Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Alternatif Tıp>Bahar Nezlesine Hangi Bitki İyi Gelir ?

Bahar nezlesi ot veya bitki tozlarının neden olduğu bir çeşit alerjik hastalıktır. Tıp dilinde pollenosis veya alerjik rinit denir. Alerjik Rinit, burun mukozasının alerjik nedenlerden dolayı iltihaplanmasıdır. Halk arasında saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit, özellikle bahar aylarında polenlerin dökülmesiyle hastayı rahatsız eder.  Hastada şiddetli aksırmalar, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarma ve sulanma, fazla miktarda berrak burun akıntısı ve öksürük görülür. Alerjik rinit rahatsızlığı olanlar özellikle bahar aylarının kuru ve rüzgarlı günlerinde mümkün olabildiğince dışarı çıkmamalıdır. Bunlara dikkat edersek saman nezlesini daha hafif atlatırız.

Saman Nezlesi - Alerjik Rinit - Bahar Nezlesi

Alerjik rinitin kesin tedavisinin olmadığı doktorlar tarafından belirtilmektedir. Doktorlar verdikleri ilaçlarla, sadece rahatsızlığın belli bir süre sönmesini sağlar. İlaçları bıraktığınız andan itibaren rahatsızlığınız tekrar başlar. İlaçların dışında bazı bitkisel formüller de alerjit rinit şikayetlerinin azalmasını sağlamaktadır.

Aşağıdaki reçeteleri tedavi amacıyla kullanabilirsiniz.

Bahar Nezlesine Bitkisel Çözüm

Mazemeler : Meşe ağacı kabuğu, su.

Hazırlanışı : Dört bardak suya 1 tatlı kaşığı ufalanmış meşe ağacı kabuğu konur. Kaynatıldıktan sonra temiz ve ince bir tülbentten süzülür. Buruna çekilerek sümkürülür.

İbrahim Saraçoğlu’nun Bitkisel Alerjik Rinit Tedavisi:

3 çorba kaşığı üzerlik tohumunu kısık ateşte kaynayan suyun içerisine bırakın. Bir kaç dakika kaynadıktan sonra, karışımın buharını burnunuza çekin. Bu işlemi Haftada 3-4 kez tekrarlayın. Göreceksiniz ki şikayetleriniz de belli bir oranda azalma oluyor.

Bahar nezlesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Alerjik rinit nasıl geçer? başlığına bakabilirsiniz.

Geçmiş olsun.
Görüntülenme: 11.575

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar