ
Kötü huylu tümör tanısının konması her zaman idam fermam anlamına gelmez. Tümörü olan hasta karşısında ya*pılabilecek en kötü şey eldeki tedavi yöntemlerinin etkisinden kuşkuya dü*şerek karamsarlığa kapılmaktır. Daha önce de vurgulandığı gibi erken tanı uygun tedaviye olanak tanır; bu da ba*zen iyileşmeyi sağlayabilir. Kötü huylu tümör tedavisinde var olan tüm yön*temler kullanıldığında yaşam süresi uzatılır hastanın genel durumu düzelir ve sıkıntısı hafifler; bütün bunlar hasta*ya hastalığın tüm olanak ve araçlarla tedavi edildiği duygusunu verir. Kötü huylu kemik tümörü tanısı konduktan sonra uygulanan tedavi yöntemleri şun*lardır:
• Tümörün bulunduğu kemiğin blok ha*linde çıkartılmasından sonra anatomik özelliklerine olabildiğince yakın akrilik ya da metal protezler ya da hastanın kendisinden alman (otojen) sağlıklı ke*mik grefleri başka bir insanın kemikle*rinden hazırlanan (homojen) ya da baş*ka hayvan türlerinin kemiklerinden ha*zırlanan (heterojen) grefler yerleştirilir. Bu girişim genellikle yalnız kötü huylu tümörlerde uygulanır. Son yıllarda tü*mör nedeniyle kemiğin çıkartıldığı ol*gularda bu kemiğin yanı sıra kıkırdakla kaplı eklem ucunu da içeren bir kemik grefi de nakledilmektedir. Burada amaç alman kemiği yerine koymak ve yakın*daki eklemin işlevini olabildiğince sür*dürmektir.
• Tümör ileri derecede kötü huyluysa çevredeki yumuşak dokulara yayılması*nı önlemek amacıyla bacak ya da kol zaman geçirmeden kesilmelidir.
• Y (gamma) ışınlarıyla tedavi (röntgen tedavisi kobalt tedavisi) tek başına ya da cerrahi tedaviyle birlikte tümörün gelişimini durdurmak ve vücuttaki tü*mör hücrelerini öldürmek için uygula*nabilir.
Genellikle retikülosarkom Ewing tümörü dışındaki iskelet tümör*leri ışın tedavisine pek duyarlı değil*dir. Cerrahi tedavi ya da ışın tedavisi tümör öldürücü ilaçların kullanıldığı kemoterapiyle birlikte uygulanabilir. Bu ilaçlar tümör hücrelerinin gelişimi*ni ve üremesini sağlayan metabolizma süreçlerini bozarak tümörün gelişimini yavaşlatır.

Son olarak tümörlerin tanı ve teda*visinin çeşitli güçlüklerle dolu olduğu*nu belirtelim. Bu nedenle tümör tedavi*si de tıp alanında özel bir uzmanlaşma*yı gerektirmektedir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (29-05-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kemik tümörleri

Kemik tümörleri konusu, Sağlığımız / Ortopedi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kemik tümörü belirtileri, iyi huylu kemik tümörleri, ortopedik kemik tümörleri, iyi huylu kemik tümörü, kemik tümörü, kotu huylu kemik kanserin distan gorunumu, tumoru distan oldurme, kemık tümor güneş,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kemik İliği Nakli Nedir? - Kemik İliği Nakli Hakkında elif Sağlığımız 0 01-05-2011 10:44
Kemik Erimesi Nedir? - Kemik Erimesi Hakkında elif Sağlığımız 0 13-03-2011 01:46
Kemik Tümörleri Tanı ve Tedavisi Bkmlyz Kanser 0 04-05-2009 11:16
İyi huylu kemik tümörleri nasıl tedavi edilirler? Bkmlyz Ortopedi 0 02-10-2008 06:31
Kötü huylu kemik tümörleri ne sıklıkta görülmektedir? Bkmlyz Ortopedi 0 02-10-2008 06:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats