Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Çıban Nedir? Çıban Belirtileri ve Tedavisi

Çıbanlar ağrı yapabilmelerine karşın genellikle kendiliklerinden iyileşirler. Ama bazen yayılmalarını önlemek için tıbbi tedavi gerekir.
Derinin derin tabakalarında kıl kökleri bulunur. Bir kıl kökü mikrop kaparsa, içi irin dolu küçük bir apseye dönüşür; buna ”çıban” denir. Kirpiklerin kökünde oluşan çıbana ise, ”arpacık” denir.
Yerleri
Çıbanlar bedenin her yerinde çıkabilirler, ama en çok yüz, gözkapakları, ense, sırt ve kaba etlerde çıkarlar. Giysilerin sürtündüğü yerler de çıbanların sık görüldüğü bölgelerdir.
Nedenleri
Çıban yapan başlıca bakteri stafilokok’dur. Bu bakteriler, herhangi bir hastalık yapmadan, deri yüzeyinde de bulunabilirler. Deride tahriş gibi nedenlerle, kıl köklerine girebiecekleri çatlaklar olursa, çoğalıp çıban olurlar.
Kötü beslenenlerde, bünyesi zayıf olanlarda, alkoliklerde, kansızlarda, beden direnci düşük kişilerde sık sık çıban çıkabilir. Çok yağlı yemek yiyenlerde de deri yağlanacağı için, kıl köklerinde iltihaplanma sık görülebilir.
Şeker hastalarında kan şekeri fazla olduğundan şekerce zengin dokularda (bu arada kıl kökünde) bakteriler hızla çoğalabilir; bu  da sık sık çıban çıkmasına neden olur. Uyuz ve egzama gibi deri hastalıklarında da kıl köklerinin iltihaplanması kolay olduğu için çıbanlar oluşur.
Belirtiler
Önce deri kızarır, duyarlı hale gelir. Bir süre sonra ortasında, içinde irin bulunan bir çıban başı görülür. İrin ölü mikroplar, ölü akyuvarlar ve doku artıklarından oluşan akışkan bir maddedir. Çıban gözkapağı, burun ve kulak gibi derinin gergin olduğu yerlerde oluşursa, çok ağrı yapar.
İyileşme
Çıban başı patlayıp irin boşaldığı zaman iyileşme başlar ve bir hafta içinde çıban bütünüyle yok olur. Bedenin savunma sistemleri güçlüyse, çıban patlamadan da iyileşebilir.
İz
Küçük bir çıban hiç iz bırakmaz; büyük çıbanlarınsa, ancak aylar sonra silinebilen, hatta ömür boyu kalan izleri olabilir.
Büyük bir çıbanın iz bırakmasını önlemek için tek çare, erken tedavidir. Doktora ne kadar erken gidilirse, tedavi o kadar başarılı olur.
Özellikle, göz çevresi ve burun gibi yerlerde çıkan çıbanlarda tedaviye önem vermek gerekir. Söz konusu yerlerde iltihabın, ilerleyerek beyni etkilemek gibi bir tehlikesi vardır.
Çıban Bakımı
Çıbanlara dokunmak ya da sıkmak, iltihabın yayılmasına neden olacağı için çok sakıncalıdır. Çıbanlar genellikle birkaç gün içinde kendiliklerinden baş oluştururlar. Ama çıbanın daha çabuk baş yapması istenirse, şu yönteme başvurulabilir: Çıban ya sıcak suyla yıkanır ya da üstüne sıcak suya bastırılmış bez konur. Sıcak su, baş oluşturmasını hızlandırmasının yanı sıra, ağrıyı da azaltır. Ayrıca çıban tedavisinde kullanılan merhemlerden sürüp, üstünü gazlı bezle kapatmak da yararlı olabilir.
Arpacıklar
Arpacık, gökapağı gibi duyarlı bir yerde çıktığı için, iyileşmeyi hızlandırıcı girişimler sınırlıdır. Ama bir tahta kaşığın sapı kaynar suya daldırılarak iki saniye silkelenip fazla suyun akmasını ve biraz soğumasını sağladıktan sonra, arpacık üzerine bastırılabilir. Arpacığın tam ortasındaki kirpik rahatlıkla görülebiliyorsa, cımbızla alınması da irini akıtacağından iyileşmeyi hızlandırır.
Sıkmak
Küçük çıbanlar sıkılarak çabucak iyileştirilebilirse de hiç dokunmamak daha iyidir. Büyük ve ağrılı çıbanlar ise asla sıkılmamalıdır. Kendi kendilerine patladıktan sonra, yeniden iltihaplanmalarını ve iltihabın başka yerlere bulaşmasını önlemek için, küçük bir yara bandıyla üstleri örtülüp, iz bütünüyle geçinceye kadar bant hergün değiştirilmelidir.
Tıbbi Tedavi
Ender rastlanmakla birlikte, bazen çıban büyür ama patlamaz. Bu durumda, bir doktor tarafından delinerek boşaltılması gerekir. Çıbanın yayılmasından kuşkulanıldığında antibiyotik de kullanılır.
Bir insanda art arda çıban çıkması şeker hastalığının ya da başka bir hastalığın belirtisi olabilir; zaman geçirmeden doktora görünmekte yarar vardır.
Çıbanla birlikte ateşin de yükselmesi, doktora gitmeyi gerektiren bir nedendir. Çok küçük çocuklar ile çok yaşlılardaki çıbanların da doktora gösterilmesi yerinde olur.
Ayrıca çıbanları kendi yöntemimizle tedaviye kalkışmayın, sözgelimi evde kullanılan dezenfektanlrla temizlemeyin, tahrişe yol açarsınız.


Görüntülenme: 71.115

23 Ağustos 2009 tarihinde, Sağlıklı Yaşam kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , , , , ,

TOPLAM 7 YORUM YAPILMIŞ
Mikail Arslan:
03 Mart 2012, 00:30

Bende misket gibi olusmaya basladi ilk bas ne oldugunu anlayamadim simdi ise dagilmaya basladi cok sert arti cok agri veriyor kicimda ciktigi icin yurumekte oturmakta cok buyuk zorluk cekiyorum Doktordanda utaniyorum ne yapmam lazim sizce aci dayanilmaz oldu

lale necefli:
31 Temmuz 2012, 19:02

ciban emeliyyat kecirilmiw bir yerde cixibsa, hemin emeliyyet edilmiw nahiyyeye ziyani ola bilermi?

tahsin:
05 Ağustos 2012, 16:38

arkadaşlar ilk başda doktordan utanılmaz’hangi limana yanaşacagını bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardımcı olamaz’kendimde sağlık okuyorum çıbana gelince ise genelde kıllı bölgelerde çıkar tıbbi olarak tedavisi için kan değişimi gerekir bunun için doktorla görüşmenizi tavsiye ederim

Anonim:
02 Eylül 2012, 00:58

allah herşeye kadirdir yeter ki ondan sala ümüt kesmiyelim

Büşra sanal:
23 Ocak 2013, 01:48

sevgilimimn sıetında sürekli çıban çıkıyo. ve bir çok hastalığı var. daha kötü olmasından endişeleniyorum. ne yapmam gerekiyor?

Niyameddin Z:
26 Mayıs 2013, 21:16

Allah her kese sağlam heyat versin

Anonim:
18 Ocak 2014, 00:21

Çıban benimde kıçımda çıktı çok fena ağrı yapıyo oturamıyorum bende başı yok misket gibi

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Reklam
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright 2013 Bakimliyiz.com

Kaynaklar