Bakımlıyız > Aşı Takvimi

Her çocuğun doğumdan 2 yaşına kadar ve ek olarak okul döneminde olması gereken aşılar vardır. Bu aşıların ebeveynler tarafından takip edilmesi ve dikkatle izlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle çocuğun aşı çizelgesini tutmak ve takip etmek her anne-babanın görevi olmalıdır.

Çocuğunuzun hangi aşıları ne zaman olması gerektiğini öğrenmek için “Çocuğunuzun Aşı Takvimi”ni gözden geçiriniz. Uygun bağışıklamanın sağlanması için, aşıların belirli tarihlerde, uygun aralıklarla yapılması gerekir. Eğer bebeğiniz herhangi bir aşıyı kaçırdıysa, yakalama aşısı yaptırabilirsiniz. Bunun için aşı takibini bir an için bile ihmal etmemelisiniz.

Bebeğinizin Aşı Takvimi

asi-takvimi

Not: Sağlık Bakanlığının 2009 yılı için hazırlamış olduğu aşı takvimidir.

Hep B: Hepatit B aşısı
BCG: Verem aşısı (Bacille Calmette-Guerin)
DaBT-İPA-Hib: Difteri, aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio, Hemofilus influenza tip b (menenjit) Aşısı (Beşli Karma aşı)
KPA: Konjuge Pnömokok (zatürre) aşısı
KKK: Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısı
OPA: Çocuk felci aşısı (Oral Polio aşısı)
Td: Erişkin tipi Difteri-Tetanoz aşısı
R: Rapel (Pekiştirme)

Sağlık Bakanlığı’nın http://www.asi.gov.tr/takvim.php adresinden çocuğunuzun doğum tarihini girerek gün gün aşı tarihlerine ulaşabilirsiniz.

Uyarı:

Aşılama yaparak, tüm dünyada bireyleri hastalıklardan korumak hedefleniyor. Bireylerin hastalıklardan korunması, zaman içerisinde toplumların da hastalıklardan korunması ve gelecekte hastalıkların dünya üzerinden tamamen kalkması anlamına geliyor. Çünkü aşılama,  aşılanan kişileri hastalıklardan korurken, aynı zamanda hastalığa neden olan mikrobun aşılanmamış kişilere ulaşmasını önleyerek hastalığın yayılmasını engelliyor. Enfeksiyon hastalıkları, hasta kişinin sıkıntı çekmesine, hastalığın ilerleyerek istenmeyen sonuçlara ulaşmasına neden olabilmekte ve hatta ölüme kadar ilerleyebilmektedir. Bunun gibi kişisel zararların yanında; halk sağlığı kaynaklarını zorlamakta ve finansal kaynakların tükenmesine neden olabilmektedir.

Aşılama sayesinde ise çok olumlu sonuçlara ulaşmak mümkündür. Aşılama yoluyla vaka sayısı aşılama öncesi değerlerin yüzde 1’ine kadar azaltılabilmekte, salgınlar önlenebilmekte ve hızla kontrol altına alınabilmektedir. Bu çalışmalar büyük bir titizlik ve özen gerektirmektedir. Çünkü, eğer biz dikkatimizi bir an bile gevşetirsek hastalık tam güç ile geri dönebilir.
Görüntülenme: 9.903

29 Temmuz 2009 tarihinde, Genel kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , , , , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar