Bakımlıyız > Anne ve Çocuk>Bebek Bakımı>Bebeklerde burun akıntısına ne iyi gelir?

Burun akıntısı çocuklarda ve bebeklerde sık görülen bir durumdur. Çeşitli sebepleri olabilen burun akıntısı bir hastalık belirtisi olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken akıntının devam etme süresidir. Eğer akıntı basit soğuk alğınlıklarından sonra 2-3 gün sürüyorsa herhangi bir müdahele gerekmez. Ancak;

Akıntı uzun süreli ise altında yatan başka bir rahatsızlık olabilir.

Bebeklerde burun akıntısı neden olur?

Bebeklerde burun akıntısı olduğu taktirde bebekte şu rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

  • Grip, nezle, soğuk algınlığı
  • Sinüzit
  • KBB rahatsızlıkları
  • Alerjik durumlar, toz, polen vs.

Burun akıntısının rengi, sıklığı ve kıvamı size akıntının bir hastalık belirtisi olup olmadığını göstermede yardımcı olabilir. Bebeğin burun akıntısı eğer renksiz ve sıvı kıvamlı ise korkulacak bir şey yoktur. Ancak akıntı koyu kıvamlı ve koyu  renkli ise ve akıntı ile birlikte ateş varsa doktora başvurmakta fayda vardır. Eğer akıntı sümüksü ve atılabilir durumda ise bu soğuk alğınlığı ve nezle gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecine girdiğini gösterir.

Burun akıntısı nasıl geçer;

Burun akıntısı eğer burunda tıkanıklık oluşturuyorsa tıkanıklığın açılması bebeği rahatlatacaktır. Çünkü bebek tıkanıklık durumunda rahat nefes alamaz, beslenme güçlüğü çeker, uykusda huzursuzdur. İlk yapılması yapılması gereken doktor tavsiyesi ile  burun spreyleri kullanmaktır. Bu spreyler uzun süre kullanılmaz. En fazla 3-4 gün kullanılması önerlir. Ama bu 3-4 gün içinde burun tıkanıklığının açılmasına oldukça faydalı olacaktır.

Ancak burun akıntısı tıkanıklık oluşturmuyor ve akıntı halinde çıkıyorsa herhangi bir damla kullanılmaz. Yapılması gereken bebeği sümkürmek bu mümkün değise sadece akıntıyı silmektir.

Sonuç olarak; Akıntı üzun süre geçmemişse, beraberinde ateş varsa ve tıkanıklı yapıyorsa doktora başvurulmalıdır.
Görüntülenme: 6.944

TOPLAM 1 YORUM YAPILMIŞ
döndü veren:
22 Ekim 2014, 09:05

sürekli çocuğumun burnu akıyor aylarca geçmiyor neyapmalıyım

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar