Bakımlıyız > Anne ve Çocuk>Bebek Bakımı>Bebeklerde İshal için Ne Yapılmalıdır?

Bebekler İshal Olunca Ne Yapılmalıdır?

Bebeklerde İshal

Bebeklerde İshal

Dışkının olması gereken kıvamdan daha yumuşak ve sıvı bir şekilde gün içerisinde 2 den daha fazla kez tuvalete çıkılmasına ishal denir. Eğer ishal durumunda kanda geliyorsa bu rahatsızlığa da dizanteri denmektedir. Bebeklerde çok yağlı yiyecekler, aşırı fazla beslenme ve lif bakımından zengin gıdaları fazla tükettiği zaman ishal olabilirler. İshal normalde masum gibi gözüken bir rahatsızlık olsa da aslında kimi zaman ciddi bir hastalığında belirtisi olmaktadır. Bazen bağırsak enfeksiyonları veya bağırsak virüsleri kapmış olan kişilerde de ishal sorunu gözükebilir. Yazımızın girişinde de belirttiğimiz üzere ishal rahatsızlığında gereğinden fazla su atıldığı için bu çocuklar ve bebeklerde yetişkinlere göre çok daha önemlidir. İshal tedavisinde çok su kaybedildiği için su ve bol su içeren besinlerin tüketilmesi birinci adımdır. İshalle birlikte midede bulantı ve kusma durumları varsa gıdalar az az ve sık sık alınmalıdır. İshal olan bebekler eğer anne sütüyle besleniyorsa kesinlikle anne sütü kesilmemelidir. Eğer bebeğiniz anne sütüyle beslenmiyorsa ishal olduğu dönemde eczanelerde hazır olarak satılan ishal tedavi edici mamalar bulunmaktadır, bunları ishal düzelene kadar bebeğinize verebilirsiniz.

Bebekler Neden İshal Olur? Bebekler İshal Olmaması için Ne Yapmalıyız ?

İshal oluşumunun en çok karşılaşılan sebebi el ve ağız yoluyla geçen mikroplardır. Virüsler ve mikroplar en yaygın sebeptir. Kimi zaman ise zararsız olarak nitelendirilse de bağırsaktaki parazitler ve bakteriler de ishale neden olabilir. Çok az görünse de bazı gıdalara karşı olan alerjiler ve aşırı miktarda meyve suyu tüketimi de ishale yol açabilir. Eğer gün içerisinde bebeğinizin ikiden fazla dışkılaması varsa, bu genellikle o gün bebeğinizin her zaman yediği besinlerin dışında alışık olmadığı bir şey yediğinin de göstergesi olabilir. Bunun yanı sıra, 48 saatten fazla sıvı gıdalarla aşırı beslenmekte ishale veya bir önceki evresi olan sulu dışkılamaya sebep olabilir.

İshalden korunmak için ilk uygulanması gereken adım temizlik kurallarına dikkatli bir şekilde uyulmasıdır. Bebeğiniz için mama hazırlamadan önce eğer altını değiştirdiyseniz mutlaka ellerinizi bol sabunla yıkayın ve bebeğinizin mama yediği biberonlarını çok sık aralıklarla kaynatarak dezenfekte edin. Bebeğinizin bol sıvı almasına dikkat edin ve herhangi bir ishal durumunda vücudunun fazla su ve tuz kaybetmesini önlemek için eczanelerde bulunan ishal tedavi edici mamaları evinizde hazır bulundurun. İshalin süresini azaltmak için kesinlikle ishal durumlarında yağlı ve tatlı olan çikolata, şeker gibi gıdaları vermeyin, bunun yerine patates püresi, pirinç lapası gibi besinler verebilirsiniz.

Önemli : Anne sütüyle beslenen bebeklerde bazı durumlarda dışkı sulu ve yeşil tonlarında olabilmektedir, bu gibi durumlarda eğer kan ve kötü koku yoksa endişelenmeye gerek yoktur. Bebeğin gün içerisinde dışkılama sayısında gözle görülür bir artış varsa büyük ihtimalle ishal olmuştur. Bu gibi durumlarda bebek memeye isteksiz ve hasta görünümlü olabileceği için kolaylıkla anlaşılabilmektedir.
Görüntülenme: 1.187

15 Kasım 2015 tarihinde, Bebek Bakımı, Anne ve Çocuk kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler:

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar