Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Adet öncesi gerilimin belirtileri nelerdir?

Adetten hemen önceki günlerde görülen fiziksel belirtilerin tipi ve şiddeti, kadından kadına değişiklik gösterir. Sözgelimi, bazı kadınlar göğüslerinde şişme ve hassasiyet, bazıları da bedenin birçok yerinde, kendilerini hantal hissetmelerine yol açan şişmelerden yakınırlar. Şişme, bedenin su tutmasına bağlıdır. Alınan suyun tümü idrara geçmez, bir bölümü bedendeki hücre ve dokularda toplanır. Bu kilo artışı ile sonuçlarını ve bazı kadınlar adet başlamadan hemen önce 1,5 – 3 kilo kadar alırlar.

Öteki fiziksel belirtiler ise, sivilce gibi deri sorunları, idrar yolları iltihabına eğilim ve kişinin kendisini genel olarak çökkün hissetmesidir. Ayrıca, sara, astım, migren ve konjuktivit gibi durumlardan yakınan kadınlar, söz konusu rahatsızlıkların bu dönemde daha kötüleştiğini; kontak lens kullanan kadınlar ise, lenslerinin rahatsızlık vermeye başladığını fark edebilirler.
Bu fiziksel belirtilerden bazılarının nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bilinen, aderin başlamasıyla birlikte belirtilerin düzeldiği ve bir sonraki adet öncesi dönemde yeniden görüldüğüdür. Ortaya çıkan ruhsal belirtiler de adet başlar başlamaz düzelir.

kadin-gerilim

Bazı kadınlar, adetten önceki günlerinde sinirli, sıkıntılı, halsiz ve üzgün olabilirler. Ayrıca dikkat toplama güçlüğü ve cinsel ilgide azalma olabilir. Ancak bu sorunlar adet öncesi dönem dışında da ortaya çıkabileceğinden, adet öncesi gerilim teşhisi koymak pek kolay olmayabilir.
Adet öncesi gerilim bazı ülkelerde, şiddet ya da cinayetle suçlanan kadınların savunmasında kullanılmış ve bu durumun sorumluluk duygusunu azaltması gerekçesi ile birkaç dava beraat ile sonuçlanmıştır. Ancak, adet öncesi gerilimin bu davranışlara yol açıp açmadığı hala tartışma konusudur.

kadin-silah

Yapılan bir dizi araştırma, adet öncesi dönemde kadınlarda cinayet işleme ve saldırgan davranışlar ile intihar girişiminde bulunma olasılığının arttığını göstermiştir. Ancak bu tür çalışmaların çoğu mahkumlar üstünde yapıldığından, adet öncesi gerilimin, suça mı yol açtığını yoksa kadının yakalanmasına mı neden olduğunu anlamak zordur.

Adet öncesi gerilimin evlilik sorunlarına da yol açtığı ve bazen işin boşanmaya kadar gittiği bilinmektedir. Ancak, adet öncesi gerilimin mi evlilik sorunlarını arttırdığı, yoksa evlilik sorunlarının mu bu durumu şiddetlendirdiği konusunda kesin bir şey söylemek olanaksızdır.
Görüntülenme: 8.952

28 Temmuz 2009 tarihinde, Sağlıklı Yaşam kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , ,

TOPLAM 1 YORUM YAPILMIŞ
ebru:
20 Şubat 2010, 20:11

dertliyim

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar