Bakımlıyız > Anne ve Çocuk>Hamilelik>12 Haftalık Hamilelik

12 Haftalık Hamilelik

12 haftalık gebelik görüntüsü

Hamile bayanlar yavaş yavaş hamileliğin belirtilerinin iyice görüldüğü bu dönemde geçen 11 hafta boyunca olduğu gibi anne adayı bebeğinin sağlık durumunu merak etmektedir ve bundan sonra da doğuma kadar merak edecektir. Ama gebelikte 12. hafta bu konuda önemli bir haftadır.

Eğer bebeğiniz 12 haftaya gelmiş ise biliniz ki bu %90 oranla sağlıklı olduğunu gösterir. Ama geri kalan %10 da büyük bir oran dediğinizi duyar gibi oldum, doğrudur. Bebeğin elbette sağlıksız doğma ihtimali vardır.

Bebeğin sağlıksız doğması genetik sebeplere bağlı olabileceği gibi dış etkilere bağlı olarak gelişebilir. İşte anne adayları bu haftada yani gebeliğin 12. haftasında bebeğin sağlıklı olup olmadığını anlamak için ikli test adı verilen testi yaptırabilirler. Bu test bebekte down sendromu adı verilen beyin özrü riski bulunup bulunmadığının tespiti için yapılır.

Sadece down sendromu değil bebeğin ellerinde, kollarında, bacaklarında, omurgasında, midesinde ve diğer organlarında herhangi bir kusur olupolmadığına bakılabilir. Çünkü bebeğin tüm organları önceki haftada belirtildiği gibi artık tamamen oluşmutur ve görülebilir durumdadır.

İkili test illa ki 12. haftada yapılmaz. Daha sonraki haftalarda da yapılabilir. Genel olarak 11-14 haftalarda yapılır. Test sonucunda down sendromu belirtisi olan ense kökü kalınlığına bakılır. Sonuçlar kesin değildir. Sadece risk oranı saptanır. Ense kalınlığı ne kadar fazla ise down sendromu riski o oranda fazla kabul edilir.Görüntülenme: 5.289

24 Haziran 2013 tarihinde, Hamilelik, Anne ve Çocuk kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar