Bakımlıyız > Anne ve Çocuk>Bebek Bakımı>Bebeklerde Göbek Bakımının Önemi

Bebeklerde göbek bakımı çok önemlidir. Eğer bebekte göbek bakımı iyi yapılmaz ve göbek bağı iyi temiz tutulmaz ise göbek iltihaplanabilir ve kuruyup düşmesi uzun zaman alabilir. Böyle bir durumda göbek kanaması meydana gelebilir.

Normalde temizliğine dikkat edilen ve iyi bakılan bir göbek bağı bir haftada kuruyup düşebilmektedir.

Yeni doğan bebekte göbek bakımı bebeğin göbek kordonunun iltihaplanmaması için özenle yapılmalıdır. Çünkü temizliğine dikkat edilmeyen göbek kordonu mikroplar için iyi bir üreme ortamıdır.

Bebeklerde göbek kordonu iltihabı belirtileri şunlardır:

  • İltihaplanan göbek kordonu sarı ve zeytinyağımsı bir akıntı yapar.
    Göbek akıntısı kokuludur.
    İltihap sebebiyle göbek çevresi kızarır.
    Bebekte ateş yapabilir.

Tedavi edilmeyen göbek kordonu iltihapları tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bunlardan en tehlikelisi kan zehirlenmesidir. Bu sebeple yenidoğan bebekte göbek bakımı dikkatle yapılmalı, eğer iltihaplanma olmuşsa doktora başvurulmalıdır.

Bir başka göbek rahatsızlığı da göbek urudur. Göbek kuruyup düştükten sonra, düştüğü yerde doku birikimi sonucu urlar teşekkül etmektedir. Bu ur mutlaka doktor tarafından gümüş nitratla yakılmalıdır. Eğer gecikilirse göbek uru büyüyecek iltihaplanacak ve kanamalara sebep olacaktır.

Yenidoğan bebekte göbek bakımı nasıl yapılmalıdır?

Birincisi göbek bağı düşmesine kadar mutlaka kuru tutulmalıdır. Çünkü ıslanmış bir göbek bağı daha kolay iltihaplanmaktadır. Bu sebeple en azından göbek kuruyup düşene kadar bebek bol su ile yıkanmamalı, bunun yerine temiz ve ıslak bir bezle bebeğin cildi tahriş edilmeden silme yoluna gidilmelidir.

Bebeği mutlaka yıkamak gerekiyorsa bebeğin göbeğine su gelmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü kirli su iltihaplanmanın en önemli sebeplerindendir.

Yenidoğan bebekte göbek bakımında bebeğe giydirilen elbisenin temizliği de çok önemlidir. Elbise temizliği bebeğin sadece göbeği için değil tüm cildi için önemlidir. Bebek giydirip, soyundurulurken göbek bağının zarar görmemesi için dikkatli olunmalıdır.Görüntülenme: 3.249

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar