Bakımlıyız > Anne ve Çocuk>Bebek Bakımı>Emzirmek En Sağlıklı Yol

emziren kadın

Anneler Emzirmek İstiyor

Türk anneleri toplum içinde emzirmeye sıcak bakıyor. Bebek sağlığında en doğru beslenme yolunun emzirme olduğunu düşünen anneler, bebeklerini yeteri kadar emziremeyeceklerinden korkuyor. Annelik konusunda ise kadınlar en çok Gülben Ergen’i örnek alıyor.

Lansinoh’un, Türkiye genelinde annelerin emzirme alışkanlıkları üzerine yaptığı araştırma verilerine göre; anneler bebekleri için en doğru beslenme yolunun emzirme olduğunu ve en büyük korkularının bebeklerini yeteri kadar emzirememek olduğunu söylüyor. Türk kadınları, ünlü anneleri kendilerine örnek alırken, çalışan kadının emzirme zorluğunu büyük sorun olarak nitelendiriyor.

 

Emzirme ürünleri grubu ile hamile ve emziren kadınların en güvendiği marka olan Lansinoh’un, Türkiye genelinde kadınlar üzerinde yaptığı araştırma ilginç verileri ortaya koyuyor.

 

Türkiye genelinde 18 yaş üzeri evli – bekar, çocuklu – çocuksuz 1000 kadın üzerinde emzirme alışkanlıklarına yönelik yapılan araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 58’i toplum içinde emzirmenin tamamen doğal bir durum olduğunu belirtirken, yüzde 19,4’ü kaçınılmaz, yüzde 8,8’i dikkat çekici, yüzde 7,3’ü yanlış yüzde 6,5’i ise utandırıcı buluyor. Ünlü anneler, toplum içinde bebeğini emzirirse, bunun kendilerini olumlu yönde etkileyeceğini ve cesaretlendireceğini düşünen kadınların oranı ise yüzde 63,5 olarak gerçekleşiyor.

Anneler bebeklerini yeteri kadar emziremeyeceklerinden korkuyor.

 

Çalışan Anneler Devletten Destek Bekliyor

 

Çalışan annelerin en büyük sorunu olan emzirme konusunda da Türk kadınları, devlet ve işveren desteğine ihtiyaç duyuyor. Katılımcıların yüzde 64’ü devletin emzirmeyi desteklemek için yapması gereken en iyi yaptırımın her iş yerinde özel bir emzirme odasının zorunlu tutulması olarak görürken,  yüzde 74,7 iş yerinde süt sağmak için uygun bir ortam olmadığını belirtiyor. 16 haftalık doğum iznini yeterli bulmayanların oranı yüzde 88,2 olarak gerçekleşirken,  katılımcıların yüzde 47,6 günlük 1,5 saatlik süt iznini uygun şekilde kullanamayacağını düşünüyor.

 

Türk Kadınları Ünlü Annelerin Vücutlarına İmreniyor

 

Türk kadınları ünlü anneleri kendilerine rol model alıyor, toplum içinde emzirirlerse, bunun kendilerini cesaretlendireceğini belirtiyor. Çocukları ile olan ilişkisi, çocuklarına karşı davranışları ile en çok rol model alınan anne yüzde 37,5 oranıyla Gülben Ergen olurken, onu yüzde 15,2 Çağla Şikel, yüzde 13,6 ile Ebru Şallı takip ediyor. Katılımcıların yüzde 48,7’si ise yeni doğum yapmış ünlü annelerin mükemmel vücutları ile basında yer alması üzerine stres yaşadıklarını belirtiyor.

Lansinoh Emzirme Alışkanlıkları Araştırması

 

 

Babaların da Emzirme Deneyimi Yaşamasını İstiyorlar

 

Kadınların çoğunluğu, bebeğin anne sütüyle beslenme deneyimini babaya da yaşatmak istiyor. Katılımcıların yüzde 66’sı sağdığı sütü babası bebeğine verirse, kendini eşine daha yakın hissedeceğini belirtirken, yüzde 34’ü bunun bir yakınlık oluşturmayacağını söylüyor.

 

Formül sütler, Türkiye’de reçete ile satılsaydı emzirme alışkanlıklarını nasıl etkilerdi sorusuna, katılımcılar yüzde 64 oranı ile, bu durumda daha çok kişinin bebeğini emzirmek isteyeceğini belirtirken, yüzde 80 oranı ile emzirme döneminde vitamin desteği alınmasının gerekliliğini savunuyor.
Görüntülenme: 4.077

14 Ağustos 2012 tarihinde, Bebek Bakımı, Çocuk Gelişimi, Anne ve Çocuk kategorisi altında, nurcinyalcin tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , , , , ,

Nurçin Yalçın

Yazıyor...
Moda ile kafayı bozmuş şahsiyet
YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar