Bakımlıyız > Bebek maması nasıl hazırlanır ve saklanır?

Bebek Mamasının Hazırlanması

Biberonlar mikroptan arındırıldaktan sonra, mama hazırlanır. Süt tozu mikropsuz bir kapta karıştırılıp biberona boşaltılacağı gibi, doğrudan biberonun içinde de karıştırılabilir.
Bu iş için kaynatılıp biraz soğutulmuş ılık su ve mama kutusundan çıkan ölçek kullanılmalıdır. Ölçek tepeleme doldurulur ve mikropsuz bir bıçakla üstündeki fazlalık alınır.
Teneke kutudaki sıvı mamalardan kullanıyorsanız, kutunun üzerini ve konserve açacağını kaynar suyla yıkayarak mikroptan arındırın. Sonra ölçeğe ya da şişeye gereken miktarda mamayı (miktarın doğruluğunu kontrol ederek)boşaltın. Son olarak, su ekleyin.
Bebek maması hazırlanırken, doktorun ya da üreticinin talimatlarını dikkatle izleyin.
Mamanın kalorisi özenle ayarlanmıştır; kesinlikle fazla mama koymayın ve su miktarını azaltmayın. Çok  yoğun bir karışım mideyi bozar ve bebeğin böbreklerini, karaciğerini yorar. Ayrıca fazla mama eklemek, şişmanlığa yol açar. Bu da , kendi başına sağlıksızlık nedenidir. Aynı nedenle mamaya bisküvi de eklenmemelidir.

Bebek Beslemek

Biberonla Bebek Beslemek


Bebek Mamasının Saklanması

Bir gün boyunca kullanılacak bebek maması önceden hazırlanıp buzdolabında saklanabilir, ama saklama süresi 24 saati aşmamalıdır. Buzdolabınız yoksa mamayı gerektiği zaman hazırlayın.
Gece mamaları (buzdolabında hazır bir biberon yoksa)için, bir termosta, kaynatılıp ılıtılmış su bulundurursanız, bebek uyandığında hemen karıştırıp verebilirsiniz. Aynı yöntem, yolculuklarda da elverişli olabilir.
Suyla karıştırdığınız süttozunu termosta saklamayın: Bekletilen ılık süt, Mikropların üremesine uygun bir ortam oluşturur. Uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız, hazırlayıp buzdolabında soğuttuğunuz mamaları, bir buz kutusuna dört-sekiz saat kadar saklayabilirsiniz. Yolculuk boyunca emzikler, biberonun içine doğru takılı tutulmalı ve ancak beslemeye başlarken çevrilmelidir.Görüntülenme: 32.012

24 Eylül 2009 tarihinde, Genel kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , , , ,

TOPLAM 8 YORUM YAPILMIŞ
Asya Çelik:
15 Ocak 2010, 11:19

Güzel bilgiler için teşekürler.

sena:
08 Şubat 2010, 20:33

merhabalar 5 aylık bir oğlum var milupa bebek sütü içiyor.bazı günler iştahsız oluyor.mamayı yaptıktan sonra nekadar zaman içinde tüketmeliyim.

tuğba çalış:
22 Şubat 2011, 17:46

merhaba sütüm yetersiz olduğu için mama kullanıyorum milıpa aptamil biberona hazırladığım mama kalıyor kalan mamayı nekadar saklayabilirim süresi varmı teşekürler ?

okyanus bebek:
07 Nisan 2012, 14:07

sma mama aldım anne sütü veriyorum bebeğime ek olarak mama kullanıcaz mamayı açıldıktan sonra ne kadar süre kutuda saklayabiliriz.

NURDAN ĞÜNEŞ:
22 Mayıs 2012, 13:03

2 AYLIK BEBEĞİM VAR MAMA YAPIYORUM NE KADAR DIŞARDA KALABİLİR VE MAMAYI BUZ DOLABINA KOYMAYIN DİYORSUNUZ DIŞARDA NASIL SAKLIYCAM TEŞEKÜRLER

Ravana Bagirova:
14 Ocak 2013, 09:23

Merhaba 3aylik bi oglum anne sutu yetersiz oldugu icin milupa aptamil kullaniyorum,bebeyim sutunun hepsini tuketmiyor her defasinda biraz kaliyor ben sutu yine isitip 2,3 saat icinde verenilirmiyim???
Teshekkurler …

Dilek Ağlamaz:
02 Nisan 2013, 22:02

Merhaba benim 2 aylık bir kızım var anne sütü yetersiz geliyor ek mama veriyorum ama biraz kalıyor kalan mamayı tekrar verebilirmiyyim ısıtıp da bana yardımcı olursanız sevinirim.

Anonim:
04 Nisan 2013, 10:40

bebeğim 9aylık devam sütü veriyorum bazen bitirmiyo kalan mamayı ne kadar zaman saklayabilirim

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar