Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Burun eti nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Burun etleri, burnun arkasında, boğaza açılan bölgede, bademciklere benzeyen lenf dokulardır. Bademcikler gibi çocukları, solunum yoluyla geçen enfeksiyonlara karşı korurlar. Ama, yine bademcikler gibi, zaman zaman enfeksiyonla şişerler.
Burun etleri, burnun arkasında, boğaza açılan bölgede yer alan lenf dokularıdır. Öteki lenf bezleri gibi burun etide enfeksiyonla savaşan hücrelerle, yani akyuvarlarla doludur. Burun eti öyle bir yere yerleşmiştir ki, solunan havayla burundan giren enfeksiyon etkeni, burada alıkonur ve büyük bir olasılıkla öldürülür.
Burun Eti Nedenleri
Burun eti insanda doğuştan vardır, ama genellikle ergenlik çağından önce yok olur. En belirgin oldukları dönem,bir ile dört yaş arasıdır. Bunun nedeni, çocuğun bu yaşlar arasında, değişik enfeksiyon etkenlerine sürekli açık oluşudur.
Burun etinin nasıl iltihaplandığını tam olarak anlaşılamamıştır, ama solunum yoluyla alınan herhangi bir mikrobun etkili olabildiği bilinmektedir. Bir kez zarar gören burun etine kronik enfeksiyonun yerleşmesi ise kolaydır. Ayrıca yineleyen enfeksiyonlar, burun etlerinde şişmelere ve çeşitli sorunlara yol açabilirler.

Burun Eti Belirtileri

Burun etleri enfeksiyon sonucu şişerlerse, burundan hava almayı engellediklerinden, çocuk ağzından solumaya başlar. Sonuçta geceleri horlama görülür; konuşma etkilenir ve ”burundan ya da genizden konuşma” denen durum ortaya çıkar. Ağızdan soluk almak, ağzı kurutur; bu yüzden çocuk sürekli bir şeyler içmek ister.
Burun etinin enfeksiyonla savaşımı sırasında, ölü ve diri akyuvarlar irin oluştururlar. Bu, irin akıntısından farkı, normal akıntı gibi renksiz ve sulu olmayışıdır. Çocuk, akıntı nedeniyle sürekli burnunu çeker. Ancak bu kez de akıntı genzine kaçarak, öksürüğe neden olur.

Burun Etinin Tehlikeleri

Şişmiş burun etleri östaki borularını tıklayabilirler. Östaki boruları, kafatası kemiklerinin içinde, kulakzarından yutağa uzanan bir çift tüneldir. İşlevleri, ortakulak içindeki basınç ile dış basınç arasındaki dengeyi korumaktır. Büyüyen burun etleriyle tıkanırlarsa, basıncı dengeleyemezler.
Asıl tehlike, kulağın içindeki doğal salgıların dışarıya akamamasıdır. Bu durumda, işitme organı salgıyla tıkanır ve işitme bozukluğu başlar. SAlgılar iltihaplı bir özellik kazanırsa, ortakulak iltihabı orataya çıkar. Ortakulak iltihabı hem çok ağrılıdır, hem de işitmeyi kalıcı olarak etkiler.

Burun Eti Tedavisi

Gargaranın yararı yoktur. Burun eti tedavisinde üç tür ilaç kullanılabilir: Dekonjestanlar, antihistaminikler ve antibiyotikler. Ancak ilaç almadan önce bir doktora danışmak gerekir.
Başka yöntemler sonuçsuz kalırsa burun eti, son çare olarak ”adenoidektomi” adı verilen bir ameliyatla alınır. Ameliyat, oldukça basittir ve hastanede genel anestezi altında yapılır. Aynı ameliyatta çoğu kez bademcikler de çıkarılır.

Ciddi komplikasyonların önlenmesi zaman, enfeksiyon hastalıklarının azalması ve tedavideki gelişmeler, burun etini yirmi yıl önceki kadar büyük bir sorun olmaktan çıkarmıştır. Belirtiler, çocuk altı yaş dolayındayken kendiliğinden yok olmaktadır.Ondan önce de küçük çocuklar, genellikle yeni ilaçlarla ameliyattan kurtarılabilmektedir.
Görüntülenme: 44.539

20 Ağustos 2009 tarihinde, Sağlıklı Yaşam kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , ,

TOPLAM 6 YORUM YAPILMIŞ
umutcan:
20 Mayıs 2010, 17:27

1kere ameliyat oldum burun etinden 2 sene önce oldum.yine büyüdü bir daha olmam gerekiyor mu?gerekiyorsa riski ne kadar.

umutcan:
20 Mayıs 2010, 17:28

1kere ameliyat oldum burun etinden 2 sene önce oldum.yine büyüdü bir daha olmam gerekiyor mu?gerekiyorsa riski çokmu
.

celal tüfekci:
10 Ekim 2011, 13:12

kızım 17 yaşında şu anda. 15 yaşına ve 16 yaşında iki kez amaliyat oldu burun etinden ve aradan bir yıl geçti burnu yine tıkandı bu böyle devam edecekmi.veya başka bi neden olabilirmi.

Ertuğrul Aslan:
01 Şubat 2012, 08:52

amliyat şartmı???

fatih:
16 Haziran 2012, 15:17

Burnum tıkanık ve sürekli öksürüyorum kulağımda işitmede azlık oluştu nefes yollarımtıkanık bunların burun etiyle bir ilgissi varmıdır!!!!

mediha kasap:
17 Ocak 2013, 00:14

oğlum 3 yaşında, gece horlamalrı başladı konuşması değişti ve burnundan nefes alamıyor sanki ve bademcikleri o kadar çok şişti ki boğaz deliği gözükmüyor?? nedeni nedir acaba yardımcı olabiilirmisiniz???

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar